همه چیز درباره نحوه دریافت کد HES برای سفر به کشور ترکیه

همه چیز درباره نحوه دریافت کد HES برای سفر به کشور ترکیه

امسال اگر قصد سفر به کشور ترکیه را داشته باشید به چیزی به نام کد هس HES Code نیاز پیدا خواهید کرد. از این کد برای نظارت و کمک به جلوگیری از گسترش ویروس کرونا استفاده می شود.

کد هس HES Code چه زمانی استفاده می شود و چطور می توان آن را دریافت کرد؟

برای استفاده از رستوران ها، کافی شاپ ها، وسایل حمل و نقل عمومی و بسیار از مکان های دیگر در ترکیه باید قبل از ورود کد هس HES Code خود را نشان دهید. این کد یا به شکل کیو آر کد (QR Code) اسکن یا صرفاً از رو خوانده می شود، مگر آنکه بخواهید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید که در اینصورت کد به شکل دیگری مورد استفاده قرار می گیرد.

گرچه هنوز بحث هایی در این خصوص وجود دارد و در مورد مسافران برخی کشورها استثنائاتی قائل شده، اما در اغلب موارد در صورت متصل نبودن کارت مترو یا اتوبوس به یک کد هس HES Code ، امکان استفاده از این وسایل نقلیه وجود ندارد. این بدان معنی است که تا زمانی که کد هس HES Code خود را در سیستم اتوبوسرانی یا حمل و نقل شهری که در آن هستید ثبت نکنید، نمی توانید از کارت خود استفاده کنید.

اگر کد هس HES Code خود را ثبت نکنید، ممکن است اتفاقات ناخوشایندی مثل بیرون کردن تان از اتوبوس رقم بخورد، حتی اگر خود کد را داشته باشید. برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی توصیه می شود از قبل کد هس HES Code خود را دریافت و آن را با کارت اتوبوس خود ثبت کنید.

دریافت کد هس HES Code هم اگر وقت و اینترت در اختیار داشته باشید، کار دشواری نیست.

برای دریافت کد هس HES Code به طریق  زیر عمل کنید:

کد هس HES Code را به سه روش می توان دریافت کرد.

۱- روش اول پر کردن فرم زیر پیش از ورود به کشور ترکیه است (۷۲ ساعت قبل از ورود). داشتن این کد برای ورود به ترکیه الزامی است، بنابراین اگر در حال حاضر در ترکیه نیستید این ساده ترین راه برای دریافت کد هس HES Code است.

https://register.health.gov.tr/?fbclid=IwAR1uC-qn9WGxPoaoEKHsRFNolrsrQ_1FH68YwO7VZ7h78VHz6tofPTUJI2Q

۲- اگر در حال حاضر در ترکیه به سر می برید و سیم کارت این کشور را در اختیار دارید، اطلاعات زیر را در قالب یک پیامک به شماره ی ۲۰۲۳ ارسال کنید.

مثلاً پیامک یک فرد آمریکایی می تواند به این شکل باشد: HES US 123456789 2001 JONES

۳- همچنین می توانید کد هس HES Code خود را از طریق یک اپلیکیشن موبایلی که لینک آن در ادامه می آید دریافت کنید: Hayat Eve Sığar (HES) mobile app

بعد از دریافت کد هس HES Code خود، به طریق زیر آن را به کارت های مخصوص استفاده از وسایل نقلیه عمومی متصل کنید

هر یک از شهرهای ترکیه سیستم متفاوتی برای اتصال به کارت مخصوص وسایل نقلیه عمومی دارند. اگر قصد سفر به چندین شهر را دارید، این نکته را قبل از استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مد نظر داشته باشید.

با مراجعه به این وسایت ها کد هس خود را در سیستم حمل و نقل شهر مورد نظر خود ثبت کنید. اگر در حال سفر هستید یا می خواهید از وسایل نقلیه عمومی شهری به غیر از شهرهایی که در بالا ذکر شده استفاده کنید، با وارد کردن نام شهر مورد نظر و کلمات Kart و HES (مثلاً Antalyakart HES) در گوگل معمولاً می توانید وبسایت مربوط به آن را پیدا کنید.

هشدار: در بعضی شهرها ممکن است افرادی در نزدیکی باجه های کارت برای کمک به شما حاضر باشند. برخی از این افراد با ادعای کمک، اقدام به دریافت پول و در حقیقت کلاهبرداری از مسافرین خارجی می کنند.

بدون نظر

ورود