محافظت از پوست در برابر آفتاب ؛ هشدار در مورد مصرف ضدآفتاب‌های سرطان‌زا

محافظت از پوست در برابر آفتاب ؛ هشدار در مورد مصرف ضدآفتاب‌های سرطان‌زا

محافظت از پوست در برابر آفتاب یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید قبل از خروج از منزل به فکرش باشید؛ البته، اگر سلامت پوستتان برایتان اهمیت دارد. اما ایمنی در برابر آفتاب فقط استفاده از ضدآفتاب نیست!

با روزیاتو همراه باشید تا متوجه شوید چطور باید از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید و چرا باید (و نباید) از ضدآفتاب استفاده کنید.

تابستان همین گوشه کنارها است و به زودی از راه می‌رسد. با وجود این که هنوز هم دنیا درگیر پاندمی کووید-۱۹ است، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری مردم را ترغیب می‌کند زمان بیشتری را بدون ماسک در خارج از خانه بگذرانند. اما محافظت از خودتان در برابر آفتاب بیش از هر زمان دیگری مهم است.

محافظت از پوست در برابر آفتاب

محصولات ضدآفتاب؛ حاوی مواد سرطان‌زا

داروخانه آنلاین Valisure ، معروف به آزمایش هر دسته از داروهایی است که می‌فروشند، این هفته اعلام کرد که از FDA درخواست کردند ۴۰ دسته ضد آفتاب و محصولات پس از آفتاب جمع‌آوری شود؛ یعنی محصولاتی که به گفته آنها حاوی مقادیر بالایی از ماده شیمیایی بنزن است. این شرکت ۲۹۴ دسته از ۶۹ شرکت را آزمایش کرد و در ۲۷ درصد آنها حتی بسیاری از مارک‌های بزرگ جهانی مانند Neutrogena و Banana Boat بنزن یافت.

بعضی از دسته ها سه برابر بیشتر از حد اضطراری FDA یعنی ۲ قسمت در میلیون (ppm) حاوی بنزن بودند.

محافظت از پوست در برابر آفتاب

  • قرار گرفتن در معرض طولانی مدت بنزن در انسان باعث سرطان می‌شود.

دیوید لایت، مدیر عامل شرکت Valisure می‌گوید: «این موضوع خصوصاً در مورد ضدآفتاب نگران کننده است زیرا مطالعات متعدد FDA نشان داده است که مواد ضد آفتاب از طریق پوست جذب شده و در سطح بالایی وارد جریان خون می‌شوند.»

سازمان FDA به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد خطرات احتمالی از مواد معمول ضد آفتاب است.

به گفه یکی از پزشکان، سطح ایمنی از بنزن وجود ندارد که بتواند در محصولات ضد آفتاب وجود داشته باشد. کل توده ضد آفتاب مورد نیاز برای پوشاندن و محافظت از بدن انسان، در یک بار مصرف روزانه یا چند بار استفاده روزانه، به این معنی است که حتی بنزن با ppm 0.1 در یک ضد آفتاب می‌تواند افراد را در معرض مقادیر بیش از حد نانوگرم بنزن قرار دهد.»

لازم به ذکر است آزمایش Valisure قبلاً منجر به فراخوان FDA از داروهای سوزش معده و ضدعفونی کننده های دست شده است.

محافظت از پوست در برابر آفتاب

بررسی اثرات ضدآفتاب در محیط زیست

مواد شیمیایی موجود در ضد آفتاب ممکن است برای سایر اشکال زندگی نیز مضر باشد. سال‌هاست دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا برخی مواد شیمیایی موجود در ضد آفتاب می تواند به زندگی دریایی، به ویژه صخره‌های مرجانی جهان آسیب برساند یا خیر. مواد خاص، از جمله اکسی بنزون، OD-PABA، بنزوفنون -۱، بنزوفنون -۸ ، ۴-متیل بنزیلیدین کافور، ۳-بنزیلیدین کافور، نانو تیتانیوم دی اکسید، نانو اکسید روی، اوکتینوکسید و اوکتی‌کریلن، به عنوان خطرات بالقوه شناسایی شده‌اند.

محافظت از پوست در برابر آفتاب

محافظت در برابر آفتاب هنوز ضروری است

محافظت از پوست در برابر آفتاب سخت نیست اما اگر نسبت به استفاده از ضدآفتاب نگران هستید، این تنها راه ایمن ماندن در برابر خورشید نیست. یک نظرسنجی اخیر نشان می‌دهد که بسیاری از ما برای محافظت از خود در برابر سرطان پوست اقدامات کافی انجام نمی‌دهیم. آکادمی پوست آمریکا از یکهزار نفر نظرسنجی کرد و دریافت که یک‌سوم آنها از مراحل اساسی و حتی مراحل ساده جست‌وجوی سایه‌، که می‌تواند خطر را کاهش دهد، اطلاع ندارند.

در میان شرکت‌کنندگان در این آمار، هرچه پاسخگو جوانتر بود، احتمال درک ارتباط بین آفتاب و سرطان پوست کمتر شد. بیش از نیمی از افراد نسل جدید معتقدند که برنزه شدن پایه از آفتاب سوختگی جلوگیری می‌کند. تقریبا ۷۱ درصد از شرکت‌کنندگان در آمار در رده سنی این نسل معتقدند که برنزه شدن پایه از آنها در برابر سرطان پوست محافظت می کند. در حالی که بیشتر موارد ملانوم یا سرطان پوست را می توان ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب دانست.

محافظت از پوست در برابر آفتاب

چگونه در برابر تشعشعات آفتاب ایمن بمانیم؟

در حالی که ارتباط بین قرار گرفتن در معرض آفتاب و سرطان پوست کاملاً واضح است و اخبار مربوط به ضد آفتاب به طور بالقوه نگران کننده، این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید با خیال راحت در خارج از منزل سرگرم شوید. چند اقدام احتیاطی ساده می‌تواند محافظت از پوست در برابر آفتاب باشد و خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهد؛ در حالی که تا حد امکان به میزان خیلی کم از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید:

۱- سایه

تابش خورشید بین ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر قوی‌ترین و شدیدترین تابش است، بنابراین ، عاقلانه است که در آن ساعت‌ها کاملاً از خورشید دور باشید. اگر حتماً لازم است بیرون باشید، سایه تا حدی از شما محافظت می‌کند. در صورتی که در ساحل هستید، توجه داشته باشید با این که چتر سایه می اندازد، اشعه ماورا بنفش خورشید همچنان از شن‌های اطراف شما منعکس می‌شود. سایه به تنهایی شما را محافظت نمی‌کند.

محافظت از پوست در برابر آفتاب

۲- لباس ضد آفتاب

از یک کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی، ایده‌آل با محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش، و یک پیراهن و شلوار سبک و آستین بلند استفاده کنید. هر چقدر بتوانید بیشتر پوست خود را بپوشانید، باید از ضد آفتاب کمتری استفاده کنید. ترجیحا به دنبال لباسی باشید که UPF [فاکتور محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش] داشته باشد. شما می‌توانید پیراهن‌های آستین بلند، کلاه، شلوار، لباس‌های تناسب اندام با ظاهری زیبا بپوشید. علاوه بر این، استفاده از انواع تجهیزات بیرونی که می توانند از شما محافظت کنند و بسیار زیبا طراحی شده باشند بسیار خوب است.

۳- ضد آفتاب

بله، نگرانی هایی وجود دارد. اما این بدان معنی نیست که شما باید از این لایه محافظتی مهم صرف نظر کنید. FDA در مورد کرم ضد آفتاب می گوید: با توجه به مزایای شناخته شده استفاده از ضد آفتاب در بهداشت عمومی، FDA به شدت توصیه می کند که همزمان با جلو رفتن این تلاش مهم برای ایجاد قانون، از کرم‌های ضد آفتاب در کنار سایر اقدامات محافظت در برابر آفتاب (مانند لباس‌های محافظ) استفاده شود.

محافظت از پوست در برابر آفتاب

مراقبت از پوست برای مبارزه با انواع سرطان

در اعلامیه Valisure در مورد یافته های خود آمده است که: «توجه به این نکته مهم است که همه محصولات ضد آفتاب حاوی بنزن نیستند و محصولات غیرآلوده نیز در بازار موجود هستند. ضدآفتاب‌ها باید همچنان استفاده شوند و برای محافظت در برابر اشعه‌های خورشیدی مضر مهم هستند.

هر روز استفاده از ضد آفتاب با SPF 15 می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی را تا حدود ۴۰٪ و ملانوم را تا ۵۰٪ کاهش دهد. آکادمی پوست آمریکا کرم ضد آفتاب با طیف گسترده و ضد آب را با SPF 30 یا بالاتر توصیه می کند. این ضدآفتاب‌ها را روی تمام پوست هایی که لباس پوشش نمی‌دهد بمالید و هر ۲ ساعت یک بار یا بعد از شنا یا تعریق مجددا آن را اعمال کنید.

استفاده از ضدآفتاب فقط مختص ساحل رفتن نیست. این یک فکر فعال و مداوم در مورد محافظت از پوست شماست.

پبشنهاد می‌کنیم این مطالب را هم بخوانید:

هشدار! بیشتر ضدآفتاب ها آنطور که در موردشان تبلیغ می شود، کارایی ندارند

عادت های روزانه ای که باعث ایجاد چین و چروک می شوند

تونر چیست و طرز استفاده از آن چگونه است؟

قوی‌ترین کرم‌های ضد چروک

۱۲ چیزی که نور خورشید را برای پوست ما خطرناک تر می کنند

اگر به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار نگیرید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

«مسمومیت با خورشید» چیست و چه نشانه هایی دارد؟

حساسیت به آفتاب ؛ خارش و دانه زدن پوست در اثر تابش خورشید

با ۹ تأثیر خوب و بد خورشید بر سلامت بدن آشنا شوید

چرا در فصل تابستان و پیش از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب، باید از زدن عطر پرهیز کرد؟

منبع: webmd
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود