نقش چینی ها در خشکاندن تالاب هورالعظیم چیست؟

نقش چینی ها در خشکاندن تالاب هورالعظیم چیست؟

اخیرا ویدیویی منتشر شده که در آن، احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید که تالاب هورالعظیم با مجوز شورای عالی امنیت و توسط شرکتی چینی خشکانده شده است.

تالاب هورالعظیم

احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط زیست دریایی

وی می‌گوید: «ژاپنی‌ها حاضر بودند برای استخراج نفت در حوزه‌های آزادگان و یادآوران با تکنولوژی سطح بالا، همانند استخراج در دریا از این حوزه‌ها بهره‌برداری کنند اما چینی‌ها حاضر به انجام این کار نشدند و بخاطر ارزان‌تر شدن پروژه، پیشنهاد خشک شدن هور را دادند که متاسفانه شورای عالی امنیت ملی هم آن را می‌پذیرد.»

مدتی قبل، محمد درویش، فعال محیط زیستی ایران نیز در اظهاراتی گفته بود: «متهم شماره یک در نابودی هورالعظیم شرکت نفت و وزارت نفت است که می‌خواهد استخراج نفت را به پیمانکار چینی بدهد. پیمانکار چینی هم در زمان دولت احمدی‌نژاد گفته بود که اگر این تالاب خشک باشد، قیمت‌ها را ۲۰ درصد پایین می‌آورم. آنها به این نتیجه رسیدند که بهتر است تالاب را خشک کنند».

در همین راستا، بهمن آرمان، استاد دانشگاه و اقتصاددان، گفته است: «سال‌ها پیش در مناطق غرب کارون که حوزه‌های مشترک نفتی ما با عراق است می‌دیدم تعداد زیادی کامیون پر از خاک در آن مناطق تردد می‌کنند. وقتی علت آن را پرسیدم گفتند این کامیون‌ها به این خاطر می‌روند که هورالعظیم را خشک کنند تا نفت از آنجا استخراج کنند.»

تالاب هورالعظیم

بهمن آرمان، استاد دانشگاه و اقتصاددان

این استاد دانشگاه با بیان این که خیلی از مشکلاتی که الآن با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم ناشی از سوء مدیریت است اضافه می‌کند: «در خلیج مکزیک برای رسیدن به کفت دریا باید ۲۵۰۰ متر پایین بروند تا حفاری کنند و ما در مناطق خلیج فارس درحال استخراج نفت هستیم. چه دلیلی دارد هورالعظیم را برای استخراج نفت خشک کنیم؟ اکنون اطلاعاتی به دست می‌رسد که به دلیل تحریم‌ها ما نمی‌توانستیم تجهیزات لازم را برای استخراج نفت وارد کشور کنیم و برای همین هم کار را تحویل چینی‌ها دادند تا با خشک کردن زمین‌ها چاه استخراج نفت حفر کنند که همین کار هم نکردند و اطلاعات ما را بردند به عراقی‌ها دادند و از آنجا شروع به استخراج نفت کردند.»

وی در ادامه با اشاره به برخی دیدگاه‌های اقتصادی رئیسی می‌گوید ابراز امیدواری کرده و می‌گوید با این که شرایط برای رئیس جمهور جدید بسیار دشوار است ولیکن مشکلات سر راه دولت قابل حل است و نیاز به زمان دارد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • یشوعا مرداد ۱۷, ۱۴۰۰

    مافیای حاکم در ایران به جز غارت ثروت مردم هدف دیگری ندارد. وگرنه چینی ها یا روسها یا هر کشور دیگری سرخود نمیتونستن بیان کشور دیگری رو خشک کنن و نفت استخراج کنند.
    خائنین امروز به مردم ایران روی قاجار رو سفید کردند. هنوز گندهای دیگه یی برای دزدی و غارت زدن ولی تازه اینها رو شده.

  • امیر مرداد ۱۷, ۱۴۰۰

    حساب بکن تو زمان احمدی نژاد این اتفاق افتاده تازه الان صداش در اومده بعد از ده سال حالا تو دولت روحانی چه گندهایی که نزدن کی صداش درمیاد خدا میدونه!!!