واردات واکسن اماراتی به کشور؛ هر آنچه درباره حیات وکس می دانیم

واردات واکسن اماراتی به کشور؛ هر آنچه درباره حیات وکس می دانیم

با بی نتیجه ماندن وعده های مسئولین درباره ی پیوستن واکسن های تولید داخل به چرخه ی واکسیناسیون کشور تا پایان تابستان، حالا شاهد واردات واکسن از امارات متحده عربی هستیم.

در روزهای گذشته برخی کاربران شبکه‌ های اجتماعی گفته بودند که واکسن حیات وکس ساخت امارات به آنها تزریق شده است. موضوعی که مقامات رسمی نسبت به آن واکنشی نشان ندادند.

پس از پیگیری‌ها از گمرک و اتاق بازرگانی ایران و امارات نیز این موضوع تکذیب شد اما عضو کمیته علمی کووید ۱۹ کشور می‌گوید واکسن حیات وکس، ساخت کشور امارات به ایران هم وارد شده است.

علیرضا ناجی، عضو کمیته علمی کووید۱۹ کشور به می‌گوید: «اخیرا محموله‌ای از سینوفارم ساخت امارات که همان حیات وکس است به کشور وارد شده است.»

ناجی درباره واکسن ساخت امارات توضیح می‌دهد: «واکسن حیات وکس همان واکسن سینوفارم پکن است. به دلیل مشارکت زیادی که امارات با چین در کارآزمایی بالینی سینوفارم داشت، کارخانه تولید آن در این کشور ساخته شد. حالا امارات حدود دو میلیون دز واکسن حیات وکس در ماه تولید می‌کند.»

او با بیان اینکه حیات وکس چون تحت لیسانس همان سینوفارم پکن است، ادامه می‌دهد: «این واکسن باید همان کارآیی را داشته باشد. اینطور نیست که امارات کارآزمایی جدیدی برای ساخت واکسن انجام داده باشند.»

عضو کمیته علمی کووید۱۹ کشور می‌گوید: «حیات وکس هم مانند سینوفارم ساخت پکن باید در دو دز تزریق شود. فاصله زمانی تزریق این دو دز هم از ۲۱ روز تا ۲۸ روز است.»

این در حالی است که روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک در این مورد به گفته بود: «واکسن‌های سینوفارم چینی، آسترازنکا ژاپنی، ایتالیایی سبد کوواکس، آسترازنکا چینی سبد کوواکس، اسپوتنیک روسی، آسترازنکا روسی، آسترازنکا از اتریش و بهارات هندی تاکنون به کشور وارد شده است.»

لطیفی گفته بود تا این لحظه واکسن از مقصد امارات به کشور وارد نشده است. واکسن‌های سینوفارم مستقیم از چین وارد می‌شود.

عرفان شاکری، نایب رئیس دوم اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات نیز با ابراز بی‌اطلاعی از واردات واکسن ساخت امارات به تجارت‌نیوز می‌گوید: «مشخص نیست که واکسن ساخت امارات به کشور وارد شده باشد یا نه. باید این موضوع را از سازمان غذا و دارو پیگیری کرد.»

از سوی دیگر بعد از اما و اگر‌های زیاد و ممنوعیت وارادت واکسن فایزر و مدرنا سرانجام مردادماه، محمدرضا شانه‌ساز، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت مجوز واردات واکسن‌های فایزر و مدرنا صادر شد. اما تاکنون هیچ خبری از این واکسن‌ها در کشور نشده است.

به جای فایزر و مدرنا، حیات وکس به کشور وارد شده و در شبکه بهداشتی توزیع شده. به نظر می‌رسد بخشی از سرعت واکسیناسیون ایران به واردات واکسن حیات وکس مربوط است.

گفتنی است به جز ایران، اخیرا نیز فیلیپین از واردات یک محموله واکس حیات وکس ساخت امارات خبر داده بود. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به صادرات واکسن از سوی امارات واکنش نشان دادند. آنها می‌گویند امارات به جای شعار و بدون سر و صدا عمل کرد و حالا جای خود را در بازار جهانی واکسن باز می‌کند.

غالب واکسن‌های تزریق شده در ایران سینوفارم بوده. گرچه این واکسن تائیدیه سازمان بهداشت جهانی را دارد اما برخی از کشورهای اتحادیه اروپا واکسن‌هایی را که آژانس دارویی اروپا تائید نکرده باشد، به رسمیت نمی‌شناسد. بنابراین مسافران ایرانی که سینوفارم تزریق کرده باشند برای سفر به این کشورها محدودیت‌هایی دارند.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود