عادت های غلطی که رابطه عاطفی را به نابودی می کشاند

عادت های غلطی که رابطه عاطفی را به نابودی می کشاند

حفظ حتی شادترین رابطه ها هم گاهی کار دشواری می شود. آدم ها نگاه مختلفی به مسائل زندگی دارند و همین امر می تواند به مشاجره ای بزرگ یا سوء تفاهم بیانجامد. با این حال، مسائل ریزتر به ظاهر بی ضرری هست که می تواند بی آنکه حتی متوجه باشید رابطه عاطفی شما را رفته رفته ضعیف سازد، جزئیات کوچکی همچون غیبت کردن یا ترک خانه بدون خداحافظی.

در ادامه از عادت های اشتباهی خواهیم گفت که رابطه عاطفی را به نابودی می کشانند.

۱- هنگام دعوا حرف مسائل گذشته را پیش می کشید

حتی شادترین زوج ها هم گاهی باهم دعوا می کنند چون ممکن نیست که همیشه درباره ی همه چیز کاملاً هم‌عقیده باشید. بنابراین وقتی این اتفاق رخ می دهد حتماً به خاطر داشته باشید که هدف حل مشکل است، نه برنده شدن یا از پا درآوردن شریک عاطفی تان. به همین دلیل پیش کشیدن مسائل گذشته هیچ فایده ای ندارد و فقط مستأصل تان می کند.

۲- وقت نامناسبی را برای صحبت درباره ی مسائل جدی انتخاب می کنید

وقتی مسائل جدی ای هست که باید درباره ی آن ها صحبت شود، مثل مسائل مالی، اهدافی که از رابطه ی بلند مدت دارید و غیره، بسیار مهم است که زمان مناسبی را برای این کار انتخاب کنید. این کار باید زمانی انجام شود که شریک عاطفی تان تحت فشار روانی، خسته یا ناراحت نباشد. این امر ممکن است در حالی شرایط را پیچیده تر کند که قابل پیشگیری بود. علاوه بر این، باید از لحن مناسبی هم استفاده کنید. حتی جدی ترین بحث ها هم لزوماً به دعوا منجر نمی شوند.

۳- به جای اینکه مستقیم سؤال کنید، احساسات شریک عاطفی تان را حدس می زنید

حتی اگر فکر می کنید که شریک عاطفی تان را خیلی خوب می شناسید هم نباید اینگونه باشد: هر کس از دید و بر اساس ارزش های خودش به زندگی نگاه می کند. بنابراین اگر فکر کنید که افکار یا احساسات شریک عاطفی تان را می دانید، این امر می تواند اثری بازدارنده داشته باشد (دیگر تلاشی برای برقراری ارتباط نمی کنید) و باعث کشمکش و احساس تنهایی شود.

۴- از خانواده ی شریک عاطفی تان انتقاد می کنید

بحث خانواده در هر رابطه ای وجود دارد. با این حال، پیش می آید که نگاهی متفاوت از خانواده ی خود یا شریک عاطفی تان به زندگی داشته باشید. این امر ممکن است منجر به سوء تفاهم یا حتی کشمکش شود. در هر صورت، باید به خاطر داشته باشید که آن ها بخش مهمی از زندگی شریک عاطفی تان هستند.

وقتی می خواهید درباره ی موضوعی که برایتان آزاردهنده است بحث کنید، به خاطر داشته باشید که باید از یک موضوع قابل تغییر گله کنید، نه آنکه از شخصیت افراد انتقاد و به آن ها حمله کنید.

۵- از صحبت درباره ی مسائل مالی خودداری می کنید

اغلب زوج ها با انواع مشکلات مالی مواجه هستند و شکی در اهمیت فراوان این موضوع نیست. درست است که همه از بحث کردن درباره ی این موضوع خوش شان نمی آید اما باید صبور و مقاوم باشید تا جلوی بروز مشکل در آینده را بگیرید. کارشناسان توصیه می کنند اصول و سقفی مشخص برای خرج کردن داشته باشید که برای هر دویتان مناسب باشد و درباره ی هر مسأله ای که می تواند بحث برانگیز شود با یکدیگر صحبت کنید.

۶- بدون محل گذاشتن به شریک عاطفی تان خانه را ترک می کنید

شاید کار کاملاً بی ضرری به نظر برسد اما می تواند نشانه ی خودداری از برقراری ارتباط باشد. حتی اگر مدت زیادی پیش یکدیگر بوده باشید هم مسأله ی ساده ای مثل نحوه ی خروج تان از خانه برای رفتن به سرکار در هنگام صبح می تواند اثری سازنده یا مخرب بر رابطه تان داشته باشد. بنابراین خانه را بدون چند کلمه یا یک لمس محبت آمیز ترک نکنید.

۷- سعی می کنید خشم تان را سرکوب کنید

سرکوب احساسات خود به جای پردازش آن ها بسیار مضر است، هم برای رابطه تان و هم برای سلامت روان خودتان. اگر خشم خود را سرکوب کنید، ممکن است رفته رفته تبدیل به فردی عصبی شوید، به شریک عاطفی تان پرخاش کنید، درگیر سردرد شوید و غیره. این امر داشتن واکنش مناسب به مسائل تحریک آمیز را بسیار دشوار می کند و در نتیجه، به رابطه تان لطمه می خورد.

۸- از دوستان شریک عاطفی تان انتقاد یا غیبت شان را می کنید

غیبت کردن شاید کار چندان بدی به نظر نرسد اما بدگویی درباره ی عزیزان شریک عاطفی تان اصلاً فکر خوبی نیست. بار دیگر تأکید می کنیم گله از یک مسأله ی به خصوص، اگر به شکل صحیح انجام شود، کار درستی است اما غیبت کردن تان شما را برای شریک عاطفی تان تبدیل به فردی غیر قابل اعتماد می کند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود