حبس ابد برای یک عضو داعش به خاطر قتل یک دختر ایزدی

حبس ابد برای یک عضو داعش به خاطر قتل یک دختر ایزدی

یک عضو سابق داعش هفته ی گذشته در دادگاهی در آلمان به نسل کشی و ارتکاب جنایت جنگی متهم شد. او یک دختربچه ی ۵ ساله ی ایزدی را به زنجیر بسته و زیر آفتاب رها کرده بود تا بمیرد.

این جنگجوی ۲۹ ساله یک شهروند عراقی است که به دلیل قانون حفظ حریم شخصی در آلمان نام وی فاش نشده، اما بی‌بی‌سی نام او را طاها الجمیلی عنوان کرده است.

الجمیلی توسط دادگاهی در فرانکفورت به حبس ابد و پرداخت ۵۷ هزار دلار غرامت به مادر دختربچه محکوم شده است.

الجمیلی با شنیدن حکم خود در دادگاه از هوش رفت. وکلای الجمیلی در جلسه ی دادگاه تمامی ادعاهای مطرح شده علیه وی را رد کردند.

این نخستین باری است که یک عضو داعش به خاطر شکنجه ی سیستماتیک و بی رحمانه ی ایزدیان، یک اقلیت قومی در مناطق کردنشین، به نسل کشی متهم می شود.

نزدیک به ۷ هزار زن و کودک در زمان سلطه ی داعش بر شمال عراق در سال ۲۰۱۴ به اسارت گرفته شدند. نیروهای داعش ایزدیان را مورد شدیدترین حملات قرار دادند چون آن ها را به اشتباه «شیطان پرست» می پنداشتند.

الجمیلی در سال ۲۰۱۹ در یونان دستگیر شد و پس از آن به آلمان مسترد شد تا تحت قانون بین المللی دادرسی جهانی به جنایات او رسیدگی شود.

به گفته ی دادستان ها الجمیلی دختربچه ی ایزدی که ردا نام داشت را به خاطر خیس کردن رختخوابش، زیر آفتاب و در هوایی که دمای آن به ۴۴ درجه سانتیگراد می رسید، با زنجیر به حفاظ یک پنجره بسته بود. دختربچه در نهایت به خاطر این تنبیه جان خود را از دست داده بود.

ردا و مادرش در سال ۲۰۱۴ توسط نیروهای داعش به اسارت گرفته شده و بارها فروخته شده بودند تا آنکه در سال ۲۰۱۵ از یک پایگاه داعش در سوریه توسط الجمیلی خریداری شدند. الجمیلی آن ها را با خود به خانه اش در شهر فلوجه ی عراق برد تا به کارهای خانه اش رسیدگی کنند و مرتباً کتک شان می زد و به آن ها گرسنگی می داد.

مادر ردا که نورا نام دارد جان به در برد و در دادگاه الجمیلی به عنوان یکی از شاکیان و نیز شاهد، حضور یافت.

او علیه همسر آلمانی الجمیلی که رسانه ها نام او را جنیفر ونیش عنوان کرده اند، هم شهادت داد.

ونیش که در سال ۲۰۱۵ به داعش پیوسته و بعدها با الجمیلی ازدواج کرده بود، به خاطر مانع نشدن از تنبیه ردا توسط همسرش به ارتکاب جرم علیه بشریت و دست داشتن در جنایات جنگی متهم شد. او توسط دادگاهی در مونیخ به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

امل کلونی، همسر جورج کلونی، بازیگر مشهور هالیوودی، که یکی از وکلای مادر ایزدی است، درباره ی محکومیت الجمیلی گفت: «این همان لحظه ای است که ایزدی ها منتظرش بوده اند.»

«منتظر بودند تا بالاخره بعد از هفت سال بشنوند که یک قاضی اعلام کند چیزی که آن ها متحمل شدند نسل کشی بود. تا ببینند که یک مرد به دلیل آنکه یک دختربچه ی ایزدی را فقط به خاطر ایزدی بودن کشته بود، مجازات می شود.»

منبع: insider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود