دختر مگان مارکل و پرنس هری در صف جانشینان سلطنت بریتانیا قرار گرفت

دختر مگان مارکل و پرنس هری در صف جانشینان سلطنت بریتانیا قرار گرفت

دختر مگان مارکل و پرنس هری، لیلیبت دایانا، ۷ هفته پس از تولدش در بیمارستانی در کالیفرنیا، رسماً به صف جانشینان تاج و تخت انگلیس افزوده شد.

وبسایت رسمی خاندان سلطنتی انگلیس روز دوشنبه در به روزرسانی جدید خود لیلیبت را در جایگاه هشتم صف جانشینی تاج و تخت قرار داد. جایگاه لیلیبت در این فهرست بعد از پدر و برادرش، آرچی قرار دارد. پرنس هری و پسرش، به ترتیب نفرات ششم و هفتم صف وارثین سلطنت هستند.

مادر لیلیبت، مگان مارکل در این فهرست حضور ندارد چون در خاندان سلطنتی به دنیا نیامده است؛ همینطور کیت میدلتون و دیگر همسران اعضای خاندان سلطنتی همچون مایک تیندال و سارا فرگوسن، دوشس یورک.

مبنای قانونی صف جانشینی سلطنت بریتانیا به قرن هفدهم میلادی و در زمان حکومت ویلیام سوم برمی گردد. در سال ۲۰۱۳ اما اصلاحاتی صورت گرفت تا به سیستم ارجحیت وارثان مرد در صف جانشینی پایان داده شود، سیستمی که در آن مردان به طور خودکار پیش از خواهران خود در صف وارثین تاج و تخت قرار می گرفتند.

یک قانون تاریخی دیگر هم که طی این اصلاحات لغو شد آن بود که اعضای خاندان سلطنتی در صورت ازدواج با یک فرد کاتولیک رومی جایگاه خود را در صف جانشینی سلطنت از دست می دادند. این تغییرات در مارس ۲۰۱۵ اجرایی شد اما در مورد کودکان سلطنتی متولد بعد از ۲۸ اکتبر ۲۰۱۱ اعمال شد.

با این وجود، جایگاه لیلیبت در صف جانشینی تاج و تخت تغییر ناپذیر نیست. در صورت بچه دار شدن پرنس ویلیام و کیت میدلتون در آینده، جایگاه دختر پرنس هری و مگان مارکل در صف جانشینان سقوط خواهد کرد.

در حال حاضر، فرزندان دوک و دوشس کمبریج یعنی پرنس جورج، پرنسس شارلوت و پرنس لویی، جایگاه های سوم تا پنجم صف جانشینی سلطنت، بعد از پدر و پدربزرگ شان، پرنس چارلز را در اختیار دارند. پرنس چارلز جایگاه اول را در صف جانشینی دارد و وارث آشکار تاج و تخت ملک الیزابت دوم است.

چارلز ۷۲ ساله رکورد طولانی ترین دوره ی خدمت به عنوان وارث آشکار سلطنت در تاریخ بریتانیا را دارد. او از ۶ فوریه ۱۹۵۲ که پرنسس الیزابت به سلطنت رسید تاکنون این عنوان را دارا است. پرنس چارلز در آن زمان تنها ۳ سال داشت.

 

بیشتر بخوانید:

ترتیب جانشینی سلطنت در خاندان سلطنتی بریتانیا چگونه است؟

منبع: people
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود