طالبان شایعه مرگ ملا عبدالغنی برادر را رد کرد + فایل صوتی

طالبان شایعه مرگ ملا عبدالغنی برادر را رد کرد + فایل صوتی

طالبان مرگ «ملا عبدالغنی برادر»، معاون نخست وزیر طالبان، در حین تیراندازی را تکذیب کرد. به گزارش دیلی میل و به گفته‌ی طالبان، برادر در ولایت قندهار حضور دارد و در حال گفتگو با رهبر طالبان، «مولوی هبت‌الله آخندزاده» بر سر آینده‌ی افغانستان است.

اما شایعات فضای مجازی سخن از این داشت که او در حقیقت در یک تیراندازی در کاخ ریاست جمهوری کابل که حین یک جلسه با خاندان «حقانی» صورت گرفته، کشته شده است.

طالبان در رد این شایعه تا کنون یک دست‌نوشته و یک صدای ضبط شده از او منتشر کرده اما هر دوی این‌ها تنها به این شایعه دامن زده است. «محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در روز دوشنبه این پیام صوتی را منتشر کرد. در این پیام صوتی مردی که ادعا می‌کند ملا عبدالغنی برادر است پروپاگاندای رسانه‌ای را متهم به انتشار شایعات بی‌اساس درباره‌ی خود کرده و اصرار می‌ورزد که «من و همه‌ی همکارانم در سلامت هستیم.»

ملا عبدالغنی برادر
دست نوشته مولوی موسی کلیم

ملا برادر در این فایل صوتی می‌گوید: «خبرهایی در رسانه‌ها در مورد مرگ من منتشر شد… رسانه‌ها اکثر اوقات تبلیغات جعلی منتشر می‌کنند. از این رو، با جرات این دروغ‌ها را رد کنید و من صد در صد به شما تایید می‌کنم که هیچ موضوعی نیست و ما مشکلی نداریم.»

این پیام ساعاتی پس از انتشار یک دست‌نوشته که بر زنده بودن وی تاکید می‌کرد، منتشر شد. دست‌نوشته مذکور که توسط معاونی به نام مولوی موسی کلیم و نه خود برادر امضا شده بود، هر گونه تیراندازی در کاخ ریاست جمهوری را تکذیب و ادعا می‌کرد که برادر در قندهار است.

شایعات درباره‌ی ملا عبدالغنی برادر هفته‌ی پیش، هنگامی قوت گرفت که طالبان از تشکیل دولت جدیدش خبر داد و علیرغم باور جمعی درباره تصدی یکی از پست‌های بلندپایه، او را به عنوان معاون نخست وزیر معرفی کرد.

برخی گمان داشتند که او به خاطر نزاع داخلی میان اعضای بنیانگذار طالبان و شبکه‌ی حقانی ـ جناحی قدرتمند در طالبان که اعضای خاندانش در دولت جدید پست‌های مهم را به عهده خواهند داشت ـ تنزل مقام پیدا کرده است.

ملا عبدالغنی برادر
غیبت برادر در جلسه‌ی رهبران طالبان با نمایندگان بلندپایه قطر

گمانه‌زنی‌ها با غیبت برادر در جلسه‌ی روز یکشنبه‌ی رهبران طالبان با نمایندگان بلندپایه قطر در کابل قوت گرفت. در این جلسه، سه تا از اعضای خاندان حقانی به همراه برخی دیگر از اعضای دولت جدید افغانستان، نخست وزیر «محمد حسن آخوند» را همراهی می‌کردند.

برادر یکی از بنیانگذاران طالبان است که تا زمان مرگ ملا عمر، اولین رهبر طالبان در اثر بیماری سل در سال ۲۰۱۳، معاون او بود. پس از مرگ عمر، برادر به عنوان رهبر شاخه‌ی سیاسی طالبان به کار خود ادامه داد و هم اکنون نیز یکی از بلندپایه‌ترین اعضای طالبان است.

بیشتر بخوانید:

ملا عبدالغنی برادر رهبر ارشد طالبان و رییس آینده دولت افغانستان کیست؟

منبع: Dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود