اعتراض به برند لویی ویتون به خاطر فروش روسری شبیه به چفیه فلسطینی

اعتراض به برند لویی ویتون به خاطر فروش روسری شبیه به چفیه فلسطینی

لویی ویتون روسری های ۷۰۵ دلاری اش را از فروشگاه های اینترنتی خود جمع آوری کرد. این اتفاق پس از آن رخ داد که این برند لوکس به مصادره ی فرهنگی تکه لباسی متهم شد که در فرهنگ فلسطینی محبوبیت دارد.

روسری چفیه مونوگرام لویی ویتون به دنبال انتقادها از این محصول که طراحی آن شباهت زیادی به چفیه ی فلسطینی دارد، از وبسایت این خانه مد مشهور فرانسوی حذف شد.

لویی ویتون در توضیح روسری چفیه ی خود نوشته بود: «با الهام از چفیه ی کلاسیک و مزین به امضای این خانه مد». به گفته ی این برند، این روسری با «یک تکنیک بافت نقش در پارچه تولید شده که از آن برای ساخت طرح های پیچیده ی مونوگرام بر روی پارچه ی کتان درهم آمیخته بهره گرفته می شود.»

این روسری محبوبیت زیادی در کشورهای عربی دارد و برخی آن را نماد ناسیونالیسم فلسطینی می دانند.

دایت پرادا، یک بلاگ نظارتی که عملکرد شرکت ها را تحت نظر دارد و خود را «مخل صنعت مد» توصیف می کند، موضوع این روسری را زیر سؤال برد. در حالی که هنوز مدت زیادی از درگیری مرگبار میان نیروهای اسرائیلی و فلسطینی نگذشته که صدها کشته برجای گذاشته و بخشی هایی از نوار غزه را به کلی نابود ساخته است، دایت پرادا زمان انتخاب شده برای بازاریابی این محصول را زیر سؤال برد.

این بلاگ در اینباره نوشت: «بله موضع شرکت کالای لوکس LVMH در عالم سیاست “بی طرفانه” است، اما آن ها در عین حال دارند چفیه های لوگودار ۷۰۵ دلاری تولید می کنند که یک روسری سنتی عربی است که به نماد ناسیونالیسم فلسطینی بدل شده است.»

نیهاد اواد، مدیر عامل انجمن روابط آمریکایی – اسلامی درباره ی روسری های چفیه مانند لویی ویتون گفت: «زمانی که برای این کار انتخاب شده وحشتناک است، در خشونتی بی رحمانه علیه مردم محبوس غزه، خانواده ها از هم پاشیده، صدها نفر کشته شده و هزاران نفر زخمی شده اند.»

«چفیه جایگاه بسیار ویژه و بالایی در قلب ما فلسطینی ها دارند و دیدن مصادره شدن آن برایمان بسیار توهین آمیز است، به خصوص حالا، آن هم برای پول در آوردن.»

این نخستین باری نیست که چفیه ی فلسطینی خبرساز می شود.

در سال ۲۰۰۸، کافی شاپ زنجیره ای دانکن دوناتس یک آگهی تبلیغاتی ساخت که در آن زنی روسری ای شبیه به چفیه ی فلسطینی به تن داشت. استفاده از این روسری در این آگهی تبلیغاتی، خشم برخی فعالان محافظه کار را برانگیخت.

منبع: nbcnews
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود