راهنمای خرید قهوه ساز ؛ از انواع قهوه ساز تا بهترین گزینه ها برای عاشقان انواع قهوه

راهنمای خرید قهوه ساز ؛ از انواع قهوه ساز تا بهترین گزینه ها برای عاشقان انواع قهوه

اوووه قهوه! قهوه نوشیدنی مورد علاقه بسیاری از مردم جهان در اول روز است و بسیاری از ما نمی توانیم روزمان را بدون آن شروع کنیم. اگر چه کافی شاپ های زیادی هستند که می توانند نیاز صبحگاهی ما به قهوه را برآورده کنند اما نوشیدن قهوه در خانه با لباس های خواب و بدون نیاز به ایستادن در صف و انتظار طعم دیگری دارد. حتی بهتر از آن نیز این است که خودتان قهوه تان را بجوشانید، دقیقاً دانه های قهوه ای که دوست دارید را استفاده کنید، به آن مزه اضافه کنید یا فقط قهوه خالص باشد و مقدار مناسب از شیر، خامه یا شیرین کننده به آن اضافه کنید. همچنین وقتی در خانه قهوه درست کنید می توانید آن را در لیوان مورد علاقه تان سرو کنید نه در لیوان های پلاستیکی یکبار مصرف با ظاهر ناخوشایندشان.

قهوه سازهای متفاوت می توانند نتیجه ای متفاوت در پی داشته باشند. دمای آب بر طعمی که از دانه های قهوه متصاعد می شود تاثیر گذار خواهد بود

همچنین درست کردن قهوه در خانه از هزینه های شما نیز به شدت می کاهد. مهم نیست چه قهوه سازی را انتخاب می کنید، مفهوم بنیادین و اصلی قهوه ساز یکسان است: قهوه آسیاب شده با آب برخورد کرده که بو و طعم مورد نظر را از دانه های آن بیرون می کشد. آب در دانه های قهوه نفوذ می کند، دانه هایی که در داخل یک فیلتر قرار گرفته اند، در ادامه قهوه ای که دانه های درشتی ندارد به سمت فنجان، لیوان یا تنگ سرازیر می شود. در حالی که این فرآیند بسیار ساده به نظر می رسد، قهوه سازهای متفاوت می توانند نتیجه ای متفاوت در پی داشته باشند. دمای آب بر بو و طعمی که از دانه های آسیاب شده قهوه متصاعد می شود تاثیر گذار خواهد بود، در حالی که مدت زمان در تماس بودن آب با دانه های قهوه نیز بر قدرت نتیجه نهایی موثر خواهد بود.

قهوه سازهای متفاوت می توانند نتیجه ای متفاوت در پی داشته باشند. دمای آب بر طعمی که از دانه های قهوه متصاعد می شود تاثیر گذار خواهد بود

برخی قهوه سازها از تکنیک های خاصی برای هم زدن یا آبیاری کردن دانه های ریز قهوه استفاده می کنند در حالی که برخی دیگر آب را از بالا به شکل دوش حمام روی قهوه می ریزند تا رها کردن آب در دل آن ها. قهوه سازها فرآیندهای کاری متفاوتی دارند، از مدل های غیربرقی که آب را روی قهوه می ریزند تا قهوه سازهای برقی قطره ای تا ماشین های فنجانی یا کپسولی که هر بار تنها یک فنجان قهوه درست می کنند تا دستگاه های اسپرسو ساز. قهوه سازهای سرد نیز دسته ای خاص از قهوه سازها هستند که از آب سرد برای تولید قهوه های غلیظ یا نسخه های کمتر غلیظ بنا بر سلیقه فرد استفاده می کنند. قیمت قهوه سازها نیز می تواند از انواع بسیار ساده و بنیادین با هزینه کمتر از ۱۰۰ هزار تومان تا نمونه دستگاه های اسپرسوساز بسیار پیشرفته به قیمت میلیون ها تومان متفاوت باشد.

قهوه سازهای متفاوت می توانند نتیجه ای متفاوت در پی داشته باشند. دمای آب بر طعمی که از دانه های قهوه متصاعد می شود تاثیر گذار خواهد بود

در هنگام خرید دستگاه های قهوه ساز به دنبال چه فاکتورهایی باشیم؟

وقتی می خواهید قهوه ساز بخرید فاکتورهای بسیاری را باید در نظر بگیرید اما مهم ترین فاکتورها به ترجیح شخصی خود شما در مورد نوع قهوه ساز، بودجه ای که دارید و راحتی کار با قهوه ساز باز می گردد.

راحتی کار با قهوه ساز: آیا به دنبال یک تجربه بدون دست زدن و کاملاً خودکار برای تهیه قهوه مورد نظرتان در اول صبح هستید؟ می خواهید هنگام بیدار شدن، قهوه تان آماده بوده و در انتظار شما باشد یا فرآیند پیچیده و دقیق درست شدن قهوه چیزی است که به دنبال آن هستید؟ یک قهوه ساز برقی با قابلیت برنامه ریزی می تواند در هنگام بلند شدن از خواب، قهوه شما را برایتان آماده کند. نمونه های برقی کمتر خودکار ممکن است کمی به توجه و دستکاری بیشتری نیاز داشته باشند اما همچنان با فشار دادن چند دکمه کارشان را انجام خواهند داد. قهوه سازهای دستی  که با نام قهوه سازهای فرنچ پرس نیز شناخته می شوند یا قوری های اسپرسو ساز روگازی از آن جمله قهوه سازهایی است که برای درست کردن یک فنجان قهوه بی نقص به مقدار بیشتری توجه و کار از سوی شما نیاز دارند. این در حالی است که قهوه سازهای تمام اتوماتیک می توانند گزینه مناسبی برای افرادی باشند که هر یک سلیقه خاص خود را در قهوه دارند و معمولاً به مقدار زیاد قهوه نمی نوشند.

قهوه سازهای متفاوت می توانند نتیجه ای متفاوت در پی داشته باشند. دمای آب بر طعمی که از دانه های قهوه متصاعد می شود تاثیر گذار خواهد بود

انواع قهوه: در حالی که قهوه سازها و اسپرسو سازها دستگاه های متفاوت و مجزایی هستند، دستگاه های هیبریدی که هر دو نوع قهوه را بار می آورند نیز موجود هستند. داشتن دو دستگاه برای تهیه قهوه (قهوه ساز و اسپرسو ساز) در آشپزخانه فضای زیادی اشغال می کند اما در صورتی که هر دو نوع قهوه و اسپرسو را دوست داشته و بخواهید نسخه ای بی نقص از هر دو داشته باشید، چاره ای جز داشتن هر دو دستگاه نخواهید داشت. دستگاه های قهوه ساز هیبریدی فضای کمتری اشغال کرده و هزینه ای کمتر نسبت به خرید دو دستگاه قهوه ساز و اسپرسو ساز خواهند داشت اما در صورتی که به دنبال بالاترین کیفیت در قهوه و اسپرسو هستید، این کار بهترین انتخاب شما نخواهد بود. ماشین های قهوه ساز پیشرفته و اتوماتیک نیز گزینه اسپرسو را دارند اما زیاد قابل اطمینان نیستند و به همین خاطر در صورتی که بدنبال اسپرسو و کاپوچینو به معنای سنتی آن ها هستید، بهتر است سراغ این نوع قهوه سازها نروید.

حجم قهوه سازی: از یک فنجان تنها تا تُنگی برای همه خانواده، قهوه سازهای هستند که می توانند به اندازه نیاز شما قهوه آماده کنند. برخی دستگاه ها گستره وسیعی از حجم تولید قهوه را در اختیار شما می گذارند در حالی که برخی دیگر تنها مقدار بسیار خاصی قهوه آماده تحویل شما می دهند. قهوه سازهای یک فنجانی برای کسانی که تنها زندگی می کنند یا جاهایی که هر کس مزه و طعم یا سبک خاصی از قهوه را ترجیح می دهد مناسب هستند. همچنین این قهوه سازها برای خانواده هایی که در آن ها هر فرد در زمان متفاوتی از خواب بیدار می شود مناسب خواهند بود. قهوه سازهایی که مقادیر بیشتری قهوه آماده می کنند برای کسانی مناسب هستند که زیاد قهوه می خورند و همچنین برای صبحانه های خانوادگی، قهوه خوردن در کنار دوستان یا مهمانی های شبانه که در آن ها قهوه سر می شود. قهوه سازهای بزرگ معمولاً دارای ظرفیت ۱۰ تا ۱۲ فنجان قهوه در هر بار هستند اما به یاد داشته باشید که حجم هر فنجان قهوه در دستگاه های قهوه ساز بسیار کمتر از آن چیزی است که تصور می کنید. برای مهمانی های بزرگ حتی می توانید قهوه سازهای تجاری داشته باشید که می توانند مقادیر کافی قهوه را برای مراسمات کوچک و خاص تهیه نمایند.

قهوه سازهای متفاوت می توانند نتیجه ای متفاوت در پی داشته باشند. دمای آب بر طعمی که از دانه های قهوه متصاعد می شود تاثیر گذار خواهد بود

زمان: اگر در تمام طول روز قهوه می خورید باید به سراغ قهوه سازی بروید که کارافه گرمایی دارد و بدون توجه به زمان روز، قهوه شما را داغ تحویل می دهد. برای کسانی که تنها هر روز صبح قهوه جوه می خورند، یک قهوه ساز لیوانی ساده با یک صفحه گرم نگهدارنده کفایت خواهد کرد اما برخی افراد مزه سوخته ای که گرم کننده ها باعث می شوند را دوست ندارند، مزه ای که پس از قرار دادن لیوان قهوه روی گرم کننده برای مدت طولانی ایجاد می شود. برای خانواده هایی که هر روز صبح به سرعت از در خانه خارج شده و با عجله به سر کار می روند، قهوه سازهای اتوماتیک می توانند بدون نیاز به نگرانی بابت روشن گذاشتن قهوه ساز، قهوه خود را نوشیده و به سر کار بروند.

اندازه دستگاه قهوه ساز: اگر چه حجم دستگاه قهوه ساز تاثیری بر قهوه شما ندارد اما در صورتی که قهوه ساز با فضایی که برای آن دارید یا در نظر گرفته اید سازگار نباشد می تواند دردسرساز شود. در این مورد هوشمندانه عمل کنید، دقیق اندازه بگیرید و به یاد داشته باشید که که باید از قسمت بالای دستگاه کمی فضای اضافی برای ریختن آب و دانه های قهوه داشته باشید. برای قهوه سازهای تک فنجانی به اندازه لیوان یا همان ماگ توجه کنید زیرا برخی ماگ های بزرگ تر زیر دستگاه قهوه ساز جا نمی شوند.

گزینه های شخصی سازی برای قهوه درست کردن: ماشین های ساده قهوه ساز تقریباً گزینه ای جز اضافه کردن مقداری آب و دانه های قهوه ندارند در حالی که نمونه های بسیار پیچیده و پیشرفته به شما اجازه می دهند دمای آب، قدرت قهوه و انواع مختلفی از حجم نهایی را انتخاب کنید. قهوه سازهای فنجانی و کپسولی گزینه هایی برای درست کردن هات چاکلت، چایی و نمونه های مشابه دارند. به طور کلی، قهوه سازهای ساده ارزان ترین گزینه ها بوده و به خاطر اینکه فرآیند انتخاب ساده ای دارند، کار با آن ها بسیار ساده است.

ویژگی های اضافی: برخی قهوه سازها گزینه هایی فراتر از بار آوردن قهوه دارند و گزینه هایی شامل برنامه ریزی قهوه درست کردن در یک زمان مشخص، گرم نگه داشتن یا خاموش شدن خودکار را نیز دارند، یا حتی کارافه گرمایی که قهوه را گرم نگه می دارد. برخی دستگاه های قهوه ساز دارای گزینه های هشدار صوتی هستند که پس از پایان بار آوردن قهوه به شما خبر می دهند و بسیاری از مدل های برقی قهوه ساز نیز چراغ هایی دارند که هنگام روشن بودن دستگاه یا زمانی که قهوه سازی کامل می شود، چشمک می زنند. قهوه سازهای پیشرفته تر نیز دارای گزینه هایی مانند جوشاندن شیر، آسیاب کردن قهوه و هشدارهایی هستند که فرا رسیدن زمان تمیز کردن دستگاه را به کاربر اعلام می کنند. دستگاه های اسپرسو ساز و دستگاه های هیبریدی قهوه/اسپرسو ساز نیز گزینه های بسیاری در اختیار افراد قرار می دهند و البته قیمت های بالایی نیز دارند.

قهوه سازهای متفاوت می توانند نتیجه ای متفاوت در پی داشته باشند. دمای آب بر طعمی که از دانه های قهوه متصاعد می شود تاثیر گذار خواهد بود

بهترین قهوه ساز برای من کدام است؟

در حالی که قهوه سازهای برقی راحتی را برای شما به ارمغان می آورند، فضایی بزرگ و دائمی در آشپزخانه شما را به خود اختصاص خواهند داد. قهوه سازهای دستی و غیربرقی مانند فرنچ پرس ها، قهوه سازهای که آب در آن ها به صورت دستی روی دانه های قهوه ریخته می شود (pour-over) و اسپرسو سازهای روگازی فضای کمتری اشغال کرده و می توان در هنگامی که به آن ها نیاز ندارید، آن ها را در کابینت نگهداری کنید. قهوه سازهای Pour-over و فرنچ پرس ها به آب داغ نیاز دارند و به همین خاطر باید از قبل، آب را در طرفی دیگر روی گاز بجوشانید یا یک کتری برقی در همان حوالی داشته باشید. اما در قهوه سازهای روگازی، جوشاندن آب و بار آوردن قهوه در همان قوری مخصوص قهوه ساز انجام می شود و نیازی به تهیه آب جوش از قبل نیست. اگر چه استفاده از تمامی انواع قهوه سازها تقریباً ساده است، اما برای درست کردن قهوه مناسب باید حواستان به آن ها باشد و در هنگام بیدار شدن نباید انتظار قهوه خوشمزه و از پیش آماده شده ای را داشته باشید. با این وجود، علاقمندان به قهوه و کسانی که قهوه جزئی جدایی ناپذیر از زندگی آن هاست، فرنچ پرس ها را به قهوه سازهای برقی فیلتر دار ترجیح می دهند.

قهوه سازهای متفاوت می توانند نتیجه ای متفاوت در پی داشته باشند. دمای آب بر طعمی که از دانه های قهوه متصاعد می شود تاثیر گذار خواهد بود

قهوه سازهای فیلتر دار برقی

قهوه سازهای فیلتر دار برقی (Electric Drip Coffee Maker) روش استفاده بسیار ساده ای داشته و به شما اجازه می دهند دانه قهوه مورد نظرتان را انتخاب کنید، چه انتخاب شما این باشد که خودتان قهوه را آسیاب کنید و چه اینکه قهوه شما از قبل آسیاب شده و آماده باشد. اما می توانید قهوه ساده، طعم دار یا بدون کف خود را با این قهوه سازها آماده کنید یا ترکیبی از طعم ها با توجه به سلیقه تان داشته باشید و حتی می توانید مقدار قهوه را برای تنظیم قدرت آن کم و زیاد کنید. در حالی که بسیاری از قهوه سازهای فیلتر دار بسیار ساده بوده و تنها گزینه روشن و خاموشی برای جوشاندن آب و رها کردن آن در دل دانه های قهوه دارند، انواع دیگری از قهوه سازهای پیچیده نیز وجود دارد که گزینه ها، قابلیت ها و تنظیمات بسیار متنوعی دارند تا به همان قهوه ای که دوست دارید برسید.

قهوه سازهای متفاوت می توانند نتیجه ای متفاوت در پی داشته باشند. دمای آب بر طعمی که از دانه های قهوه متصاعد می شود تاثیر گذار خواهد بود

قهوه سازهای تک فنجانی (Single-Serve Machine)

قهوه سازهای تک فنجانی که از کپسول یا فنجان استفاده می کنند یکی از ساده ترین و راحت ترین قهوه سازها برای کار کردن هستند زیرا لازم نیست خود را با دانه های قهوه به دردسر بیندازید. برای استفاده از این قهوه سازها، تنها باید فنجان یا کپسول را وارد کرده و فرآیند تهیه قوه انجام خواهد شد. برخی دستگاه ها نیز می توانند اطلاعات روی فنجان را خوانده و دمای خاصی را اعمال کنند در حالی که برخی دیگر به شما انتخاب هایی برای دما و سایز فنجان مورد نظرتان می دهند. ابتدایی ترین انواع دستگاه های قهوه ساز تک فنجانی از دمایی ثابت و یکسان برای تمام فرآیند بار آوردن قهوه استفاده می کنند و اما امکان انتخاب سایز فنجان را به شما می دهند. در حالی که قهوه سازهای کپسولی و فنجانی روش استفاده ساده ای دارند، اما بر اساس هر فنجان قهوه، زباله و هدر رفت بیشتری تولید می کنند. بسیاری از این نوع قهوه سازها به مقدار دقیقی از آب و قهوه نیاز دارند.

قهوه سازهای متفاوت می توانند نتیجه ای متفاوت در پی داشته باشند. دمای آب بر طعمی که از دانه های قهوه متصاعد می شود تاثیر گذار خواهد بود

اسپرسو ساز

اسپرسو سازها نیز از انواع ابتدایی ارزان قیمت تا نمونه های بسیار پیشرفته متفاوت هستند که بسته به نیاز خودتان می توانید نمونه مناسب را انتخاب کنید. اسپرسو سازها همچنین سبک های مختلفی دارند، از مدل های روگازی گرفته تا دستگاه های قوری دار و اتوماتیک تا اسپرسو سازهایی که از دانه های آسیاب شده قهوه استفاده می کنند. چه برای تفریح و امتحان هر از گاهی اسپرسو بنوشید و چه اسپرسو نمونه محبوب شما در میان قهوه ها باشد، بدون شک دستگاهی مناسب شما وجود دارد که برای آشپزخانه و سبک زندگی تان بهترین گزینه است. در حالی که بهترین اسپرسو سازها تنها برای تهیه اسپرسو ساخته شده اند، انواع هیبریدی نیز وجود دارد که می توانند هم قهوه معمولی و هم اسپرسو بار بیاورند. اگر چه این گزینه ها بهترین اسپرسو سازها نیستند اما با انتخاب آن ها دیگر نیازی به داشتن دو دستگاه مجزای قهوه ساز در آشپزخانه نخواهد بود.

قهوه سازهای متفاوت می توانند نتیجه ای متفاوت در پی داشته باشند. دمای آب بر طعمی که از دانه های قهوه متصاعد می شود تاثیر گذار خواهد بود

قهوه سرد ساز

قهوه سرد یکی دیگر از انواع قهوه و روش های بار آوردن قهوه است که از آب سرد و حتی در برخی مواقع آب یخ برای بیرون کشیدن مزه و طعم دانه های قهوه استفاده می کند. این دستگاه ها معمولاً به زمان طولانی برای خیس خوردن و اشباع دانه های قهوه به منظور تولید قهوه سرد نیاز دارند که گاه به ۲۴ ساعت می رسد. وقتی از قهوه کمتر و آب بیشتر استفاده می کنید، قهوه سرد سازها دستگاه هایی هستند که به سرعت قهوه تولید می کند، سرد باشد یا گرم و همچنین می توانید قهوه بیشتری برای تولید غلظتی استفاده کنید که می توانید به آب داغ اضافه کنید یا روی آن آب یخ بریزید. مزیت قهوه سرد این است که اسیدیته کمتری داشته و مزه تلخ آن در مقایسه با قهوه معمولی کمتر است. نقطه ضعف قهوه سرد هم این است که برای آماده شدن آن به مدت زمان بسیار بیشتری وقت نیاز دارید. باید برای تولید قهوه سرد از مدتی پیش برنامه ریزی کنید. اما می توانید قهوه سرد را در مقادیر زیاد بار آورده و برای استفاده در روزهای آینده در یخچال نگهداری کنید.

قهوه سازهای متفاوت می توانند نتیجه ای متفاوت در پی داشته باشند. دمای آب بر طعمی که از دانه های قهوه متصاعد می شود تاثیر گذار خواهد بود

قهوه جوش

قهوه جوش ها (Percolator) که در واقع نوادگان قهوه سازهای فیلتردار امروزی بودند از اولین روزهای قرن بیستم مورد استفاده قرار می گرفتند. این نوع قهوه سازها که در انواع روگازی و برقی در دسترس بودند معمولاً  قهوه های داغ تری تولید می کنند و در صورتی که مواظبشان نباشید ممکن است جوش آمده و مزه بسیار تلخی بدهند. با این وجود، دستگاه های قهوه جوش امروزی خطر جوشیدن قهوه را از بین برده و زمانی که قهوه بار آمد، به گزینه گرم نگه داشتن سوییچ می کنند. اگر چه این قهوه جوش ها دیگر کمتر طرفدار دارند اما استفاده از آن ها ساده و کم هزینه است و می توان بهترین قوری قهوه را در مقادیر زیاد با آن ها تهیه کرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید اتو ؛ از انواع اتو تا مشخصاتی که هنگام خرید باید به آن ها توجه کرد

راهنمای خرید کولر گازی ؛ از انواع کولر گازی و کمپرسور تا ظرفیت و سیستم های اینورتر

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود