پیام تبریک روز دامپزشکی ؛ ۱۴ مهرماه

پیام تبریک روز دامپزشکی ؛ ۱۴ مهرماه

اگر عاشق حیوانات و نگهداری از آنها هستید ، باید بدانید که هر چند وقت یک بار معاینه آنها توسط دامپزشک ضروری است و شما باید مراقب سلامت حیوان خانگی خود باشید. برای تشکر و قدردانی از زحمات پرشک حیوان خانگی خود ارسال پیام تبریک روز دامپزشکی را فراموش نکنید. زیرا در تقویم، روز ۱۴ مهر روز دامپزشکی معرفی شده است.

ما در روزیاتو، ضمن تبریک این روز متفاوت، مجموعه ای از پیامک های زیبا که مختص این روز هستند را گردآوری کرده و در اختیار شما کاربران عزیز قرار داده ایم. با روزیاتو همراه باشید تا بهترین پیام تبریک روز دامپزشکی را بخوانید و برای دامپزشکان عزیز خود ارسال نمایید.

نگاهی به حرفه دامپزشکی

دامپزشکی دانشی تجربی است که به شناخت، درمان و پیشگیری بیماریهای حیوانات به غیر از انسان (non-human animals) می‌پردازد. در این رشته، همچنین به بیماری های مشترک انسان و دام پرداخته می‌ شود. دامپزشکی دانشی کهن است و در ایران قدیم از دامپزشک به عنوان بیطار یاد می‌شده است. واژه انگلیسی دامپزشکی (veterinary) برای اولین بار توسط توماس براون در سال ۱۶۴۶ به کار گرفته شد.

دامپزشکی صرفا به معنای درمان یک بیماری در دام نیست، بلکه این رشته نقش موثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه دارد و با فقدان دامپزشکی، بدون شک بخشی از سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد. در قانون سازمان دامپزشکی کلمه دام به حیوانات اهلی، طیور، ماهی، زنبور عسل، کرم ابریشم، حیوانات آزمایشگاهی و حیوانات باغ وحش اطلاق می‌شود و مقصود از کنترل بهداشتی، بازرسی و اقداماتی است که از لحاظ پیش‌گیری و مبارزه با امراض دامی و بیماریهای مشترک بین انسان و دام لازم و ضروری است.

تاریخچه دامپزشکی در جهان

علم دامپزشکی با عبور انسان نخستین از حالت شکارچی به کشاورز متولد شد. همزمان با رواج اهلی کردن حیوانات، دامپزشکی اهمیت بیشتری یافت. در لوح حمورابی (۲۲۰۰ سال قبل از میلاد) ارزش کار فردی که به معالجه گاو و سایر حیوانات می‌پرداخته تعیین نموده‌است. بعد از سقوط امپراطوری روم و تا حدود قرن سیزدهم میلادی، اسناد کلی راجع به دامپزشکی وجود دارد. در قرون وسطی و اعراب اطلاعاتی را در مورد دامپزشکی از هند و ایران کسب نمودند. کلود بورگلا (۱۷۷۹ – ۱۷۰۲) مطالعات فراوانی بر روی اسب انجام داد و دائرهالمعارف جالبی راجع به آن به رشته تحریر در آورد.

بورگلا با همکاری آلمبرت، مالشرب، ولتر، دیدرو و تورگو اولین مدرسه دامپزشکی را در شهر لیون فرانسه تاسیس نمودند. با موافقت لوئی پانزدهم، شورای دولتی پادشاهی قانون تاسیس مدارس دامپزشکی را در تاریخ ۴ اوت ۱۷۶۱ تصویب نمود و در تاریخ ۱۰ ژانویه ۱۷۶۲ اولین مدرسه دامپزشکی در دنیا افتتاح شد. دامپزشکی همگام با پزشکی پیشرفت نموده و روشها و تکنیکهای مورد استفاده خود را بصورت مشترک با آن بدست آورده‌است. دامپزشکی در واقع در تقاطع راه پزشکی و کشاورزی قرار گرفته و در روابط میان انسان و حیوان نقش مهمی را ایفا می‌کند.

روز دامپزشکی در ایران

در سال ۱۳۶۹ خورشیدی به دنبال تلاش برای اختصاص روزی به نام روز دامپزشکی، دکتر حسن تاج بخش روز ۱۴ مهر را به یاد گوش روز که در ایران باستان روز مبارکی بوده پیشنهاد کردند که مورد موافقت همه قرار گرفته و تائید شد. در ایران باستان آن‌ها به روز ۱۴ هر ماه گوش روز می‌گفتند که این نام برگرفته از نام فرشته‌ای به نام گائوش (فرشته‌ی نگهدار چهارپایان و جانوران سودمند) است.

دامپزشکی صرفا به معنای درمان یک بیماری در دام نیست، بلکه این رشته نقش موثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه دارد و با فقدان دامپزشکی، بدون شک بخشی از سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد.

وظایف سازمان دامپزشکی

از جمله وظایف سازمان دامپزشکی، بررسی بیماری های دامی، شناسایی مناطق و منابع آلوده و راه سرایت و طرز انتشار بیماری ها، تامین بهداشت دام کشور از طریق پیش‌گیری و مبارزه با بیماریهای همه‌گیر و قرنطینه‌ای دام و همکاری با وزارت بهداشت در امر مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام است.

حدود ۴۹ درصد از بیماری های موجود در جهان بین انسان و دام مشترک است که با برنامه مدون برای واکسیناسیون دام ها، معدوم کردن دام های بیمار و نیز کنترل مرزهای جغرافیایی می‌توان تا حد زیادی از شیوع این نوع بیماری‌ها جلوگیری کرد. از جمله بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، تب مالت، سل، هاری، مشمشه (بیماری مشترک بین انسان و اسب)، تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است.

پیام تبریک روز دامپزشکی

چو حیوان از شفا سرمست گردد
طبیب از فرط شادی مست گردد
خدا شفی و این خود افتخاری است
که دستی با خدا همدست گردد
«روز دامپزشکی گرامی باد»

**********

کسی که برای التیام درد انسان ها می کوشد مهربان است؛
و کسی که برای درد حیوانات دل می سوزاند،
مهربان ترین انسانهاست…
«روز ملی دامپزشکی بر فعالان این عرصه مبارک باد»

**********

تا همتت ای دامپزشک باقیست
دستان تو نعمتی الهیست
«روز دامپزشک مبارک»

**********

دامپزشکی، ارتقاء سلامت، ایثار، مسئولیت، فداکاری، بهداشت و سلامت جامعه است…

«روز ملی دامپزشک مبارک باد»

**********

چهاردهم مهرماه روز ملی دامپزشکی رو خدمت همه ی دامپزشکان این مرز و بوم و همه ی تلاشگران این عرصه تبریک میگیم. دامپزشکان در خط مقدم عرصه سلامت جامعه حضور دارند و لایق بهترینها هستند.

به امید بهترینها برای دامپزشکان ایرانی

**********

نجات حیوانات شغل یک دامپزشک نیست. این آرزوی یک دامپزشکه
روز دامپزشک مبارک

**********

دامپزشکی فقط به معنای درمان یک بیماری در دام نیست، بلکه این رشته نقش موثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه دارد و با فقدان دامپزشکی، بی شک بخشی از سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد.

**********

پیام تبریک روز دامپزشکی

روز دامپزشکی بر تمام همکاران و دوستداران حیوانات خجسته باد

**********

کسانی که برای بهبود درد انسانها می کوشد مهربان است

و کسیکه برای درد حیوانات دل می سوزاند مهربان ترین انسانهاست…

روز ملی دامپزشکی بر فعالان این عرصه خجسته باد

**********

تا همتت ای دامپزشک باقیست دستان تو نعمتی الهیست

روز دامپزشک مبارک

**********

باید دامپزشکان نیز مانند پرستاران ؛ معلمان و پاسداران ستایش میشدند ؛ این عالمان نجیب ؛ خدوم ؛ بی ادعا و گمنام برای حراست از سلامت جامعه در صف اول مبارزه با بیماری های‌ مشترک بین انسان و حیوان هستند چرا که خطر ابتلا به بیماری های‌ هولناکی مانند هاری ؛ جنون گاوی ؛ آنفولانزای پرندگان و … را برای حفظ سلامت هموطنانشان به جان می‌خرند

**********

دامپزشکان: سربازان بی سنگر، افتخار و غرور، متعهد و ستم دیده، روز ملی دامپزشکی بر شما خجسته باد

**********

شما با یک تکه پلاستیک سر و کار ندارید. شما با حیواناتی سر و کار دارید که سیستم اعصاب مرکزی دارند و درد و رنج را حس می​کنند.

«نیس سوانسون»

**********

چو حیوان از شفا سرمست گردد/طبیب از فرط شادی مست گردد

خدا شفی و این خود افتخاری است/که دستی با خدا هم دست گردد

روز دامپزشکی گرامی باد

**********

دامپزشکی برای سلامت، غذا و زمین، روز ملی دامپزشک گرامی باد

**********

فلک ز دستانت ای دامپزشک کین موحبت ز عالم بالا رسیده است

روز دامپزشکی مبارک

**********

به شما پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

رواج جراحی زیبایی حیوانات خانگی در ایران؛ از کشیدن پوست تا بوتاکس!

احترام به شهروندان بی‌زبان اما دوست‌داشتنی؛ با قوانین جالب کشورهای مختلف درباره حیوانات آشنا شوید

سگی با پنجه‌ های سر و ته پس از یک عمل جراحی موفق، توانست دوباره راه برود + ویدیو

بهترین شغل‌ های سال ۲۰۲۱ را بشناسید

سرقت سگ های خانگی و باردار برای سلاخی در فستیوال گوشت سگ در چین + ویدیو

سگ های آموزش دیده آلمانی با ۹۴ درصد دقت بیماران مبتلا به کرونا را شناسایی می کنند

با جاسپر آشنا شوید؛ گربه نابینایی که در اینترنت غوغا به پا کرده

انتخاب رشته تجربی – مهم ترین انتخاب رشته کنکور ۹۹

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود