انتقاد شدید ترامپ از بایدن به خاطر خروج ناشیانه از افغانستان

انتقاد شدید ترامپ از بایدن به خاطر خروج ناشیانه از افغانستان

دونالد ترامپ مدعی است جو بایدن با خروج نیروهای نظامی در بحبوحه ی قدرت‌گیری طالبان در ماه اوت، «تسلیم» افغانستان شده است و حالا چین می تواند کنترل پایگاه هوایی بگرام را در دست بگیرد.

به گزارش دیلی میل، ترامپ طی مصاحبه ای گفته: «چیزی که در این به اصطلاح خروج نیروها ـ که در اصل تسلیم شدن بود ـ اتفاق افتاد واقعاً خجالت آور و وحشتناک بود. و من فکر نمی کنم که هیچ وقت بتوانیم از لحاظ روانی از این قضیه التیام پیدا کنیم.»

رئیس جمهور سابق گفت که اگرچه در دوران ریاست جمهوری اش او نیز داشت برای خروج نیروها از افغانستان برنامه ریزی می کرد اما برنامه اش این بود که حضور خود را در آنجا حفظ کرده و بازداشتگاه پروان، زندان نظامی پایگاه هوایی بگرام، را تحت کنترل داشته باشد.

او می گوید با این کار چین نمی توانست کنترل این پایگاه را در دست بگیرد و زندانیان فرار نمی کردند. «ما بگرام را حفظ می کردیم چون که نزدیک چین است و فقط یک ساعت تا نیروگاه هسته ای شان فاصله دارد. و به نظر من حالا چین بگرام را تحت کنترل خود در خواهد آورد.»

ترامپ می گوید که خروج ناشیانه بایدن که منجر به مرگ ۱۳ نیروی نظامی امریکایی، هزاران نیروی بلاتکلیف و به دست گیری بی‌درنگ قدرت توسط طالبان شد، دارد نادیده گرفته می شود. «دیگر در موردش صحبت نمی کنند. عمداً در موردش صحبت نمی کنند. آن قدر افتضاح بزرگی بود که داشت او را به کشتن می داد. دو، سه روز بعد از اتمامش، دیگر حرفی ازش زده نشد.»

با تمام این اوصاف تیم بایدن به این موضوع اشاره دارد که در کارشان مرتکب هیچ اشتباهی نشده اند. تیم رئیس جمهور مدعی است که هیچ کس پیش بینی نمی کرد که در غیاب نیروهای امریکایی، تسلط طالبان تا این اندازه سریع اتفاق بیفتد.

پس از خروج از افغانستان محبوبیت بایدن کاهش چشمگیری داشت و در ۲۰ اکتبر نظرات مخالفش از ۵۰ درصد عبور کرد. دولت بایدن در ماه ژوئیه تمام نیروها را از پایگاه هوایی بگرام خارج و پنتاگون در ماه اوت اعلام کرد که طالبان «هزاران» زندانی داعش خراسان را از زندان این پایگاه آزاد کرده است.

ترامپ در پایان اضافه می کند: «من هم از آنجا خارج می شدم، اما این کار را با قدرت انجام می دادم. وقت خروج فرا رسیده بود، اما طوری که بایدن خارج شد، یک افتضاح به تمام معنا بود.»

بیشتر بخوانید:

ناجورترین لحظه های ثبت شده دونالد و ملانیا ترامپ در سال‌های اخیر

منبع: Dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود