اعتراض هستی مهدوی فر به پخش نشدن برنامه اش در همرفیق

اعتراض هستی مهدوی فر به پخش نشدن برنامه اش در همرفیق

هستی مهدوی فر ، بازیگر سینما و تلویزیون، به پخش نشدن قسمت مربوط به او در برنامه همرفیق اعتراض کرد.

مهدوی فر روز گذشته با انتشار متنی در اینستاگرام خود از عدم پخش برنامه ی ضبط شده با حضور او و دوست بازیگرش، نهال دشتی، در همرفیق خبر داد. او عکسی هم از خود و نهال دشتی در پشت صحنه ی برنامه همرفیق منتشر کرد.

هستی مهدوی فر در این پست نوشت:

تیغ سانسور این‌بار تیزتر از همیشه!

از اول مرداد سال گذشته از برنامه «همرفیق» با من تماس گرفتند تا مهمان‌شان باشم.

رفاقت حکم می‌کرد تا پس از مدت‌ها مهمان برنامه‌ای باشم که برای عواملش احترام قائل بودم.

مهر ماه با برادرم عزیزم، مهمان «همرفیق» بودیم.

بنا به دلایلی ، قرار شد تا آذرماه دوباره و این‌بار به همراه یک رفیق صمیمی، مهمان «همرفیق» باشم.

از صمیمی‌ترین دوستم، نهال دشتی خواهش کردم که در برنامه کنار من باشد. او هم رفاقت کرد و آمد.

نزدیک به هشت ماه از آن روز و آن برنامه که به گمانم جذاب هم شده بود، می‌گذرد.

اگر شما از آن برنامه چیزی دیده‌اید من هم دیده‌ام!

اگر خبری خوانده‌اید من هم خوانده‌ام!

تهیه‌کننده «همرفیق» هم ظاهرا در چند ماه گذشته آن‌قدر گرفتار انواع و اقسام مصائب شده‌اند که نمی‌توانند پاسخی به من بدهند و اگر هم پاسخی باشد در حد امروز و فردا کردن و وعده آینده دادن است.در نتیجه علت پخش نشدن برنامه، برای شخص من در هاله‌ای از ابهام باقی ماند.

از سویی شرمنده رفیقی هستم که به‌خاطر من به «همرفیق» آمد و از سویی امروز بدهکارِ خودم هستم که چرا رفاقت کردم و به همرفیق رفتم! و حتی خارج از وظایفم کمکی کردم!

می‌خواهم بگویم کسانی که بر «همرفیق» نظارت می‌کنند و مانع پخش آن به واسطه حضور ما و یا به هر دلیلی بودند، مفهوم رفاقت را در ذهن من تغییر داده‌اند.

و این رشته سر دراز دارد…

اگر قرار باشد نظارت‌های کلافه‌‍کننده و بی مورد تلویزیون در پلتفرم‌های اینترنتی هم اعمال شود از امروز باید بر عاقبت این پلتفرم‌ها گریست. آن‌چنان که امروز همه علاقه‌مندان به هنر، به حال وضعیت تلویزیون می‌گریند.

این‌که با اصرار مهمانی را دعوت کنیم (حتی برای دوبار) و بعد چنین رفتاری با او کنیم، یا گفتگویش را پاره پاره کنیم یا صورتش را بی‌رنگ کنیم نه فقط نامش رفاقت نیست بلکه دشمنی آشکار است. پا بر گلوی جوانان گذاشتن است، انکارشان است، فراری دادن‌شان است!

و از همه رنج‌آورتر، عدم پاسخ‌گویی است که مستقیما مفهوم بی‌احترامی دارد.

امیدی ندارم که توضیحی در خور از جانب سانسورکنندگان یا تهیه‌کننده محترم (که احتمالا خودشان زیر فشار سانسورکنندگان هستند) بگیرم اما قطعا این رفتار ناپسند سبب خواهد شد که در آینده فریب مدعیان رفاقت را نخورم و برای رسم رفاقت وقت و دقت بیشتری صرف کنم. گرچه همیشه زیر تیغ بُرنده سانسور بوده‌ام، خواستم لااقل این‌بار دیگر خود سانسوری نکنم.

در پایان از شهاب عزیز، برادر عزیزم‌ هومن و خصوصا دوست مهربانم نهال ممنونم که در کنارم بودند تا «همرفیق»ی تماشایی رقم بزنیم.

این اتفاق در حالی رخ داده که چندی پیش نیز سانسور چهره ی هانیه توسلی و شبنم فرشادجو در برنامه همرفیق خبرساز شده بود.

در قسمتی از این برنامه که با حضور این دو بازیگر پخش شد بینندگان متوجه تغییر کلی رنگ تصویر شدند که با قسمت های گذشته تفاوت داشت. در این قسمت رنگ تصویر به رنگی مایل به خاکستری درآمده بود، تغییری که به نظر می رسید به جهت سانسور آرایش چهره ی هانیه توسلی و شبنم فرشادجو صورت گرفته باشد. هانیه توسلی خود نیز به این موضوع واکنش نشان داد و با انتشار چند استوری در اینستاگرام خود از این اتفاق ابراز تعجب کرد.

طی ماه های گذشته شاهد افزایش سانسورها در برنامه های شبکه نمایش خانگی بوده ایم، سانسورهایی که اعتراض هم مخاطبان و هم سازندگان این برنامه ها را به دنبال داشته و به نظر می آید درنتیجه ی اعمال نفوذ ساترا، نهاد وابسته به صدا و سیما، در این شبکه بوده باشد.

ساترا سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی است که در سال ۹۴ توسط سازمان صدا و سیما بر اساس ابلاغیه ی رهبری به ریاست جمهوری و رئیس مرکز ملی فضای مجازی تشکیل شد. با تشکیل ساترا، همه ی رسانه ها در کشور دیگر زیرمجموعه ی صدا و سیما محسوب می شوند و با مجوز و نظارت آن باید صوت و تصویر منتشر کنند و اگر صدا و سیما تشخیص دهد این محتوا مناسب نیست، باید محتوایشان را نیز حذف کنند. این در حالی است که پیش از آن رسانه ها تحت نظر وزارت فرهنگ و ارشاد فعالیت می کردند.

با این حال، برنامه هایی که تاکنون در شبکه نمایش خانگی پخش شده اند همگی با مجوز تولید وزارت ارشاد ساخته شدند. اما چند روز قبل اعلام شد که ساترا دیگر مجوزهای تولید وزارت ارشاد برای شبکه نمایش خانگی را به رسمیت نمی شناسد و از این پس ساترا تنها نهاد تصمیم گیرنده در خصوص مجوز تولید برنامه های این شبکه خواهد بود.

مطالب مرتبط
۲ نظر

ورود

  • علی تیر ۲۴, ۱۴۰۰

    اون طرز لباستو درست کن در شأن ملت باش تا پخش بشی

    • ماهان تیر ۲۶, ۱۴۰۰

      شأن ملت به رتبۀ شاخص فلاکت ملت است! نه به پوشش شخصی.