۸ مورد از دلایل عمر طولانی افراد را بشناسید

۸ مورد از دلایل عمر طولانی افراد را بشناسید

متاسفانه «چشمه ی جوانی» و هر چیز دیگری که تضمین کننده ی عمر طولانی ما باشد وجود خارجی ندارد. با این حال برخی افراد به این مهم دست یافته اند و برای انجام این کار متوصل به کارهای خارق العاده نشده اند. راه حل، ترکیبی از سبک زندگی سالم، پویا و شاد است و البته با کمی کمک از طرف ژنتیک. در Bright Side می خواهیم نگاهی بیاندازیم به ۸ تا از دلایل عمر طولانی. با ما همراه باشید…

۱- ژن های مناسب، سبک زندگی شاد و کمی ریاضیات

دلایل عمر طولانی

طبق گفته ی دانشمندان افرادی که صد سال به بالا سن دارند، یک نکته ی مشترک دارند: سبک زندگی شان تشکیل شده از دوستی های بادوام، پیوندهای خانوادگی، ورزش و مدیریت استرس. باورها بر این است که خواهر و برادر و فرزندان افرادی که عمر طولانی دارند شانس بیشتری برای سالم بودن و زندگی طولانی دارند.

۲- داشتن مادر جوان تر

دلایل عمر طولانی

از دیگر دلایل عمر طولانی، داشتن مادری جوان است. داشتن مادر جوان تر می تواند شانس شما برای داشتن عمر طولانی تر از سایر افراد را افزایش بدهد. بر اساس یک پژوهش، مادرانی که فرزندشان را در سن ۲۵ سالگی یا پیش از آن به دنیا می آورند باعث طول عمر فرزندشان می شوند. دلیل قطعی این موضوع مشخص نیست اما این پژوهش بر این باور است که تخمک مادر در این قضیه دخیل است.

۳- داشتن دوستی های بادوام

دلایل عمر طولانی

بر طبق این پژوهش، تنهایی می تواند به اندازه ی چاقی و حتی شاید بیشتر برای زندگی مان خطر داشته باشد. نسل های جوان تر بیشتر در خطر این موضوع هستند. به گفته ی دکتر تیموتی اسمیت، تنهایی به اندازه ی سیگار کشیدن و مصرف الکل خطرناک است.

۴- نوشیدن چای بسیار

دلایل عمر طولانی

Blue Zones نام پروژه ای است که طی آن نشنال جئوگرافیک به واکاوی سبک زندگی جوامعی می پردازد که در آن ها بیشترین تعداد افراد ۱۰۰ ساله وجود دارد. چیزی که خیلی در این موضوع به چشم می آید مصرف چای است. از چای سبز به خصوص به عنوان بهترین نوع چای یاد می شود چرا که تاثیرات مثبتی بر روی سلامتی مان دارد.

۵- از لحاظ جسمی قوی تر بودن

ورزش و تناسب اندام

پژوهشی که در سوئد انجام شده نشان می دهد که اشخاصی که از لحاظ جسمی قوی نیستند، خطر مشکلات سلامتی و روانی بیشتر تهدیدشان می کند. طبق این پژوهش افرادی که قوای عضلانی شان بالاتر از میانگین بود، ۲۰ تا ۳۵ درصد شانس عمر طولانی تری داشتند. همچنین احتمال ابتلا به بیماری روانی در آن ها پایین تر بود.

۶- مصرف آجیل بیشتر

آجیل

آجیل سرشار از پروتئین، فیبر، آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی است. و طبق یافته های یک پژوهش دیگر، افرادی که دست کم سه بشقاب آجیل در هفته مصرف می کردند، احتمال مرگ زودرس شان ۳۹ درصد کمتر بود.

۷- شاد بودن

دلایل عمر طولانی

بر اساس یافته های یک پژوهش، رضایت از زندگی، خوش بینی و احساسات مثبت نه تنها برای سلامتی مان خوب هستند بلکه عمرمان را هم طولانی تر می کنند. طبق مطالعات انجام شده، اشخاص شادتر ممکن است تا ۱۸ درصد بیشتر از افراد ناشاد عمر کنند.

۸- منظم و منضبط تر بودن

منظم، منضبط، کارآمد و هدفمند بودن یکی دیگر از دلایل عمر طولانی است. این ویژگی ها نه تنها به زندگی حرفه ای و شخصی ما کمک می کند، بلکه در افزایش طول عمرمان نیز موثر است. بر اساس پژوهشی که دختران و پسران را تا رسیدن به سنین بالا مورد بررسی قرار داده بود، آن هایی که منظم تر و منضبط تر بودند، ۱۱ درصد طولانی تر از آن هایی که این دو ویژگی را نداشتند عمر کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

چگونه عمر طولانی تری داشته باشیم؛ با سبک زندگی مناسب می توان بیش از یکصد سال زندگی کرد

یک انسان در شرایط مناسب حداکثر چند سال می تواند عمر کند؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود