سیلی خوردن رئیس جمهور فرانسه در ملأعام + ویدئو

سیلی خوردن رئیس جمهور فرانسه در ملأعام + ویدئو

امانوئل مکرون ، رئیس جمهور فرانسه روز گذشته در جریان سفرش به جنوب شرقی این کشور هنگام صحبت با مردم، از مردی در میان جمعیت سیلی خورد. ویدئوی این حادثه در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

در این ویدئو مکرون برای صحبت با مردمی که در روستای Tain-l’Hermitage به دیدن او آمده بودند، به سمت یک نرده ی فلزی می رود و دست مردی را در میان جمعیت می گیرد.

مرد هم دست مکرون را می گیرد و سپس سیلی ای به صورت او می زند و فریادزنان می گوید: «مکرونی» – واژه ای تحقیرآمیز که در مطبوعات فرانسه برای ریاست جمهوری مکرون به کار می رود.

محافظین مکرون به سرعت وارد عمل شدند و در حالی که رئیس جمهور فرانسه را از نرده ی فلزی دور می کردند، با مرد مهاجم گلاویز شدند.

کاخ الیزه در بیانیه ای به سی‌ان‌ان گفت: «یک مرد حقیقتاً سعی کرد رئیس جمهور را بزند.»

«فعلاً نظر دیگری نداریم. تعامل با جمعیت و دست دادن ها از سر گرفته شد. سفر رئیس جمهور ادامه دارد.»

مرد مهاجم لحظاتی پیش از سیلی زدن به مکرون فریاد زده بود «!Montjoie! Saint-Denis» ، یک شعار جنگی مربوط به دوران قرون وسطی که توسط سلسله ی کاپتی استفاده می شد، یکی از خاندان های سلطنتی فرانسه که از قرن دهم تا هجدهم میلادی بر این کشور حکومت کرد.

این شعار در فرانسه به عنوان یکی از دیالوگ های فیلم کمدی فانتزی Les Visiteurs مربوط به سال ۱۹۹۳ هم مشهور است. در این فیلم یک شوالیه ی قرن دوازدهمی و نوچه اش به شکلی جادویی در زمان سفر می کنند و از دهه ی ۱۹۹۰ سردرمی آورند.

دو مرد ۲۸ ساله، از جمله مردی که به مکرون سیلی زده بود و همچنین مرد همراهش، به اتهام حمله ی خشونت آمیز به یک مقام دولتی بازداشت شدند.

رهبر حزب دست راستی فرانسه، مارین لوپن که بزرگ ترین رقیب سیاسی مکرون است، روز گذشته در کنفرانسی خبری در واکنش به این حادثه، حمله ی فیزیکی به رئیس جمهور را «غیر قابل قبول» بیان کرد.

او گفت حمله ی سیاسی به مکرون پذیرفته است اما هر گونه رفتار خشونت آمیزی علیه او در یک حکومت دموکراتیک باید محکوم شود.

مکرون پیش از کاهش محدودیت های کرونایی فرانسه در روز چهارشنبه، به این منطقه رفته بود تا با رستوران داران آنجا دیدار کند.

کمتر از یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری فرانسه و همچنین تنها چند هفته تا انتخابات منطقه ای این کشور باقی مانده و مکرون به طرق مختلف سعی در جلب حمایت و آراء به نفع خود دارد.

او در اواخر ماه آوریل به رسانه های فرانسه گفت قصد دارد به مناطق مختلف کشور رود تا «از وضع کشور باخبر شود و با مردم از نزدیک دیدار کند». رقیبان سیاسی مکرون می گویند این دیدارها درواقع سفرهای انتخاباتی هستند.

اما مکرون اولین سیاستمدار فرانسوی نیست که هنگام دست دادن سیلی خورده است.

در سال ۲۰۱۷، مانوئل والس، نخست وزیر پیشین فرانسه، که در آن زمان نامزد حزب چپ فرانسه در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری این کشور بود، به منطقه ی لامبال فرانسه سفر کرده بود که مرد جوانی به او حمله برد.

والس از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ در دوران ریاست جمهوری فرانسوا اولان، نخست وزیر فرانسه بود.

منبع: cnn
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود