علاقه احمد مسعود به برنامه پرطرفدار شبکه چهار سیما

علاقه احمد مسعود به برنامه پرطرفدار شبکه چهار سیما

احمد مسعود، رهبر مقاومت پنجشیر، در لایوی اینستاگرامی از علاقه ی خود به علم نجوم و برنامه ی «آسمان شب» شبکه چهار تلویزیون ایران گفت.

احمد مسعود، جمعه شب گفتگویی اینستاگرامی با محمد حسین جعفریان، شاعر، مستندساز و روزنامه نگار ایرانی داشت که بیشتر با مستندهای جنگی اش به ویژه مستندهایی درباره ی افغانستان و نیز احمدشاه مسعود شناخته می شود.

در بخشی از این گفتگو، جعفریان از احمد مسعود پرسید با توجه به اینکه تحصیلاتش علوم نظامی بوده، آیا علائق وی تنها به همین حوزه محدود می شود.

مسعود در پاسخ به این پرسش گفت علاقه ی شخصی وی به کیهان شناسی بوده و زمانی برنامه ی «آسمان شب» شبکه چهار تلویزیون ایران را دنبال می کرد که سیاوش صفاریان پور و پوریا ناظمی اجرای آن را برعهده داشتند. او همچنین گفت خود علاقه ای به امور سیاسی و نظامی نداشت و اگر شرایط افغانستان اینگونه نبود به دنبال علائق دوران نوجوانی خود مثل ادبیات و حتی فیزیک فضایی می رفت اما به خاطر دفاع از مردم افغانستان و کشور و استقلال و عزت شان از علائق شخصی خود گذشته تا کاری برای مردم خود انجام دهد.

جعفریان همچنین از احمد مسعود خواست غزلی از حافظ بخواند که مسعود یکی از غزلیات مورد علاقه ی پدر خود، احمد شاه مسعود را انتخاب کرد.

احمد مسعود چندی قبل نیز در گفتگوی دیگری از علاقه ی پدر خود به اشعار حافظ و سعدی گفته بود. در آن مصاحبه وقتی از مسعود درباره ی بهترین خاطره اش از پدر خود سؤال شد، در پاسخ گفت زمانی که کودکی ۸-۹ ساله بود یک روز پدرش به او توصیه کرد دیوان حافظ و گلستان سعدی را بخواند. او گفت تا پیش از آن علاقه ای به ادبیات و شعر نداشت اما شعرخوانی پدرش از یکی از غزلیات حافظ او را بسیار تحت تأثیر قرار داد.

اما صحبت های احمد مسعود درباره ی علاقه به نجوم و برنامه ی «آسمان شب» هم بازتاب زیادی در فضای مجازی ایران داشت و حتی سیاوش صفاریان پور، سازنده و مجری این برنامه را نیز به واکنش واداشت.

صفاریان پور در پستی اینستاگرامی خطاب به احمد مسعود نوشت:

آقاى احمد مسعود سلام. از دیشب که در مصاحبه‌اى که داشتید درباره علاقه به کیهانشناسى و از خاطره تماشاى برنامه #آسمان_شب گفتید دریافتم در کنار علاقه مشترکمان به مردم، دلمشغولى دیگرمان آسمان شب است! میدانم مردم افغانستان روزها و سالهاى هولناک رنج و جنگ تجربه کرده اند. شرایط ناگوارى که همچنان باقیست و نتیجه جهل و تعصب است! این دردى بزرگ براى بشریت است. آقاى #احمد_مسعود عزیز این عکس را فضاپیماى #کاسینى از پیرامون سیاره زحل گرفته است. آن نقطه کوچک پایین حلقه‌هاى زحل سیاره ماست! #زمین از فاصله حدود یک و نیم میلیارد کیلومترى همین نقطه کوچک است. همین نقطه کوچک که تمام هشت میلیارد و خرده اى انسان در آن زندگى میکنند. به قول کارل سیگان این نقطه آبی کمرنگ محل تمام کشفهاى ماست، محل همه دردها و جنگهاى انسان با انسان و انسان با طبیعت است. حدس میزنم این عکس را دیده اید. این عکس در عین حال لبریز از امید است. امید به گروهى از نسل آدمی که کوشیده اند نور بر تاریکى و جهل و تعصب بتابانند. اصلى‌ترین دستاورد کیهان شناسى و علاقه به آسمان شاید ایجاد وسعت دید نسبت به جایگاه انسان در گیتى است. خوشحالم که این علاقه مشترک ماست. من از سیاست هیچ نمیدانم فقط فهمیدم شما در برابر جهل و تعصب و خشونت ایستاده اید. تلاشتان فارغ از هر نتیجه ستودنى است. به امید صلح، به امید آرامش براى مردم افغانستان و تمام ساکنان سیاره زمین. کسی چه میداند شاید روزی زیر آسمان شب در کنار هم به این وسعت بیکران بنگریم و درباره آن گپ بزنیم.

ارادتمند

سیاوش صفاریان پور

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۲ نظر

ورود

 • J مهر ۴, ۱۴۰۰

  چه جالب جزو بهترین برنامه‌های صدا و سیما ست.

 • بهروز مهر ۵, ۱۴۰۰

  اینا ادمایی هستن که دستتو تا ته تو عسل کنی بعد بزاری دهنشون اخرش دستتو گاز میگیرن.
  همینکه این به اصطلاح جنگ سالارها و خانواده و فرزندانشون صاحاب قصر و تویوتا لندکروزرها و خونه های مجلل تو غرب شدن نشون میده چقدر به فکر مردمشونن. خود من کلی دوست افغان دارم. نشنیدم از مسعود و خاندانش چیزای خوب بگن. چه پدرش که کلی کمک کردیم وقتی پیروز شدن و احمد شاه مسعود وزیر دفاع شد اولین کارش کشتار شیعه ها بود . حتی فیلمش هست که میگه ادمای ایران بودن پس کشتن.
  اینم فیلمش.
  بدبخت اینقدر پول نداشت تو ایران خونه اجاره کنه. قاسم سلیمانی شخصا خونه براشون اجاره میکنه. اما وقتی پیروز میشه دستمونو گاز میگیره هیچی، میره شیعه های کشور خودشونو میکشه چون شیعه هستن و ادمای ایران.

  https://www.youtube.com/watch?v=k_wKOiS19c8
  فقط همین مونده فحش بده به ایران.
  بعدم اینا جنگشون برا پول و قدرته نه مردم. وگرنه ۲۰ سال کامل این جنگ سالارها و خانواده هاشون فرصت داشتن. پول و بودجه ها رو چیکار کردن؟ چرا با پول و بودجه ها حتی مدرسه نساختن؟ گرفتن قصر ساختن. رفتن غرب بهترین زندگی رو ساختن. فیلماشونو دیدیم همه. ۱۰۰ تا ۱۰۰ تا تویوتا لندکروزر سفید داشتن . همشونم پسرای جنگ سالارها.
  بعدم خانواده ایی پول برا اجاره خونه نداشته چطوری صاحاب کلی مستغلات تو بریتانیا شده؟ عموش چطور صاحاب دوتا قصر تو افغانستان شده؟

  حتی وزارت دفاعشون میگفت نیرو هوایی افغانستان با اون همه هلیکوپتر و هواپیما شده بود وسیله حمل و نقل اقازاده هاشون.

  گور پدر خودش و پدرش. تو ۲۰ سال هرچقدر تونست بر علیه ما فعالیت کرد. اون امرالله صالح دیگه خواجه حافظ شیرازی هم میدونه میخواست مجاهدین خلق رو بیاره هرات. عجیب دشمنی دارن با ایران و شیعه.
  دانشگاه کابل رو منفجر کردن. مدرسه سید شهدا رو منفجر کردن. تقریبا ۴ تا مسجد شیعه ها رو منفجر کردن.
  اونجا افغانستانه. اینا یه روز یه چیزی میگن تا کمک بکنیم. بعدش دستمونو گاز میگیرن هیچی با دشمنامون یکی میشن.
  برا همینه به اینا کمک نمیکنیم. این رفتاراشونم برا الانه که حتی فرانسه و انگلیس حتی یک عدد اسلحه بهشون نمیده. تو این ۲۰ سال کلی کار بر علیه ما کردن. ما که نشستیم سرجامون. به پدرش کلی کمک کردیم. چیزی هم نخواستیم. تو این ۲۰ سال هم نشسته بودیم سرجامون مثل یه پسر خوب. امرالله صالح یادش رفت که کلی تظاهرات بر علیه ایران جلو سفارت و کنسولگریها برگزار کرد. چه زود یادشون رفت. امرالله صالح مسعود و یه چندتای دیگه تو یه به اصطلاح حزب سیاسی هستن.

  حالا که فرانسه و انگلیس یه اسلحه یه تیر فشنگ بهتون نمیده دست گداییتونو دراز کردین به طرف ما. تا قبلش که ما دشمن بودیم. همین قضیه اب در برابر نفت رو کی پیش کشید؟ امرالله صالح معاون اول غنی. اولین بار همین امرالله صالح اینو اعلام کرد و بعدم به صورت سیستماتیک عملی کردن. حالا ما شدیم برادرتون.
  گور پدرت هعی
  حتما جاسوسی اون باغبان افغان (اتفاقا تاجیک بود) از اقای صالحی رییس انرژی اتمی رو شنیدین. خب امرالله صالح انجام داد.

  درسته از طالبان خوشمون نمیاد. اما دلیل نمیشه از شماها هم خوشمون بیاد.
  یه سر برین اینترنت سرچ کنین سالگرد کشته شدن احمد شاه مسعود. ببینین این طرفداراش و این جبهه ی به اصطلاح مقاومت تو سالگرد مسعود چیکار میکردن. سوار ماشیناشون میشدن. کلاش به دست میرن مناطق شیعه نشین. بعدم هی تیراندازی هوایی. حتی به طرف خونه های مردم تیراندازی میکردن. تو همین غرب هرات که شیعه نشینه و اتفاقا تاجیک هم هستن ببینین چیکار میکردن. تا همین چند ماه پیش یعنی قبل طالبان هر ماه یکی دوبار با ماشین میرفتن غرب هرات و مناطق شیعه نشین به طرف خونه ها تیراندازی میکردن میرفتن. یا تو قضیه علی پور چه رجزها میخوندن که شیعه ها مزدور ایرانن فاطمیونن و نمیدونم چه چه . الان دست گدایی دراز کردن.
  طرف خودش شیعه تاجیک هست میگه قبل طالبان روزی نبود چند نفر رو به جرم فاطمیون بودن دستگیر نکنن.

  اره. الان شدین دوست ما. الان شدین طرفدار برنامه شبکه چهار. چه جالبه ها. دقیقا بعد اینکه انگلیس و فرانسه مثل دستمال کاغذی انداختتون دور اومدین طرف ما. قبلش که هرچی شیعه بود رو یه فاطمیون میگفتین بعدم دستگیر میکردین. طوری که تو پارلمان خودتون جنجال بود و خیلیا معترض بودن این دیگه چه رسمیه.

  • محسن مهر ۵, ۱۴۰۰

   باهات تا حدود زیادی موافقم تاریخ ما بسیار پیچیده وپر از گمراهی ها و گمراهی ها هم اسباب بیچارگی ماست ستیزه های بی منطق به همین دلیل پایانی ندارند وما نباید زیاد احساسی شویم ولی یادت نرود اگر بخواهیم از خیانتها توی تاریخ و فرهنگ ایران خودمون حرف بزنیم صد برابر این چیزهایی که نوشتی باید مطلب بنویسی در تمام تاریخ آسیای غربی ومرکزی هم ما ایرانیان نوک پیکان این تمدن بودیم حال چه قبل از اسلام وچه بعد از اسلام (بدون تعصب ایرانی گری و به عنوان گفتم) اینها نجات پیدا نمی کنند و تاریخ تمام نمی شود مگر این که ما ایرانیان اول نجات پیدا کنیم دو تیرگی ها از نادانی است

  • رامین مهر ۶, ۱۴۰۰

   اول ابنکه این “ما” که میگی مشخصا منظورت حکومت جمهوری اسلامیه دیگه؟
   دوم اینکه ببین ریشه قضیه کجاست که جمهوری اسلامی همیشه این سیاست خارجی شکست خورده رو دنبال کرده. از حمایتهاشون از همین احمد شاه مسعود بگیر تا عراق و سوریه و لبنان و فلسطین و یمن و حتی کشورهای خارج خاورمیانه مثل ونزوئلا و کوبا و قدرتهایی مثل چین و روسیه. چطور همیشه بعد از کلی حمایت و صرف میلیاردها دلار دارایی مردم ایران و هزینه های سیاسی که باعث انواع تحریمها شده آخرش هیچکدوم تبدیل به یک شریک استراتژیک مطمئن برای جمهوری اسلامی نشده اند و بدتر اینکه با وجود تمام این تجربیات همچنان جمهوری اسلامی چاره ای جز ادامه دادن این رویه خودش و تلف کردن سرمایه مردم ایران نمیبینه. بحث اختلافات مذهبی و شیعه بودن هم نیست. اینها ظاهر قضیه است و بهانه ای برای هدایت توده مردم وگرنه حاکمان همه این کشورهای مسلمان نشون دادن اگر شرایط اقتضا کنه با کافران و غیر مسلمانان هم پیوند برادری می بندند.

   • بهروز مهر ۸, ۱۴۰۰

    منظور من از ما ما هستیم. ایران. شهروندان. مردم. کشور. مملکت.
    منظورم از ما همون مردمی هستن که اربعین رو گرامی داشتن
    سربازهایی که سلام نظامی دادن در اربعین.
    کسایی که تو این بهبوحه ی ناارامی تو قفقاز و ارمنستان و اذربایجان لب مرز تو خیمه و چادر نظامی میخوابن.
    اون مسعود که خب خائن از اب در اومد. و نتیجش رو الان میبینن. حتی طالبان قتل عامشون کنن ناراحت نمیشم. ۲۰ سال کامل تو غرب خوش میگذروند. تظاهرات جلو سفارتمون تو هرات تو قندهار تو کابل برگزار میکرد. بهمون فحش میدادن.
    تقریبا تمام این فحش دادنای اتباع افغانستان رو پیگیری کنی میرسی به همین مسعود و اون معاون اول اشرف غنی فراری. تا دیروز فحش میدادن. امروز کمک میخوان؟
    بعدم نکنه فکر کردی ما واقعا دنبال نابودی اسراعیلیم؟ نه بابا اتفاقا هم ما هم اسراعیل به حماقت عربها میخندیم. نه ما دنبال نابودی اسرائییل هستیم نه اونا.
    اما ترکیه و اذربایجان دارن مرزها رو تغییر میدن. این برا ما خط قرمزه.

    نمیدونم چرا نمیری تورچیه. برو ترکیه . شناسنامه رو پس بده. ببینیم بهت تو تورچیه شناسنامه میدن یا نه. وقتی تو ایرانی و شناسنامه ایرانی داری غلط میکنی بر خلاف منافع کشور حرف میزنی. غلط میکنی منافع ترکیه رو دنبال میکنی.

    • مهمان مهر ۸, ۱۴۰۰

     یعنی فقط اونهایی که اربعین رو گرامی داشتن حق دارن توی این مملکت؟ پس همون منظورت از “ما” جمهوری اسلامی و وابستگانش هست نه ایرانیان واقعی. ضمنا توی کامنتی که جواب دادی کسی حرفی از تجزیه طلبهای ترک نزده. فعلا که نظام مورد علاقه ات حتی در چشم نصف مردم ایران هم مقبولیت نداره. اینکه اینقدر آویزون این کشور و اون کشور میشه ولی هیچکدوم آدم حسابش نمی کنند هم به همین دلیله. نظامی که مردم خودش قبولش نداشته باشند هیچ کس تو دنیا براش احترامی قائل نخواهد بود.

 • ناشناس مهر ۶, ۱۴۰۰

  چی همش میگین کشتار شیعه شیعه اینایی که کشته میشن فکر میکنی همه شیعه هستن شما هم یه مدرسه رو دیدین که انتحاری شد اونا هم شیعه ها بودن دانشگاه کابل چی؟ مدرسه کوثر چی؟و هزاران جای دیگه فکر میکنی اینا همه شیعه بودن حرف اضافی نزنین.

  • داعشی لعنتی مهر ۷, ۱۴۰۰

   فیلمش هست دیگه. گفتن ایرانی ان بعدم کشتار راه انداختن. نسل کشی راه انداختن. سازمان ملل که سازمان ملله میگه نسل کشی بعد تو میگی نه؟
   و جالبه برام چرا دفاع میکنین . تا ۵ ماه قبل همینا ریخته بودن هرچی میشد فحش میدادن الان چون برنامه شبکه چهار میبینن شدن ادم خوبه؟
   بعدم شما کجایی هستی؟ نکنه از این طالبان و پنجشیریهایی هستی که انگشتت میخوره به میز میگی ایران مقصره بعدم یه تظاهرات جلو کنسولگری برگزار میکنی؟
   منفعت تو چیه؟ ادمایی که افتخارشون نسل کشی هست و تو روز روشن میگن کشتیم چون ایرانی بودن یا ادمای ایران بودن با داعش چه فرقی داره؟

   منکه فهمیدم ایرانی نیستی.
   مسعود پول اجاره خونه نداشت. سردارمون براش اجاره کرد. بعدش پیروز شد وزیر دفاع شد دیدی چیکار کرد چه گفت. رفت با عربهای خلیج فارس نشست. کلی توهین فحش کشتار. یه انگ ادم ایران هست یا ایران زندگی کرده میچسبوند بعدم یا اعدام میکردن یا زندانی. جنس حرف تو همینه. گفتم ایرانی نیستی. لابد از همینایی هستی تو سالگرد سقط شدن مسعود با کلاش میری محلات شیعه نشین.
   بزار همدیگه رو بکشن. بره پیش پدر لعنتیش.

 • جستجوگر مهر ۶, ۱۴۰۰

  احمد مسعود اگه میخواست فرار میکرد اما موند برای کشورش‌. راستش تا حدودی درست هم میگی، درمورد کشتار هزاره ها و شیعیان توسط احمد مسعود و مجاهدین اسلامی هم شنیدم اما هزاران انسان که ما از اونها به نیکی یاد می کنیم هزاران کشتار به راه انداخته بودن. شاه اسماعیل صفوی هزاران سنی رو کشت اما بعدها سیاست نرمتری رو اتخاذ کرد، کشتارها و کله مناره های نادرشاه افشار هم که معروفه اما همین نادرشاه تلاش زیادی برای پیوند شیعه و سنی کرد و یک مدهب سنی با ریشه های شیعی به نام مذهب جعفری ایجاد کرد. تاریخ سیاه و سفید نیست، تاریخ خاکستریه. انتخاب بین دولت افعانستان و طالبان انتخاب بد و بدتره.

  • گور پدرشون مهر ۷, ۱۴۰۰

   تو جنگ بر علیه ارمنستان نیرو فرستادن.
   با طالبان فرقی ندارن.

 • فرقی بین اینا با طالبان نیست مهر ۷, ۱۴۰۰

  بعد از اینکه از مجاهدین خلق یا همون منافقین خلق حمایت کردن یهویی فرانسه یه خیابون به اسم پدرش میکنه.
  قشنگ نشون میده اینا چه ادمایی ان.
  بعد یه سری فکر میکنن اینا با طالبان فرق دارن.
  همون پرچشم سبز سفید سیاه ۲۵ سال پیش نشون میده افکارشون چطوریه. پرچم دولت ربانی. همون دولتی که حتی نون خشک نداشتن بخورن هرچی در توان بود کمک شد. اما بعدش رفتن تو بغل عربستان و دشمن مملکت.

 • بهروز مهر ۸, ۱۴۰۰

  ولی خوشم اومد . خدا رو شکر. مصبتو شکر خدا.
  دیروز پدرش به ما خیانت کرد. پول نداشت برا اجاره خونه. سردارمون براش اجاره کرد. بعدش دستمونو گاز گرفت. یه انگ ایرانی میچسبوندن به مردم خودشون و بعدم قتل عام میکردن( کشتن شیعه ها و هزاره ها). تازه افتخار میکردن با کشتار و نسل کشی نزاشتن افغانستان لبنان بشه.
  ۲۰ سال هم خودش تو انگلیس بود تو فرانسه بود. با مجاهدین خلق نشست برخواست میکرد. با پول مردمشون قصرهایی ساخت که ملکه انگلستان نداره.
  اخرش مثل یه گدا اومده گدایی. خدایا مصبتو شکر. خوشم اومد خداییش. ۲۵ سال بیشتر طول نکشید. مثل گدا سر و کله شون پیدا شده. انگلیس و فرانسه چرا کمکتون نکرد؟ برا پاچه خواری این کشورا که هر روز تظاهرات راه مینداختین جلو سفارت و کنسولگریمون. کنسولگریمونو که اتیش زدیم تو هرات. خوشم اومد واقعا. حتی انگلیس و فرانسه میدونن چه ادمای پستی هستین که مثل دستمال کاغذی انداختنتون تو اشغالدونی.
  ۲۰۰۶ بود میخواستین منافقین خلق رو بیارین هرات. چه رجزها نمیخوندین. نابودی ایران از زبونتون نمیوفتاد. الان برا یه تیکه نون شدین عاشق سریال و برنامه شبکه چهار.
  خدایا مصبتو شکر. اب نمیدیم تا نفت ندین رو همون امرالله صالح مطرح کرد. طرف چه پزی میومد که اموزش دیده سازمان سیا هست. الان حتی یه تیکه نون بهتون نمیدن .
  من یکی فهمیدم به جز شیعه ها چه پاکستان چه افغانستان چه عراق چه اذربایجان هیچکی با ما نیست. بقیه یه سری گدا هستن. بهشون نون بدیم شکمشون سیر بشه بهمون فحش میدن.

  شیعه های پاکستان که زمان جنگ تحمیلی حتی طلا جمع میکردن میفرستادن ایران.
  شیعه های افغانستان که دوشادوش ما جنگیدن.
  اذربایجان هم حسینیون هست. چند روزه اسمشون رسانه ایی شده.
  عراق هم هست. سوریه هم که حیات خلوته.
  یمن هم هست. حیات خلوته.

  پاکستان چندبار زر مفت زد. گفت ایران به عربستان حمله کنه تهرانو با خاک یکسان میکنیم. یه جمعه بعد نماز جمعه شیعه های پاکستان مسالمت امیز اومدن تو خیابون پرچم امام حسین دستشون گرفتن. بعدش مسئولین پاکستان خفه شدن.
  اینه قدرت.