آیا می توان رنگ را به طور طبیعی به موی سفید شده بازگرداند؟

آیا می توان رنگ را به طور طبیعی به موی سفید شده بازگرداند؟

حتماً درباره ی کسانی که یک شبه موهایشان سفید شده شنیده اید. گرچه این موضوع خیلی برای دانشمندان پذیرفته نیست اما باز هم چیزهای زیادی درباره ی سفید شدن موها وجود دارد که آن ها بی خبریم.

در ادامه از پژوهشی خواهیم گفت که درباره ی بازگشت طبیعی رنگ به موهای سفید صورت گرفته است.

۱- چرا موهای بعضی ها زودتر از بقیه سفید می شود؟

درست مانند رنگ پوست، به مواد شیمیایی ای که رنگ موها را تعیین می کنند، ملانین گفته می شود. عمر سلول های رنگدانه ساز درون موها به مرور به سر می رسد و همین امر  باعث سفید شدن موها می شود. بر اساس یک پژوهش، این فرآیند برای مردم منطقه ی قفقاز از اواسط دهه ی ۳۰ زندگی شان آغاز می شود. برای آسیایی ها این امر معمولاً در اواخر دهه ی ۳۰ رخ می دهد و موهای آفریقایی ها هم احتمالاً در اواسط دهه ی ۴۰ زندگی شان شروع به سفید شدن می کند.

با این حال، این فرآیند می تواند در شما زودتر یا دیرتر آغاز شود. این امر بستگی زیادی به ژن های شما دارد، به خصوص ژن IRF4 که کار تولید ملانین و همینطور ذخیره ی آن را تنظیم می کند.

۲- جدیدترین یافته های دانشمندان

تحقیق جدیدی بالاخره چیزی را ثابت کرد که بیشتر ما به طور شهودی آن را می دانستیم: فشار روانی باعث سفید شدن زودرس موها می شود. دانشمندان سطح پروتئین را در موهای داوطلبین پژوهش اندازه گیری کردند و متوجه شدند فشار روانی بر میتوکندری های آن ها اثر گذاشته بود (میتوکندری ها درون سلول ها انرژی تولید می کنند). عوامل دیگری هم هست که همین اثر را داشته باشد، مثل گیاهخواری، کمبود ویتامین B12 و ابتلا به دیگر مشکلات جسمی (مانند بیماری پوستی ویتیلیگو).

۳- خبر خوب آنکه فرآیند سفیدی را می توان معکوس کرد

پژوهش مذکور علاوه بر مرتبط بودن سفید شدن موها با فشار روانی، نشان داد با کاهش فشار روانی می توان رنگ را به موی سفید برگرداند. مثلاً یکی از شرکت کنندگان این تحقیق موفق شد با صرف مرخصی گرفتن، رنگ را به بخشی از موهای سفید شده اش بازگرداند. با این حال، این شیوه با کاستی هایی هم همراه است. این روش برای کسانی که سال ها از سفید شدن موهایشان می گذرد کارساز نیست.

۴- چند درمان خانگی که می توانید امتحان شان کنید

اگر می خواهید رنگ موهایتان را بدون رنگ کردن حفظ کنید، توصیه می شود به اندازه ی کافی ویتامین (علاوه بر B12، ویتامین های E، D و از همه مهم تر A) و مواد معدنی (زینک، آهن و غیره) مصرف کنید و با موهایتان خوش رفتار باشید (از قرار دادن آن در معرض آفتاب خودداری کنید، از شامپوهای قوی استفاده نکنید و غیره.)

چند درمان خانگی:

 • شب به ریشه و ساق موها روغن نارگیل بزنید و روز بعد موهایتان را بشویید.
 • یک قاشق چایخوری زنجبیل تازه را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و آن را هر روز بخورید.
 • هر روز ۲۴۰ میلی لیتر آب هویج بنوشید.

۵- سفید شدن موها اصلاً چیز بدی نیست

همه ی ما می دانیم که پذیرفتن بدن خود با همه ی نقص ها و کاستی هایش امری سالم به شمار می رود، پس باید یاد بگیریم که موهای سید خود را با هر دلیلی که داشته اند بپذیریم. موی سفید نه تنها نشانه ی پختگی و خرد است، بلکه می تواند شیک هم باشد. بسیاری از چهره های مشهور هم هستند که ابایی از نشان دادن موهای سفید خود ندارند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

 • محمد رضا انجم شعاع دی ۲۶, ۱۴۰۰

  قیمت ها زیاد بالا هستند
  برای ما جانبازان جنگ تحمیلی امکان پذیر نیست
  لطفا در این مورد فکری بکنید
  یا برای حقوق بگیران زیر ۴ الی ۵ تومن تخفیف ویژه قائل شوید