فروش تیشرت های موهن در تمسخر فاجعه سقوط افغان ها از هواپیمای آمریکا

فروش تیشرت های موهن در تمسخر فاجعه سقوط افغان ها از هواپیمای آمریکا
۲ نظر

تیشرت موهنی که به نظر می رسد با هدف تمسخر حادثه ی سقوط افغانستانی ها از هواپیمای نظامی آمریکا طراحی شده، از هفته ی گذشته در چندین فروشگاه اینترنتی آمریکایی به فروش گذاشته شده است.

هفته ی گذشته به دنبال تصرف کابل، پایتخت افغانستان و ارگ ریاست جمهوری توسط نیروهای طالبان، هزاران نفر از مردم افغانستان روی باند پرواز فرودگاه کابل تجمع و تلاش کردند سوار هواپیماهای نظامی ای شوند که برای خارج کردن اتباع کشورهای دیگر از افغانستان از جمله آمریکا و متحدانش، در نظر گرفته شده بودند.

دست کم ۷ افغانستانی در هرج و مرجی که به دنبال این شرایط در فرودگاه کابل رقم خورد، جان خود را از دست دادند.

استیصال و درماندگی افغان هایی که برای خروج از کشور در فرودگاه کابل گرد آمده بودند آنجایی به اوج رسید که مردم شروع به دویدن به دنبال هواپیماهای در حال حرکت روی باند پرواز کردند. ویدئوهای منتشر شده مردمی را نشان می داد که برای بالا رفتن ازهواپیماها تقلا می کردند و خود را به چرخ های هواپیماهایی می چسباندند که آماده ی برخاستن از زمین شده بودند.

در یکی از این ویدئوها دست کم دو نفر در حال سقوط از یک هواپیمای نظامی گلوبمستر C-17 آمریکا دیده شدند که از زمین بلند شده و در آسمان به پرواز درآمده بود. این حادثه ی دلخراش چکیده ای از بحران وحشت انگیزی بود که دامنگیر کشور افغانستان شده است.

در این میان برخی فروشگاه های اینترنتی آمریکا شروع به فروش تیشرت هایی با موضوع این حادثه ی تلخ کرده اند، اقدامی که با واکنش منفی کاربران فضای مجازی مواجه شد. یکی از این طرح ها هواپیمایی شبیه به C-17 و دو نفر را در حال سقوط آزاد نشان می دهد که در کنار آن نوشته شده: «باشگاه چتربازی کابل. سال تأسیس ۲۰۲۱»

کاربران فضای مجازی به این تیشرت موهن و وبسایت های فروش آن واکنش نشان دادند. این تیشرت گرچه بیشتر در وبسایت هایی به فروش گذاشته شده که مشتریان نسبتاً ویژه ای دارند اما در بعضی فروشگاه های اینترنتی پرطرفدار آمریکا هم می توان آن را پیدا کرد.

هالی داگرس، عضو ارشد اندیشکده آتلانتیک کانسیل در توییتی دراینباره نوشت: «در حالی که مردم افغانستان از سر درماندگی در حال فرار و چسبیدن به هواپیماها هستند، یک نفر تصمیم گرفته از رنج و فلاکت آن ها با این تیشرت منزجرکننده پول به جیب زند.»

برخی وبسایت هایی که این تیشرت در آن ها به فروش گذاشته شده بود اقدام به حذف آن کردند.

اما تصاویر طنزی هم موسوم به میم (Meme) با موضوع این فاجعه در فضای مجازی دست به دست می شود.

کاربری در توییتر دراینباره نوشته: «مردم دارند درباره ی وضعیت افغان ها میم درست می کنند و بعضی از کسانی که خودم آن ها را دنبال می کنم هم لایک شان کرده اند. مصیبت یک آدم چطور برایتان خنده دار است؟»

بعدتر درون محفظه ی چرخ یکی از همان هواپیماهای C-17 آمریکا که از آن ها برای عملیات خروج از افغانستان استفاده شده بود، بقایای انسانی کشف شد.

به گفته ی رسانه ها، خدمه ی این هواپیما وقتی پس از برخاستن از زمین موفق به بستن چرخ آن نشدند، مجبور شدند مسیر حرکت هواپیما را به یکی از کشورهای مجاور تغییر دهند.

در حین وارسی هواپیما جسد یک انسان در محفظه ی چرخ آن پیدا شد.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.4 / 5. تعداد رای: 5

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: independent
۲ نظر

ورود

  • امیدم مرداد 31, 1400

    انسانیت که مدتهاست از مد افتاده ، باید تشکر کرد از افرادی نقاب از چهره کنار میزنن و چهرهٔ واقعیه بشریت رو به نمایش میزارن .

  • حسین شهریور 1, 1400

    آمریکا حق دره با کشوری که بخواد این کار رو بکنه
    چه بمب بزنه ژاپن چه افغانستان