ساخت سفید ترین رنگ دنیا با قابلیت خنک کنندگی هوا

ساخت سفید ترین رنگ دنیا با قابلیت خنک کنندگی هوا

سفید ترین رنگ دنیا در آزمایشگاهی در دانشگاه پرودوی آمریکا ساخته شده است. به گفته ی دانشمندان، این رنگ به قدری سفید است که می تواند نیاز به دستگاه های تهویه هوا را کاهش دهد یا از میان برد.

این رنگ حالا در کتاب رکوردهای جهانی گینس به عنوان سفیدترین رنگ ساخته شده تاکنون ثبت شده است.

اما دانشمندان اصلاً چرا چنین رنگی ساختند؟ هدف دانشمندان نه شکستن یک رکورد جهانی، بلکه مهار گرمایش جهانی بوده است.

شیولین روآن، استاد رشته ی مهندسی مکانیک دانشگاه پرودو در بیانیه ای گفت: «حدود هفت سال قبل که این پروژه را شروع کردیم، چیزی که در نظر داشتیم صرفه جویی در مصرف انرژی و مقابله با تغییرات آب و هوایی بود.»

به گفته ی محققان، ایده ی آن ها ساخت رنگی بود که نور خورشید را از ساختمان ها بازتاب دهد.

با این حال تلاش برای ساخت رنگی که واقعاً بازتاب دهنده باشد، به ساخت رنگی واقعاً سفید منتهی شد. این رنگ ۹۸/۱ درصد از اشعه های خورشیدی را انعکاس و در عین حال حرارت مادون قرمز هم انتشار می دهد. علتش آن است که مقدار گرمایی که این رنگ از خورشید جذب می کند کمتر از گرمایی است که انتشار می دهد. سطحی که با این رنگ پوشیده شده باشد بدون نیاز به مصرف برق به دمایی پایین تر از دمای محیط پیرامون خود می رسد.

استفاده از این رنگ جدید برای پوشش سقف یک مساحت حدوداً ۹۳ متر مربعی می تواند قدرت خنک کنندگی به میزان ۱۰ کیلووات ایجاد کند. روآن می گوید: «قدرت آن از دستگاه های تهویه هوایی که در بیشتر خانه ها استفاده می شود، بیشتر است.»

رنگ های سفید تجاری رایج به جای خنک تر شدن، گرم تر می شوند. رنگ های موجود در بازار که برای مقابله با گرما طراحی شده اند، تنها ۸۰ تا ۹۰ درصد نور خورشید را بازتاب می دهند و نمی توانند دمای یک سطح را از دمای محیط پیرامونش کمتر کنند.

به گفته ی دانشمندان، دو ویژگی است که این رنگ جدید را فوق سفید می سازد: بالا بودن غلظت یک ترکیب شیمیایی به نام باریوم سولفات – که در ساخت کاغذ عکاسی و لوازم آرایشی هم به کار می رود – و متفاوت بودن اندازه ی ذرات باریوم سولفات در این رنگ.

محققان دانشگاه پرودو می گویند با یک شرکت برای ورود این رنگ فوق سفید به بازار وارد همکاری شده اند.

منبع: yahoo
دیجیاتو
بدون نظر

ورود