ماجرای ویدئوی دختربچه سیستانی که قلب ها را به درد آورد + ویدئو

ماجرای ویدئوی دختربچه سیستانی که قلب ها را به درد آورد + ویدئو

سیستان و بلوچستان سال ها است به دلیل کم لطفی و بی اعتنایی مسئولین با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند، مشکلاتی که ظهور ویروس کرونا نیز به آن ها دامن زده و زندگی را بیش از پیش برای مردم شریف این سرزمین دشوار ساخته است.

در روزهای گذشته ویدئویی از یک دختربچه ی سیستانی در فضای مجازی منتشر شد که قلب ها را به درد آورد و بار دیگر توجه ها را به سوی محرومیت های بی شمار این استان جلب کرد.

در این ویدئو یک دختربچه ی سیستانی از بحران بی آبی در این استان می گوید و با چشمانی گریان درخواست کمک می کند.

همین چند روز قبل بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان وضعیت کرونا در سیستان و بلوچستان را فوق بحرانی عنوان کرد. کرونا در این استان می تازد و قتل عام می کند و بیمارستان ها تخت خالی ندارند. هجوم انواع جهش یافته ی ویروس کرونا به ویژه نوع دلتا به این منطقه وضع را سخت تر کرده و این در حالی است که این استان یکی از ضعیف ترین زیرساخت های بهداشتی و درمانی در کشور را دارد. کمبود شدید بیمارستان در این استان موجب شده بیماران به دلیل دوری راه در وضعیت بدحال به بیمارستان ها مراجعه کنند. فقر و محرومیت نیز مزید بر علت گشته و مردم این منطقه نه توان رعایت اصول بهداشتی را دارند و نه حتی استطاعت خرید ماسک را.

اما مشکلات در سیستان و بلوچستان به قدری زیاد است که بیراه نیست اگر بگوییم کرونا کمترین آن ها است.

مشکل بی آبی سال ها است رمق و توانی برای مردم محروم این منطقه باقی نگذاشته است. طی سال های گذشته بارها اخبار دردناکی مبنی بر مرگ یا قطع عضو کودکان سیستانی منتشر شده، کودکانی که بحران آب آن ها را مجبور به حضور در زیستگاه تمساح ها کرده و رویارویی با این شکارچی خطرناک سرنوشت تلخی برای آن ها رقم زده است.

مردم سیستان اگر هم سر و کارشان به تمساح ها نیفتد، مجبورند هر روز در گرما و سرما در صف آب بایستند و منتظر رسیدن تانکر آب بمانند تا جیره ی آب شان را دریافت کنند.

ریزگردها هم که سال ها است مهمان ناخوانده ی این منطقه شده اند و قطعی های مکرر برق همه ی سختی ها را دو چندان کرده است.

حالا انتشار ویدئوی صحبت های دردناک دختربچه ی سیستانی بازتاب زیادی در شبکه های اجتماعی داشته و کاربران برای سیستان و بلوچستان هشتگ به راه انداخته اند. آن ها می خواهند مسئولین این بار دست از حرف زدن بردارند و کاری برای مردم رنج کشیده ی این منطقه کنند.

کاربری نوشته: «مردم صبور سیستان و بلوچستان در تب بی آبی و بیماری گرفتارند.» و دیگری پرسیده: «چرا کسی دغدغه این مردم رو نداره؟ چرا همیشه دارن توی سختی زندگی می کنن؟»

فرد دیگری گفته: «سیستان  و بلوچستان رو دریابین. کرونا داره فاجعه درست می کنه توی این استان. وزیر بهداشت کجاست و چه می کنه؟ فقط موج های جدید رو اعلام می کنه؟»

کاربری هم سؤالی را مطرح کرده که به نظر کسی پاسخی برای آن ندارد: «مردمی که حتی آب آشامیدنی ندارن، چطوری ازشون توقع می ره که نکات بهداشتی رو رعایت کنن؟»

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • ارژنگ تیر ۱۵, ۱۴۰۰

    برسه به دست افغان پرستا که تا دوتا مهاجر غیر قانونی افغان رو می‌بینند حلوا حلوا شون می‌کنند و به ایرانی ها توهین می‌کنند. گریه این دختر بچه به خاطر سد سازی دولت افغانستان روی رود هیرمنده که طبق قرارداد زمان شاه نصفش مال ایرانه .

  • محمد تیر ۱۸, ۱۴۰۰

    بخدا از روزی که این کلیپ دختر بچه رو دیدم حالم خراب شده هر وقت میبینم گریم میگیره
    مرگ بر ظلم و بی عدالتی