تصاویر جدید از کلاس های غیر مختلط دانشگاه های افغانستان پس از سلطه طالبان

تصاویر جدید از کلاس های غیر مختلط دانشگاه های افغانستان پس از سلطه طالبان

با از سر گرفته شدن فعالیت دانشگاه ها در افغانستان تحت حکومت طالبان، تصاویری منتشر شده که نشان می دهد دانشجویان زن و مرد در دانشگاه های این کشور با نصب پرده ای در وسط کلاس از یکدیگر جدا شده اند.

تصاویر دانشگاهی در کابل نشان می دهد مردان و زنان در دو سمت مخالف کلاس نشسته اند و یک پرده ی خاکستری در وسط اتاق آویزان شده که آن ها را از هم جدا کرده است.

اینطور که گفته می شود تصاویر مربوط به یکی از کلاس های دانشگاه ابن سینای کابل است.

علیرغم تصاویر ثبت شده از این دانشگاه، در قوانین اسلامی به تفکیک زنان و مردانی که نسبت نزدیک خانوادگی با یکدیگر ندارند، الزام نشده است.

با این حال این رفتار در پشتون های روستایی دیده می شود که به طور سنتی زنان را بعد از رسیدن به سن بلوغ از مردان جدا می کنند.

به دنبال تسلط طالبان بر افغانستان در هفته های گذشته، این گروه اعلام کرد زنان اجازه ی کار و تحصیل تا مقطع دانشگاه را خواهند داشت.

این گروه درباره ی نگرش خود به آزادی زنان گفت سیاست آن ها واضح است و زنان حق کار و تحصیل را دارند.

به گفته ی این گروه، زنان می توانند پست بگیرند اما این کار باید بر اساس قوانین اسلامی صورت گیرد، بنابراین یک چارچوب کلی برای زنان وجود دارد.

اما طی روزهای پس از به قدرت رسیدن طالبان، ادعاهایی مبنی بر جلوگیری از حضور زنان در محل کار و دانشگاه ها در برخی نقاط افغانستان مطرح شده است.

بسیاری از زنان برقع به تن کردند و مانند بسیاری از مردم از ترس طالبان تلاش داشتند از افغانستان بگریزند.

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید به زنان افغان گفته شده نمی توانند بدون یک مرد محرم از خانه خارج شوند و آن ها را مجبور به ترک شغل خود کرده اند. این زنان متخصص و مدت ها آموزش دیده بودند.

طالبان می گوید فعالیت هزاران مدرسه در افغانستان از سرگرفته شده است.

اما در دهه ی ۱۹۹۰ تحت حکومت قبلی طالبان در افغانستان زنان اجازه ی تحصیل نداشتند و تسلط دوباره ی آن ها بر این کشور نگرانی هایی در خصوص احیای حکومت وحشت قبلی این گروه به وجود آورده است.

سخنگوی طالبان در نشستی خبری که این هفته برگزار شد، زنان را بخش مهمی از جامعه عنوان کرد.

او گفت به حقوق زنان تحت قوانین اسلامی احترام گذاشته خواهد شد، گرچه مقامات طالبان هنوز توضیحی درباره ی معنای گفته ی خود ارائه نکرده اند.

منبع: mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود