۱۰ رسم عجیب و غریب که فقط در عروسی های هندی ممکن است ببینید

۱۰ رسم عجیب و غریب که فقط در عروسی های هندی ممکن است ببینید

عروسی های هندی فقط رویدادهای پر از رنگ و لعاب نیستند بلکه در آن ها از آداب و رسوم بعضا عجیب و غریب پیشینیان پیروی می شود. در Bright Side نگاهی خواهیم انداخت به بعضی از عجیب ترین و در عین حال زیباترین رسومی که عروسی های هندی از آن ها پیروی می کنند.

۱- تاریخ عروسی توسط طالع بینی تعیین می شود

عروسی های هندی

طالع بینی در فرهنگ هندو نقش مهمی بازی می کند اما نه آن نوع از طالع بینی که در غرب مرسوم است بلکه نوعی که با وداها و کارما و دارما مرتبط است. طالع بینان در هند به مردم در تصمیم گیری های مهم کمک می کنند که یکی از این تصمیمات، تاریخ عروسی است. هندوها معتقدند که اگر تاریخ عروسی بر اساس طالع عروس و داماد محاسبه شود، زندگی آن دو طولانی و شاد خواهد بود.

۲- عروس و داماد باید حلقه گل رد و بدل کنند

عروسی های هندی

این یکی از مهم ترین آیین های عروسی های هندی است. در دوران باستان این تبادل به معنای پذیرفتن پیشنهاد ازدواج بوده است. عروس و داماد به هم حلقه گل های خوش‌رنگ و خوش‌رایحه می دهند. امروزه این کار نماد عشق و احترام بین طرفین است.

۳- یک دختر می تواند با یک درخت یا یک سگ ازدواج کند

عروسی های هندی

در هند امکان این وجود دارد که فرد نه تنها با یک انسان بلکه با یک درخت یا حتی یک قابلمه ازدواج کند. این عمل عجیب یک توجیه فرهنگی دارد. اگر زنی در زمان خاصی ـ وقتی مریخ در نمودارش عیان باشد ـ متولد شود به او «مانگالیک» می گویند.

برخی معتقدند این زن ها نحس هستند و ممکن است برای همسران شان یا خانواده شان ایجاد مشکل کنند. به همین خاطر زن مانگالیک برای خنثی کردن این نحسی پیش از ازدواج اصلی اش، با یک درخت، سگ یا قابلمه ازدواج می کند. پس از مراسم ازدواج، قابلمه همراه با نحسی اش نابود می شود.

۴- پاهای داماد با شیر و عسل شسته می شوند

عروسی های هندی

در بعضی جوامع گجراتی، وقتی داماد به خانه ی عروس می آید، مادر عروس یک مناسک عجیب را انجام می دهد: او پای داماد را با شیر و عسل می شوید. این یکی از روش های باستانی برای خوشامدگویی به مهمان است.

۵- به موی عروس پودر قرمز مالیده می شود

عروسی های هندی

وقتی یک زن ازدواج می کند، یک پودر قرمز آرایشی به نام «سیندور» به فرق وی مالیده می شود. این علامتی است که از دوران باستان به جا مانده و تاییدی برای وضعیت تاهل به شمار می آید. و خیلی زن ها حتی بعد از مراسم ازدواج شان آن را به موهای خود می مالند.

۶- از داماد با پرتاب گوجه استقبال می شود

در ناحیه ی قبیله ایِ اوتار پرادش، مهمانان نه با گل که با پرتاب گوجه فرنگی از داماد و دوست هایش استقبال می کنند. مردم بر این باورند که رابطه ای که با چنین وضعیت ناخوشایندی آغاز شود قطعا به عشقی عمیق منتهی خواهد شد.

۷- به دست ها و پاهای عروس حنا زده می شود

حنانگاری احتمالا یکی از معروف ترین رسوم عروسی های هندی است. قبل از مراسم عروسی، عروس دست ها و پاهایش را با طرح های زیبای حنا تزئین می کند. حنانگاری زمانی انجام می شود که عروس و خانواده اش دور هم جمع می شوند. عموما عقیده دارند که حنا باروری را بهبود می بخشد و ارواح خبیثه را از زوج دور می کند.

۸- عروس نمی تواند لباس سفید بپوشد

برعکس کشورهای دیگر، عروس های هندی نمی توانند در جشن عروسی سفید بپوشند چرا که در فرهنگ هندو، این رنگ در سوگواری ها استفاده می شود. در عوض آن، زن ها ساری هایی با رنگ های سرزنده می پوشند. غالباً رنگ قرمز به سایر رنگ ها ترجیح داده می شود چرا که این رنگ معانی مثبت بسیاری در فرهنگ هندی دارد.

۹- مادر عروس بینی داماد را می کشد

در عروسی های گجاراتی، یک رسم بامزه وجود دارد: مادر عروس بینی داماد را از سر شوخی می کشد. با این کار مادر عروس به عضو جدید خانواده یادآوری می کند که باید متواضع باقی بماند. از سوی دیگر داماد نیز باید از این کشیدن فرار کند.

۱۰- عروس روی سر خودش برنج می پاشد

عروسی های هندی

در پایان مراسم عروسی، عروس باید آخرین آیین را به جا بیاورد: «وداع» یا همان خداحافظی با پدر و مادر. در طول وداع، عروس باید یک مشت برنج روی سر خودش برید و مادرش که پشت سرش ایستاده باید آن را بگیرد. این کاری نمادین برای ابراز تشکر از والدین است به خاطر تمام زحماتی که برای دخترشان کشیده اند.

بیشتر بخوانید:

ازدواج داماد هندی با خواهر عروس در حضور جنازه عروس!

عروسی میان زمین و آسمان در هواپیما! ترفند زوج هندی برای دور زدن محدودیت های کرونایی

منبع: Bright Side
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۹ نظر

ورود

 • ? آذر ۱, ۱۴۰۰

  چه جالب?

 • احمد آذر ۲, ۱۴۰۰

  پس رسوم مسخره ایران چی
  رو سر عروس قند خرد میکنن
  به دست پای عروس و بقیه حنا میزنن
  مهریه تعیین میکنن که مثل اسلحه ای در خانه است
  یک حیوان جلوی پای عروس میکشند
  به کمر عروس شال میبندند
  عروس بجز رنگ سفید هیچ رنگی نمیپوشد
  ووووووو

  • ایراندوست آذر ۲, ۱۴۰۰

   رسم مسخره ایرانی؟؟؟؟؟؟بی وطن به مملکت خودت توهین میکنی؟پس غلط میکنی تو ایران هستی برو گم شو همونجا که رسمش قبول داری

   • مهدی محمودی آذر ۳, ۱۴۰۰

    موندم قابله یا درخته چجوری میخواد مرد خونه شه
    یا سگه از دست عروسه چی بکشه

  • امیر آذر ۲, ۱۴۰۰

   آها مهریه ندی و زن بگیری تا هر وقت ازش سیر شدی بگی تو برو یکی دیگه بیاد

  • بی نام آذر ۳, ۱۴۰۰

   بیا پایین بچه سرمون درد گرفت

 • مهدی آذر ۲, ۱۴۰۰

  اینقدر فرهنگ های مسخره تو جهان هست که نگو فکر‌ کنید

 • یواشتر مگ چی گفت گازش میگیری.اینم نگف ک سگ بدبودن عروسهای ابرانی رو والا آذر ۲, ۱۴۰۰

  ا

 • سید آذر ۳, ۱۴۰۰

  خیلی از رسم های مذکور دیگه در هند وجود ندارد، برخی از اینها مخصوص هندو مذهب است، اما برخی هنوز وجود دارد، اما رسم شماره ۳ اصلا نبود و نیست. ایرانی نیز رسم هایی دارند که رسم های اسلامی که ایرانی ها دارند، زیبایی خاصی را برخوردار است.