کره شمالی محموله ارسالی واکسن کرونای آسترازنکا را نپذیرفت

کره شمالی محموله ارسالی واکسن کرونای آسترازنکا را نپذیرفت

کره شمالی محموله اختصاص یافته به این کشور در قالب برنامه کوواکس را نپذیرفت. بر اساس گزارش برخی رسانه ها در کره جنوبی، مقامات کره شمالی محموله ای از واکسن آسترازنکا که قرار بود به این کشور فرستاده شود را نپذیرفته و علاقه ای به تزریق واکسن چینی نیز ندارد. بر اساس برنامه کوواکس، نزدیک به دو میلیون دُز واکسن کرونا از نوع آسترازنکا به کره شمالی اختصاص یافته بود، واکسنی که در خارج از بریتانیا توسط موسسه سرم هند تولید می شود. در حالی کره شمالی از دریافت محموله واکسن کرونا خودداری می کند که این کشور تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کرونا را گزارش نکرده و مدعی است از ورود کرونا به خاک خود ممانعت کرده است.

کره شمالی محموله اختصاص یافته به این کشور در قالب برنامه جهانی کوواکس را به خاطر ترس از عوارض جانبی این واکسن نپذیرفت.

این در حالی است که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، اخیراً ده ها نفر از مقامات این کشور را به خاطر بحران در مبارزه با کرونا و قحطی رو به افزایش در این کشور از کار برکنار کرده است. برخی از این عزل شدگان از مقامات ارشد و اعضای کمیته پنج نفره اصلی حزب کارگران این کشور هستند که خود کیم نیز یکی از اعضای آن به شمار می آید. به گزارش سازمان استراتژی امنیت ملی کره جنوبی، ظاهراً مقامات کره شمالی واکسن های آسترازنکا را به خاطر ترس از عوارض جانبی آن رد کرده و به دلیل کارآمدی نه چندان کافی واکسن های چینی نیز قصد استفاده از واکسن حامی بزرگ و همسایه اش را نیز ندارد. ظاهراً کره شمالی قصد استفاده از واکسن های ساخت روسیه را دارد و امیدوار است که این واکسن ها به صورت رایگان در اختیار این کشور قرار گیرد. با این وجود هنوز هیچ گونه مذاکره و پیشرفتی با طرف روسی در این زمینه صورت نگرفته است.

کره شمالی محموله اختصاص یافته به این کشور در قالب برنامه جهانی کوواکس را به خاطر ترس از عوارض جانبی این واکسن نپذیرفت.

کره شمالی محموله اختصاص یافته به این کشور در قالب برنامه جهانی کوواکس را به خاطر ترس از عوارض جانبی این واکسن نپذیرفت.

چندین کشور اروپایی و ایالات متحده اوایل در ماه های گذشته تزریق واکسن کرونای آسترازنکا را پس از چند مورد لخته شدن شدید خون در دریافت کنندگان آن، متوقف کردند. اگر چه ایالات متحده همچنان از تزریق این واکسن سر باز می زند اما کشورهای اروپایی بعد از مدت کوتاهی استفاده از این واکسن را از سر گرفتند و مدعی شدند که فواید این ویروس با عوارض آن قابل مقایسه نیست. کره شمالی نیز در حالی از دریافت محموله واکسن آسترازنکا سر باز می زند که هفته گذشته، کیم جونگ اون در جریان نشست حزب کارگران این کشور، برخی از مقامات را به دخالت در بحران بزرگ برای امنیت کشور و مردم متهم کرده و برخی از آن ها را به جرم انفعال در برنامه ریزی و اجرای اقدامات ضد ویروسی در بحبوحه شیوع طولانی این ویروس، از کار برکنار کرده است.

بیشتر بخوانید: «ببر برفی»؛ تانک جدیدی که رسانه‌های کره شمالی آن را «قوی‌ترین تانک جهان» نامیده‌اند

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • مهران تیر ۱۹, ۱۴۰۰

    کیم جونگ اون تشخیص داده که واکسنهای اهدایی دسیسه دشمنه و نباید برای مردم کشورش استفاده بشه. البته خودش یواشکی فایزر زده.
    سناریوش خیلی آشناست. فقط یک جای دیگه رو توی دنیا می شناسم که همین اتفاق افتاده و واکسنهای اهدایی از مردم دریغ شده.

    • مسعود تیر ۲۱, ۱۴۰۰

      فکر کنم من هم اون جا رو بشناسم