اهمیت داشتن رزومه حرفه ای چیست؟

اهمیت داشتن رزومه حرفه ای چیست؟

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

رزومه یک ابزار مهم در زمان جستجوی کار است و شما می‌توانید با کمک آن مهارت‌ها و توانایی‌هایی که دارید را به کارفرما نشان دهید. اما با این حال، هر رزومه‌ای توانایی این اطلاع رسانی را ندارد. رزومه به کارفرمایان کمک می‌کند تا در مورد استخدام تصمیم گیری کنند و به شما کمک می‌کند که برای مصاحبه کاری دعوت شوید. به همین دلیل مهم است که چگونه رزومه خود را تدوین کنید و تصمیم بگیرید که چه اطلاعاتی را در رزومه قرار دهید. در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد که بتوانید رزومه‌ی خود را حرفه‌ای آماده کنید و آن را برای فرصت‌های شغلی ارسال کنید.

چرا کارفرمایان به رزومه شما اهمیت می‌دهند؟

در واقع رزومه‌ها برای این برای کارفرمایان ارسال می‌شوند که صلاحیت شما را تأیید کنند. کارفرمایان از رزومه برای درک عمیق‌تر مهارت‌ها، نقاط قوت و تجربه کارجویان استفاده می‌کنند. رزومه شما باید نشان دهنده دستاوردها، جوایز، تحصیلات، تجربه و سایر دستاوردهای مهم شما باشد که در مسیر شغلی خود به دست آوردید و برای آن موقعیت شغلی بسیار مهم هستند. رزومه شما اولین نقطه ارتباطی شما با کارفرما است و لحن شما در رزومه می‌تواند برای مراحل بعدی تعیین کننده باشد.

چرا به رزومه‌ی حرفه‌ای نیاز دارید؟

در بازار کار که استخدام افراد در آن روز به روز رقابتی‌تر می‌شود، رزومه معمولاً یک الزام اساسی برای پیشرفت در روند مصاحبه است. نوشتن یک رزومه حرفه ای خیلی سریع به کارفرما نشان می‌دهد که چرا شما برای آن کار مورد نظر بهترین گزینه هستید. در ادامه دلایل دیگری را بیان خواهیم کرد که به شما نشان می‌دهند که چرا باید رزومه‌ای حرفه‌ای داشته باشید:

 • می‌توانید مهارت‌ها و تجربه‌های موفق خود در هر موقعیت شغلی را برجسته کنید.
 • مزایایی را که به کارفرمایان ارائه می‌دهید را نشان دهید.
 • توجه کارفرمایان را به خود جلب کنید.
 • خود را برای موقعیت شغلی مورد نظر، بهترین گزینه نشان دهید.
 • با رزومه‌ی حرفه‌ای امکان رفتن به مرحله مصاحبه را حتمی کنید.

نکاتی برای نوشتن رزومه حرفه‌ای

در اینجا چند نکته برای سازماندهی رزومه ذکر شده است که با هم آنها را مرور خواهیم کرد:

 • سراغ نمونه‌های بسیار عالی بازار کار بروید و از آنها ایده بگیرید.
 • حتما برای دانلود فونت‌های حرفه‌ای اقدام کنید و از آنها در ساخت رزومه خود استفاده کنید.
 • تمام اطلاعات مرتبط با موقعیت شغلی را در رزومه خود ذکر کنید.
 • با وسواس زیاد رزومه خود را نظم دهید و آن را طبقه بندی کنید.
 • حتما سراغ استفاده از افعال معلوم بروید و هیچ ابهامی در رزومه خود به وجود نیاورید.
 • بعد از اتمام کار تدوین رزومه، آن را به صورت کامل بررسی و ویرایش کنید.

نمونه‌های عالی رزومه را بررسی کنید

بررسی نمونه‌های برجسته رزومه به شما کمک می‌کند که بهترین ایده را برای ساخت رزومه به دست آورید. به عنوان مثال، رزومه رنگارنگ و خیلی شلوغ یک گرافیست ممکن است برای یک کارفرما که به دنبال مدیر اجرایی است خیلی کارایی نداشته باشد. درک آنچه در صنعت و موقعیت شما مرسوم است، به شما کمک می‌کند که قالب مناسب رزومه خود را پیدا کنید.

سراغ فونت‌های حرفه‌ای و خوانا بروید

فونت را یک موضوع مهم در رزومه در نظر بگیرید. فونت‌های تمیز و خوانا مانند ایران سانس انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای برای رزومه هستند. اگر می‌خواهید تا رزومه شما مورد توجه قرار بگیرد، باید فونت آن را خوانا در نظر بگیرید تا خواننده بتواند محتوای آن را به راحتی بخواند. همچنین اندازه فونت نیز مهم است و خوب است آن را ۱۰ یا ۱۲ در نظر بگیرید.

اطلاعات مرتبط با موقعیت شغلی را در رزومه قرار دهید

هدف شما باید این باشد که رزومه خود را مفید و مختصر آماده کنید. در صورت امکان، آن را قالب بندی کنید تا در یک صفحه قرار گیرد و بیشتر از سه صفحه نشود. همچنین سراغ اطلاعات و تجربیات مرتبط با موقعیت شغلی بروید. دانستن سابقه کاری شما در بازاریابی و فروش هیچ فایده‌ای برای کارفرمایی که به دنبال کارشناس محتوا است، ندارد.

طبقه بندی و نظم دهی آن را با دقت انجام دهید

در حالی که روش‌های زیادی برای سازماندهی رزومه وجود دارد، اما تمرکز خود را بر روی اهمیت هر کدام از بخش‌ها بگذارید و آنها را به ترتیب در رزومه بیاورید. برای اینکه بتوانید قالب ایده‌آلی برای رزومه خود به دست آورید، می‌توانید سراغ قالب‌های متداول بروید و تقسیم بندی را از روی آنها انجام دهید.

از افعال معلوم استفاده کنید

برای اینکه رزومه خود را خلاصه نگه دارید، سعی کنید روی افعال معلوم تمرکز کنید و از آوردن کلمات اضافی خودداری کنید. به عنوان مثال، به جای گفتن “من طی پنج سال کار در شرکت x به دستاوردهایی بسیاری رسیدم”، بگویید “در مدت پنج سال توانستم فروش شرکت را دو برابر کنم”. این امر نه تنها به خلاصه نگه داشتن رزومه شما کمک می‌کند، بلکه به مدیر استخدام کننده‌ای که ممکن است زمان زیادی را برای خواندن هر رزومه صرف نکند نیز، کمک می‌کند تا مهم‌ترین دستاورد شما در چند کلمه پیدا کند.

رزومه را در آخر تصحیح و ویرایش کنید

قبل از ارسال رزومه، اشتباهات دستوری و غلط املایی را تصحیح کنید. یک رزومه ویرایش شده و بدون غلط به کارفرما نشان می‌دهد که شما چقدر به جزئیات اهمیت می‌دهید.

اما ممکن است تمام این کارها برای شما سخت‌ترین کارهای عمرتان باشد و دوست داشته باشید که بتوانید تمام این مراحل را به صورت اتومات و توسط یک رزومه ساز عالی و حرفه‌ای انجام دهید. پیشنهاد ما به شما این است که سراغ رزومه سازهایی بروید که اتمام استانداردها در آنها رعایت شده است. به عنوان مثال، از جمله رزومه ساز های آنلاین ایرانی که هم حرفه‌ای است و هم استانداردهای ساخت رزومه در آن رعایت شده رزومه ساز ایران تلنت است. هدف از ساخت رزومه با رزومه سازهای آنلاین این است که از اشتباهات رایج در رزومه جلوگیری کنید و رزومه‌ای ساده و در عین حال جذاب تهیه کنید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به آدرس www.irantalent.com/cv مراجعه کنید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود