کشف ماهی گلی های غول پیکر در دریاچه ای در آمریکا

کشف ماهی گلی های غول پیکر در دریاچه ای در آمریکا

مقامات شهر برنزویل در ایالت مینه سوتای آمریکا پس از کشف چند ماهی گلی در یکی از دریاچه های این منطقه، در توییتی نسبت به رها کردن ماهی گلی ها در طبیعت هشدار دادند.

پیشتر در همین ماه کارشناسان در جریان بررسی کیفیت آب دریاچه کلر ۱۰ ماهی گلی پیدا کرده بودند. اما هفته ی گذشته هم ۱۸ ماهی گلی دیگر در این دریاچه کشف شد که برخی از آن ها ۴۶ سانتیمتر طول داشتند و وزن شان به ۱/۸ کیلوگرم می رسید.

حساب توییتری رسمی شهر برنزویل با انتشار تصاویری از ماهی گلی های غول پیکر کشف شده نوشت: «لطفاً ماهی گلی هایتان را در برکه ها و دریاچه ها رها نکنید! بزرگ تر از آن چیزی می شوند که فکرش را کنید و با تخریب رسوب های کف سیستم آبی و از ریشه درآوردن گیاهان باعث پایین آمدن کیفیت آب می شوند.»

کارشناسان می گویند این موضوع بسیار جدی است چون ما به دیدن ماهی گلی ها در اندازه ی کوچک عادت کرده ایم اما این ماهی ها وقتی در طبیعت رها می شوند و در اکوسیستم جدیدی مثل یک دریاچه قرار می گیرند می توانند رشدی چند برابری داشته باشند و بسیار بزرگ شوند. این ماهی ها به سرعت زاد و ولد می کنند و بر گونه های بومی سیستم آبی مسلط می شوند.

ماهی گلی که یک گونه ی فرصت طلب است، به خوردن گیاهان، حشرات و سخت پوستان هم علاقه دارد و همه ی موجودات سیستم آبی را از غذا محروم می کند. این ماهی ها منابع غذایی گونه هایی که از قبل در آنجا وجود داشته اند، مثل ماهی های دیگر و قورباغه ها را مصرف می کنند.

از  گونه های مهاجمی همچون کپور یا خویشاوند نزدیکش، ماهی گلی بسیار سخت می توان خلاص شد.

این مشکل به جایی رسیده که مسئولان حیات آمریکا اکتبر سال گذشته از یک خلیج کوچک در منطقه ی کارور در همان ایالت مینه سوتا ۵۰ هزار ماهی گلی بیرون کشیدند.

این عملیات بخشی از یک برنامه ی سه ساله برای مطالعه و مدیریت این گونه بود که مشکلاتی را در سرتاسر آمریکا ایجاد کرده است.

اما آمریکا تنها کشوری نیست که از مشکل ماهی گلی های مهاجم رنج می برد.

در سال ۲۰۱۷ انجمن شهر مونیخ در آلمان اعلام کرد گله ی ماهی گلی ها همه ی گونه های رقیب را از برکه ها و دریاچه های منطقه بیرون کرده اند. مشکل به جایی رسیده بود که انجمن شهر مونیخ تهدید کرد هر کس که در حال رها کردن ماهی گلی خود در آب های عمومی دیده شود، جریمه خواهد شد.

در آب های طبیعت انگلیس هم ماهی گلی غول پیکر کشف شده است. در سال ۲۰۱۰ یک نوجوان انگلیسی یک ماهی گلی ۴۰ ساننتیمتری با ۲/۲ کیلوگرم وزن از دریاچه ای در شهر دورست انگلیس بیرون کشیده بود.

کارشناسان می گویند به جای رها کردن ماهی گلی خود در دریاچه ها باید به فکر راه های دیگری باشید. مثلاً می توانید کس دیگری را پیدا کنید که مایل به نگهداری از ماهی تان باشد. در هر حال، هر چه می کنید نباید در طبیعت رهایشان کنید.

منبع: wbur ، nypost ، bbc
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود