چیزهای مدرنی که نمی دانستید در گذشته هم وجود داشتند

چیزهای مدرنی که نمی دانستید در گذشته هم وجود داشتند

حقیقت قدرتمندتر از خیال است و تاریخ عجیب تر از چیزی که فکر می کنید. به این مسأله «مشکل تیفانی» گفته می شود. «تیفانی» یک نام قرون وسطایی، متعلق به قرن دوازدهم میلادی و کوتاه شده ی «تئوفانیا» است. اما برای کسانی که آشنایی زیادی با تاریخ ندارند، باورکردنی نیست چون نام بسیار امروزی ای به نظر می رسد.

در ادامه از چیزهایی خواهیم گفت که قدمت آن ها طولانی تر از چیزی است که تصور می کنید.

۱- وایکینگ ها نبرد رپ آزاد داشتند

ما گاهی تصور می کنیم وایکینگ ها انسان های بربر بی فرهنگی بودند که وقت خود را به سفر دریایی و غارتگری می گذراندند. اما این تصور درست نیست. وایکینگ ها سیستم قانونی دموکراتیک پیچیده ای داشتند، به زنان احترام می گذاشتند و برای کودکان حق و حقوقی قائل بودند. به علاوه، آن ها کاری بسیار شبیه به نبرد رپ انجام می دادند.

البته آن زمان به این کار نه نبرد رپ، بلکه رجزخوانی می گفتند. شرکت کنندگان به نوبت به شکلی شعرگونه و فی البداهه به یکدیگر اهانت می کردند. آن ها یکدیگر را به انجام پست ترین اعمال متهم می کردند و در عین حال، تماشاچیان رجزخوانی محبوب خود را انتخاب می کردند. این کار، به ویژه در مهمانی ها بسیار سرگرم کننده بود و نوعی محک زیرکی و هوش به حساب می آمد. در افسانه های کشورهای اسکاندیناوی، حتی خدایان هم چنین نبردهای کلامی ای با یکدیگر داشتند.

۲- یونانیان باستان کامپیوتر داشتند

این مجموعه چرخنده و پیچی که در تصاویر می بینید در حدود سال های ۲۰۵ تا ۲۶۰ قبل از میلاد مسیح ساخته شده و اولین کامپیوتر آنالوگ دنیا محسوب می شود. قسمت جلویی، حرکت اجرام مختلف آسمانی را با دقتی فوق العاده محاسبه می کرد و از آن برای پیش بینی کسوف و خسوف و دیگر رویدادهای نجومی استفاده می کردند. از قسمت پشتی هم برای ثبت امتیازات در مسابقات ورزشی، از جمله مسابقات المپیک استفاده می شد.

۳- چین در قرن دوازدهم اغذیه فروشی های خیابانی داشت

چاپ استیک یا همان چوب غذاخوری گرچه از قرن دوازدهم میلادی وجود داشته اما در دوره ی سلسله ی سانگ (سال ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ میلادی) در چین به لطف اغذیه فروشی های خیابانی رواج یافت. در آن زمان غذاهای خیابانی محبوبیت زیادی داشت و فقیر و غنی لذت زیادی از آن می بردند، بنابراین دستفروش ها باید از وسایل غذاخوری ای استفاده می کردند که یک بار مصرف باشد. به همین دلیل چاپ استیک که هم ارزان قیمت بود و هم ساخت آن راحت، به کار آن ها آمد.

۴- هندی ها در عصر آهن، تلسکوپ و دستگاه تصفیه هوا داشتند

در قرن هجدهم پیش از میلاد مسیح، علم ستاره شناسی در هند از جایگاه ویژه ای برخوردار بود. آن ها رصدخانه های بزرگی به نام جانتار مانتارس ساختند تا حرکت سیارات و شاخص های آن ها را با دقت زیاد رصد کنند. در آن دوره تلسکوپ دیگر اختراع شده بود و مورد استفاده قرار می گرفت.

کشور هند هوای گرمی دارد که برای اینکه بتوانید در آن دوام آورید باید محل زندگی خود را با سازگار کنید. در آن زمان بیشتر خانه های هند در زیرزمین خود اتاقی با یک استخر داشتند که به آن «چاه پله» می گفتند. وقتی آب در دمای بالا تبخیر می شد، همه چیز را در اطراف خود خنک و مرطوب می کرد. چاه پله یک پلکان داشت و از آن به عنوان یک استخر عادی استفاده می شد.

۵- در عصر ویکتوریا، عکس ها را «فتوشاپ» می کردند

دستکاری چهره و ویرایش عکس برای دستیابی به زیبایی ایده آل، کاری مختص به دنیای امروز نیست. علاوه بر خلق تصاویر هنری طنز آمیز از کسانی که سر خود را جداگانه در دست گرفته بودند – ترفندی که با استفاده از نگاتیو زده می شد – ویرایش پرتره های عادی افراد هم امر بسیار رایجی بود. حتی دفترچه های راهنمای مخصوصی وجود داشت که به افراد آموزش می داد چطور تصاویر خود را بهتر ویرایش کنند.

اینگونه نبود که یک قرن پیش همه ی مردم به طرز معجزه واری پوستی بی نقص و کمری باریک داشتند. روش هایی برای حذف چین و چروک ها و عیوب پوستی وجود داشت. این کار عمدتاً از طریق تراشیدن بخش های کوچکی از عکس با استفاده از تیغ یا اضافه کردن رنگ با استفاده از مداد انجام می شد. تصاویر حرفه ای عمدتاً در برابر یک پس زمینه ی محو به رنگ سیاه یا سفید ثبت می شدند تا اصلاح آن ها راحت تر باشد.

و درست مانند نرم افزارهای امروزی ویرایش عکس، مثل فتوشاپ و فیس تون، با بررسی دقیق تر می توان رد تغییراتی که در عکس ها ایجاد شده (سایه ها، خطوط اصلی و متفاوت بودن بافت در قسمت های مختلف) را دید. بعضی واضح ترند، مثل پیچ و تابی که در نتیجه ی ویرایش عکس در پس زمینه ی تصاویر اینستاگرامی آشکار می شود. تشخیص بعضی از این دستکاری ها اما دشوارتر است.

۶- مردم بین النهرین نظر خود را در مورد کیفیت خدماتی که به عنوان مشتری به آن ها ارائه می شد اعلام می کردند

بابـِلی های دوران باستان درست مثل ما بودند. آن ها هم از کیفیت پایین خدماتی که فروشندگان به مشتریان ارائه می دادند شکایت می کردند، با این تفاوت که این کار را روی لوح های گلی انجام می دادند.

یک لوح گلی وجود دارد که شکواییه ای است مربوط به قرن هجدهم پیش از میلاد مسیح و متعلق به یک مشتری ناکام خطاب به تاجری که به او قالب های مسی بی کیفیتی فروخته بود. مشتری در این شکواییه خواسته بود به خاطر پولی که پرداخته بود اجناس دیگری به او داده شود. او همچنین گفته بود با خدمتکارش (که این معامله توسط او انجام شده بود) بی ادبانه رفتار شده بود.

۷- رومی های باستان دستگاه های فروش خودکار داشتند

رومی های باستان می توانستند پز دستگاه های فروش خودکار خود را بدهند. آن ها دستگاه های سکه ای داشتند که به مشتریان آب می دادند و عروسک های خیمه شب بازی خودکاری هم بود که ۱۰ دقیقه ای نمایش اجرا می کردند. این دستگاه ها با گره و ریسمان کار می کردند و اندام هایی داشتند که با قدرت باد به حرکت در می آمد. یک موتور بخار هم داشتند که سوخت آن به جای زغال، چوب بود. تمامی این ها اختراع یک نفر بود، هرون اسکندرانی که آن زمان در استان رومی مصر زندگی می کرد.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود