رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی
۱۲ نظر

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی نژاد در یک برنامه تلویزیونی از نقش خودش در رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی گفته است. آقای مصلحی در این برنامه خاطر نشان می کند که براساس گزارشی که شخصی ایشان ارائه کرده بود آقای هاشمی رفسنجانی برنده انتخابات سال ۱۳۹۲ می شد.

وزیر اطلاعات پیشین گفت که این گزارش از کف خیابان تهیه شده بود و وقتی من آن را قرائت کردم عزیزی گفت که مگر بچه حزب الهی ها می گذارند که آقای رفسنجانی پیروز انتخابات شود که من در پاسخ گفتم این گزارش از کف خیابان به دست آمده است. بنده آمدم و هزینه و فایده تایید و رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی را با در نظر داشتن حفظ نظام نوشتم و اعلام کردم که در صورت تایید شدن ایشان چه مزایایی برای نظام خواهند داشت و اگر رد صلاحیت شوند چه مزایایی دارند. بعد هم در یک جمع بندی اعلام کردم که به مصلحت نظام نیست آقای رفسنجانی تایید صلاحیت شوند.

حیدر مصلحی صحبت هایش را اینطور ادامه داد که بنده در ادامه این گزارش را در جلسه شورای نگهبان هم قرائت کردم و فقهای شورای نگهبان نتوانستند حتی یک ان قلت به صحبت های من بیاورند و بسیاری از آن عزیزان از جمله آیت الله هاشمی شاهرودی و آیت الله یزدی که دیگر در میان ما نیستند هم نتوانستند ایرادی به این گزارش بگیرند.

رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به این صحبت های حیدر مصلحی در رابطه با علت رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۹۲ در توییتی چنین نوشته است:

آقای مصلحی هرگز چنین مطلبی را در جلسه شورا بیان نکرد و نسبت به دیگر مطالب کلی ایشان نیز به شدت اعتراض شد و اعضا آنرا قبول نداشتند. نمی‌خواهم برخورد آقایان را در جلسه با ایشان بگویم. شورا گزارش نهادهای قانونی را بررسی می‌کند و نهایتا بر اساس تشخیص و رای اعضا نتیجه اعلام می‌گردد.

گفتنی است آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۹۲ و اولین دور انتخاب حسن روحانی ۷۹ سال داشت و بسیاری معتقد بودند که ایشان به خاطر کهولت سن دیگر توانایی ورود به امور اجرایی کشور را ندارد و به همین دلیل رد صلاحیت شده است. اما حالا حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دوران محمود احمدی نژاد حالا حرف های جدیدی را در این باره مطرح کرده است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور حسن روحانی هم در واکنش به این خبر با انتشار رشته توییتی نسبت به این اقدام انتقاد کرد و خواستان انتشار فیلم کامل این گفتگو شد.

 • اظهارات دیرهنگام ⁧وزیر اطلاعات⁩ ⁧دولت دهم⁩ تامل برانگیز است، چه جریانی با چه رویکردی مصلحت نظام را در ⁧رد صلاحیت⁩ آیت الله ⁧هاشمی رفسنجانی⁩ که به شهادت تاریخ از استوانه‌های انقلاب و نظام بود، می‌داند؟
 • بر اساس چه گزارش‌ها و مستنداتی درباره مهم ترین مسائل کشور حتی در ⁧شورای نگهبان⁩ تصمیم سازی و تصیم گیری می‌شود؟
 • ‏با اندیشه انقلاب، منطق ⁧جمهوریت⁩ و ⁧قانون اساسی⁩ ⁧میزان رای مردم⁩ و انتخاب مدیران توانمند حق آنان است، چه مصلحتی بالاتر از این برای ⁧ایران⁩؟
 • به عنوان رئیس ستاد مرحوم آیت الله ⁧هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری ٩٢، از شورای محترم نگهبان میخواهم که برای جبران حقوق پایمال شده و احترام به ⁧افکار عمومی به جای هرگونه پاسخگویی غیر موثر ، اقدام به انتشار فیلم و صوت کامل آن جلسه مهم کند.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.5 / 5. تعداد رای: 4

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع:
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۲ نظر

ورود

 • مهدی خرداد 24, 1400

  به نظرتون کسی که توی هر انتخاباتی باخته گفته تقلب شده صلاحیت داره؟

 • h خرداد 24, 1400

  اینم شاهدی از مهندسی انتخابات
  به نظرتون باید تو انتصابات شرکت کرد؟

  • Milad خرداد 24, 1400

   بله باید شرکت کرد و با انتخاب درست کشور را ساخت، اینقدر هم ادرس غلط نده نکنه لاریجانی و جهانگیری با اون کارنامه کاری که داشتن شایسته ریاست جمهوری بودن که تو داری سنگشونا به سینه میزنی؟ اگه شرکت نکردن در انتخابات خوبه چرا دشمنان ایران مدام مردما به این کار تشویق میکنن و براش هزینه های زیادی میکنن؟ حتما به فکر ابادانی ایران هستن؟

   • h خرداد 24, 1400

    انتخاب درست وقتی معنی داره که از قبل همه چیز برای رای آوردن یک نفر برنامه ریزی و مهندسی نشده باشه
    مردم دیگه فهمیدن که از رای دادنشون سالها سو استفاده شده و میخوان اعتراضشون رو اینجوری نشون بدن.
    تو یا نمی فهمی یا خودتو زدی به نفهمیدن.

    • مراد خرداد 25, 1400

     اون کسی که نمیفهمه شمایی، جهانگیری و لاریجانی صلاحیت لازما نداشتن و رد شدن دلیلش هم همه میدونن هیچ کسی هم به این دو نفر رای نمیداد بعد شما به این میگی مهندسی؟ چطور برای دوره های قبل این مهندسی ها نبود؟ الان که یه انقلابی میخواد بیاد سر کار یهو همه چیز شد مهندسی؟ این اقای مصلحی هم با او حاشیه هایی که داشت
     خیلی اتفاقی تو این برهه زمانی حساس این حرفا یادش امد که بگه و حرفش برای شما شد حجت. حقیقت اینه که شماها دارید خودتونا جر میدید که مردم رای ندن چون افساد طلبان که ۳۳ سال مملکت دستشون بوده دیگه شانسی تو این انتخابات ندارن، لعنت به هرچی وطن فروشه.

     • مرتضی خرداد 25, 1400

      شباهت توبیشتربه اقای دوربینی میخوره که درهرصورت جلودوربین بود چراداریی التماس میکنی بیسواد

     • ب نفر خرداد 27, 1400

      ببخشید مگه لاریجانی الان در پست مشاور رهبر نیستن؟اگر هستن،یعنی صلاحیت لازم برای مشاور رهبر بودن رو دارن ولی صلاحیت برای ریاست جمهوری ندارن؟

   • مسعود خرداد 24, 1400

    انتخاب درست ما رای ندادن به هیچکدوم از این عروسکهای خیمه شب بازیه. ضمنا آدم درست و غلط رو با عقل خودش میسنجه نه اینکه افسار خودش رو بده دست کسی که با ترسوندنش از دژمن هر بلایی بخواد سرت میاره.

    • مراد خرداد 25, 1400

     دوره های قبلی حرفی از این چیزا نبود الان یهو همه چیز شد خیمه شب بازی!!
     فقط باید کور باشی که نبینی شبکه های سعودی امریکایی و انگلیسی چطور دارن مردما به رای ندادن تشویق میکنن و چه هزینه های زیادی برای این کار خرج میکنن به نظر تو هدف از این کار چی میتونه باشه؟ بعد به این میگی ترسوندن از دشمن؟ هرکسی ایران براش مهمه قطعا به ادم درست رای میده.

     • مسعود خرداد 25, 1400

      همیشه بین مردم این حرفها بوده. شاید بین شما و دور و وری هات نبوده که عجیب هم نیست چون یا سرتون رو کردین زیر برف یا جیره خور هستین و نونتون در تداوم این شرایطه. ولی مردم هرچقدر هم ساده باشند بالاخره امیدشون رو به تغییر از دست میدن. این دوره نه دوره دیگه. چه فرقی می کنه؟ وقتی ۱۲ دوره ریاست جمهوری نتیجه اش هر دوره بدتر از دوره قبل بوده. چه اصطلاح طلب و چه اصولگرا سرکار اومدن سیاستها و رویه نظام هیچ تغییری نکرده و روز به روز وضع اقتصاد و آزادیهای مردم بدتر شده واقعا باید خیلی پررو و و وقیح باشید که بازهم انتظار داشته باشید مردم فریب بخورند و اشتباهشون رو تکرار کنند. ما چون ایران برامون مهمه رای نمیدیم. شما جمهوری اسلامی اولویتته برو رای بده.

     • h خرداد 25, 1400

      تو با چندتا اسم کامنت میزاری عمو؟
      دوره های قبل هم مهندسی شده بود و مردم خوب اینو فهمیدن که رییس جمهور تدارکاتچیه.
      جی بگم که سانسور نشه آخه!
      ما روحانی رو قبول نداریم جهانگیری و ظریف ولاریجانی که جای خود دارن
      برو عمو تو نه میفهمی دموکراسی چیه نه انتخابات نه رای مردم. برو هرچی تو مغزت فرو کردن رو تکرار کن. برو بگیر بخواب

  • Milad خرداد 25, 1400

   مراد درود به شرفت.