زندگینامه سعید جلیلی؛‌ دیپلمات ارشد اصولگرا و نامزد انتخابات ریاست جمهوری

زندگینامه سعید جلیلی؛‌ دیپلمات ارشد اصولگرا و نامزد انتخابات ریاست جمهوری

سعید جلیلی دیپلمات ارشد اصولگرا و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. وی دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق (ع) است و هم اکنون نیز به تدریس سیره سیاسی پیامبر (ص) در این دانشگاه اشتغال دارد.

زندگی شخصی

سعید جلیلی

سعید جلیلی در ۱۵ شهریور ماه ۱۳۴۴ در مشهد چشم به جهان گشود. پدر وی مرحوم محمد حسن جلیلی که اصالتاً بیرجندی بود به عنوان معلم و مدیری انقلابی شناخته می‌شد و به زبان فرانسه نیز تسلط داشت. مادر جلیلی نیز اهل اردبیل است.

سعید جلیلی در سال ۱۳۷۱ و پس از کسب مدرک کارشناسی ارشد با یک پزشک عمومی به نام فاطمه سجادی ازدواج کرد. حاصل این ازدواج پسری به نام سجاد بوده است.

جلیلی درباره زندگی شخصی خود گفت که پسرش دانشجوی کارشناسی ارشد برق در دانشگاه شریف است و خود نیز در منزل سازمانی ۱۲۵ متری سکونت دارد و ماشین شخصی اش نیز پراید است.

تحصیلات

سعید جلیلی

وی تحصیلات خود تا مقطع دیپلم در مشهد به پایان رساند و پس از آن برای شرکت در دانشگاه عازم تهران شد.  سعید جلیلی تحصیلات آکادمیک خود در دانشگاه امام صادق (ع) را تا گرفتن مدرک دکتری در رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی ادامه داد. عنوان پایان نامه مقطع دکتری ایشان بنیان اندیشه سیاسی اسلام در قرآن بود که توانست در سال ۱۳۸۱ با موفقیت از آن دفاع کند.

پس از آن جلیلی به تدریس در این دانشگاه مشغول شد. وی همچنین سابقه تدریس در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف را هم دارد.

حضور در جنگ تحمیلی

با حمله عراق به ایران، جلیلی نیز همانند بسیاری از جوانان این مرز و بوم به جبهه شتافت. ایشان در دی ماه ۱۳۶۵ و هنگامی که دیده بان تیپ ۲۱ امام رضا (ع) خراسان بود، زخمی شد، اما به دلیل نبود امکانات کافی در بیمارستان صحرایی شلمچه پای راست خود را از دست داد. البته این اتفاق نتوانست مانع حضور وی در جبهه شود و از آن پس در قسمت تدارکات لشکر به ادامه فعالیت پرداخت.

فعالیت‌های اجرایی

سعید جلیلی

پس از پایان جنگ در سال ۱۳۶۸، جلیلی به استخدام وزارت امور خارجه درآمد و دو سال بعد نیز به ریاست اداره بازرسی این وزارت برگزیده شد و تا سال ۱۳۷۵ نیز در این سمت باقی ماند. پس از این جلیلی مدتی به عنوان معاون اداره اول آمریکا در وزارت امور خارجه فعالیت داشت.

جلیلی در ۳۶ سالگی به عنوان مدیر بررسی‌های جاری دفتر رهبری انتخاب شد. وی در دولت محمود احمدی نژاد به وزارت امور خارجه بازگشت و در کنار علی لاریجانی که در آن بازه دبیر شورای عالی امنیت ملی بود در مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران حضور پیدا کرد.

در مهر ماه ۱۳۸۶ لاریجانی از سمت خود استعفا داد و جلیلی جای او را گرفت. یک سال بعد نیز جلیلی با حفظ سمت به عنوان نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی منصوب شد و عهده‌دار مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای غربی شد.

سعید جلیلی

ثمره چند سال فعالیت سعید جلیلی در این سمت تصویب سه قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد و قرار گرفتن ایران ذیل فصل ۷ منشور ملل متحد بود. اگر کشوری تحت فصل هفتم منشور ملل متحد قرار گیرد به عنوان تهدیدی برای صلح، نقض صلح و اقدام تجاوزگرانه به حساب می‌آید و اجازه هرگونه اقدام نظامی و غیر نظامی برای مقابله با آن و برقراری صلح و امنیت بین‌المللی مجاز دانسته می‌شود.

انتخابات

سعید جلیلی

جلیلی در سال ۱۳۹۲ به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد که با کسب حدود ۴ میلیون رأی پس از حسن روحانی و محمد باقر قالیباف در جایگاه سوم قرار گرفت. وی در انتخابات ۱۳۹۶ از ابراهیم رئیسی حمایت کرد و اما این همکاری موفق نبود و حسن روحانی برای دور دوم به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.

سعید جلیلی در سال ۱۴۰۰ برای بار دوم خود را در معرض رأی مردم قرار داده است.

منبع: روزیاتو
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود