گاف باورنکردنی سریال جزیره؛ دیالوگ گویی میترا حجار از روی متن! + ویدئو

گاف باورنکردنی سریال جزیره؛ دیالوگ گویی میترا حجار از روی متن! + ویدئو

انتشار سکانسی از سریال جزیره که در آن میترا حجار، بازیگر این سریال، دیالوگ خود را از روی متن می گوید، خبرساز شده است.

سریال جزیره که از شبکه نمایش خانگی پخش می شود، جدیدترین ساخته ی سیروس مقدم است و بازیگران مشهور زیادی در آن نقش آفرینی کرده اند، همچون: میترا حجار، محمدرضا فروتن، حسام منظور، غزل شاکری، هنگامه قاضیانی، امیر کاظمی، السا فیروزآذر، حمیدرضا پگاه، بهنام تشکر، مینا وحید، رضا رویگری، بیتا فرهی و کاظم سیاحی. امیر مقاره، خواننده ی ماکان بند نیز یکی از نقش های اصلی این سریال برعهده دارد.

اما گاف باورنکردنی سازندگان این سریال در سکانسی که ویدئوی آن منتشر شده، سوژه ی رسانه ها و شبکه های اجتماعی شده است.

در این سکانس میترا حجار به وضوح دیالوگ خود را فراموش می کند، سپس با نگاهی به متن، دیالوگ صحیح را از روی آن می‌ خواند.

این گاف شاید اشتباه تدوینگر به نظر برسد اما انتقادات زیادی را از سوی کاربران شبکه های اجتماعی و منتقدان سینمایی به دنبال داشته و آن ها این مسأله را نشانه ی بی توجهی سازندگان سریال و توهین به مخاطب دانسته اند.

دامون قنبرزاده، منتقد سینما در اینباره نوشت:

«این سی ثانیه متعلق است به سریال «جزیره». اگر فکر می‌کنید من گشته‌ام نسخه‌‌ی تدوین‌نشده‌اش را پیدا کرده‌ام، سخت در اشتباهید. این دقیقاً نسخه‌ای‌ست که پخش شد. در عمرم سوتی‌ زیادی دیده‌ام اما این یکی چنان در اوج است که دلم نیامد ازش بگذرم! چند بار صحنه را بالاپایین کردم، از اول تماشا کردم، از آخر تماشا کردم، چشم‌هایش را بستم و به صداها گوش دادم، دوباره چشم‌هایم را باز کردم و صحنه را مرور کردم، اما چیزی از ارزش‌های این صحنه کم نشد.

حالا من اصلاً کاری به امیر مقاره ندارم که با آن صورت خشک و غیرقابل‌انعطاف که انگار روی پوستش رنگ زده‌اند، حتی نمی‌تواند نگاه درستی داشته باشد. فقط کافی‌ست دقت کنید به نگاهش وقتی که کیف میترا حجار روی زمین می‌افتد. انگار یک نفر از پشت، نوک خنجرش را در بدن مقاره فرو کرده و او هم سیخکی نشسته و مجبور است دیالوگ بگوید. بعد انگار چسب زده‌اند روی صندلی‌اش که تکان نخورد. نوع گردن کشیدنش برای تماشای کیف که از دیدرسش خارج شده هم خیلی باحال است. به او گفته‌اند فقط بشین و بگو. مبادا جُم بخوری … خلاصه که امیر مقاره تکلیفش معلوم است.

این‌که تدوین‌گر آن‌قدر بی‌حواس بوده که یادش رفته این صحنه‌ی اوتی را قیچی بزند و این‌که کل گروه هم یک بار سریال خودشان را ندیده‌اند تا این سوتی عجیب از زیر دست‌شان در نرود هم به کنار، متعجبم از میترا حجار که رسماً به فیلم‌نامه نگاه می‌کند و دیالوگ می‌گوید. حالا اصلاً این‌که غلط می‌گوید مشکلی نیست. می‌خواهم بدانم چرا این‌قدر مصنوعی‌ می‌گوید؟ از بس آن کلاه‌گیس‌های احمقانه‌ای که برایش کار گذاشته‌اند مصنوعی‌ست که انگار این موضوع به طرز حرف زدنش هم رسوخ کرده است.

آخر آن گریمور عزیز، فکر نکرده این چه کلاه‌گیسی‌ست؟ خودِ میترا حجار نگفته این چیست روی کله‌ی من کاشته‌اید؟ حالا امیر مقاره که بازیگر روبه‌رویش است از بس روی بازی بی‌نظیرش تمرکز کرده که حواسش نبوده این موضوع را متذکر شود، بقیه چرا هیچی نگفته‌اند؟

آقای سیروس مقدم! یک نفسی بگیر. هلاک شدی.»

کیوان کثیریان، منتقد سینما نیز در اینباره نوشت:

«من تا حالا درباره سریال‌های نمایش خانگی به چند دلیل مشخص اظهارنظر نکردم؛ این یکی ولی دیگر توهین آشکار به مخاطب و به هنر تصویر است. درباره کیفیت بسیار بسیار نازل فیلمنامه و کارگردانی و بازی نباید چیزی گفت. هیچ چیز. هیچ چیز.

حالا اینجا: بازیگر متن را حفظ نکرده. فیلمنامه رو روی میز جلوی روی ایشون گذاشتن. دیالوگ رو یادش میره، جاش میگه؛ خواهد خواست. زیرچشمی اما به طرز تابلویی به فیلمنامه نگاه می کنه. نفس عمیقی می‌کشه و دیالوگ توی فیلمنامه رو میگه. دوباره به فیلمنامه نگاه می‌کنه و بقیه‌ش رو میگه. پیش خودش گفته لابد توی تدوین درستش میکنن و از نمای ری‌اکشن بازیگر مقابل استفاده می‌کنن. چیزی به نام هنر بازیگری؟ اصول بازیگری؟ کشک.

کارگردان؟ کات نداده. نه به خاطر بازی شگفت‌انگیز بازیگر و نه حتی به خاطر فراموش کردن و تکرار دیالوگ. اصلا متوجه شده؟ یا گفته ولش کن مردم فکر می‌کنن جزو بازیه. تدوینگر؟ اصلا متوجه نشده. لابد اون «آه» باعث شده فکر کنه اینم جزو بازیه. پلتفرم؟ لابد ندیده. مگه باید ببینه؟ اصلا مگه مهمه؟

مخاطب؟ دیده، می‌بینه، می‌فهمه و رسوا می‌کنه.

پلتفرم‌های گرامی. لااقل اگه پول کلان می‌دین، یه‌طوری زحمت بکشین کنترل کیفی کنین. نه برای احترام به مخاطب. اقلا برای اینکه فحش نخورین و تمسخر نشین. دوستان بازیگر و کارگردان مگه اینهمه پول نمی‌گیرین؟ چرا اینقدر بی‌کیفیت و از سر سیری کار می‌کنین؟ همون نیمچه آبروتون که ظاهرا براتون مهم نیست. فقط پول مهمه؟

واقعیت این است که همان افرادی که سالهای سال در تلویزیون کار کرده اند حالا به سوی پلتفرم‌ها روانه شده‌اند و فقط به لحاط محتوایی شاید کمی متفاوت‌تر از تلویزیون سریال می‌سازند. اتفاقا انگار بی انگیزه‌تر هم هستند چون دیگر با مخاطب چند ده میلیونی تلویزیون روبرو نیستند بلکه اینجا تعداد محدود به بینندگان یک پلتفرم است.

“بساز، بفروش” اصطلاحی است که در ادبیات محاوره بسیار باب است برای توصیف جنس بی کیفیت و اینجا کاملا خود را نشان می‌دهد.

هیچ گونه توضیح یا معذرت خواهی هم در کار نیست نه از طرف سازندگان سریال و نه از طرف پلتفرم ارائه کننده آن، بعد از این همه نارضایتی و اشاره به این اشکال بزرگ در قسمت ششم سریال جزیره و بعد از گذشت چند روز باز هیچ تصحیحی هم صورت نگرفت، بیشتر انگار یک دعوای داخلی هم در پشت این اتفاقات در جریان است که نمی‌خواهند این اشتباه را درست کنند!

اینجاست که میشود گفت توهین به مخاطب است.

جدای از همه این اتفاقات باید به پلتفرم‌ها یادآور شد که با دیدن چنین اتفاقاتی آرام آرام مخاطب از شما هم روی می‌گرداند، همان کاری که با تلویزیون کرد. اتفاقا در مورد پلتفرم‌ها چون مخاطب باید اشتراک بخرد، طبیعتا بی رحم‌تر از تلویزیون برخورد خواهد کرد.

و در آخر، آیا اگر همین پول‌ را به کارگردانی جوان می‌دادید تا سریال بسازد به نطرتان به این اندازه مشکل داشت؟ بعید می‌دانم!»

 

بیشتر بخوانید:

هر آنچه باید درباره سریال «جزیره» جدیدترین ساخته سیروس مقدم بدانید

دیجیاتو
۱۴ نظر

ورود

 • اهورا آذر ۲۱, ۱۴۰۰

  آثار ابتدایی پلتفرمها که اغلب عقده گشایی از محدودیتهای صدا وسیما بود ، پر از موزیک و خواننده و نوازنده و بازیگران کم حجاب و هرچیزی که در تلویزیون نمیتونستن نمایش بدن ،مثل سریال های عاشقانه و مانکن و … با آثار خوبی مثل قورباغه و زخم کاری داشت وضعیت تغییر میکرد که متاسفانه دوباره برگشتن سر خونه اولشون . یعنی سعی کنن با اسم بازیگر و کارگردان مخاطب جذب کنن نه کیفیت اثر ، همین سریال جزیره اگر جا داشت بجای تک تک هنرور ها هم بازیگر مطرح قرار میدادن

 • .... آذر ۲۲, ۱۴۰۰

  شما خوشت نمیاد نگاه نکن مجبورت نکردن که دوست نداری نگاه نکن خب میای از بازیگرا و بقیه کسانی که زحمت کشیدن بد میگی از بیکار بودنته

  • ... آذر ۲۲, ۱۴۰۰

   واقعا براتون متاسفم که فیلم رو کامل نگاه نمیکنید بعد میایین نظر میدین اگه فیلم رو کامل ببینید متوجه میشین که میترا حجار کلا نباید به چشم های امیر مقاره نگاه کنه و اصلا روی میز هیچ کاغذی نیست که بخواد نگاه کنه. لطف کنید بشینید فیلم رو کامل نگاه کنید بعد بیایین نظر بدین.

  • آنتی رضا ستوده آذر ۲۲, ۱۴۰۰

   تا خرایی مثل تو هستین،خر سوار هم زیاده…

  • اهورا آذر ۲۲, ۱۴۰۰

   مگر میشه ندیده انتقاد کرد دوست عزیز ، اون فراستی هست که ندیده نقد میکنه . شما هم مثل من حتما بیکار بودین که تونستین نگاه کنین و خوشتون اومده

 • رها آذر ۲۲, ۱۴۰۰

  واقعا مزخرف نقد کردن ایشون.یعنی چی؟ بحث سر بازی خانوم حجار کارگردانی و تدوین سریال بود چطوری پای مقاره رو کشیدید وسط؟حالا گذشته از اون شما وقتی که میخواید یک فیلم رو نقد کنید باید تمام قسمت ها یا حداقل سکانسی رو که نقد میکنید کامل تماشا کنید و نه فقط ۳۰ ثانیه از سکانس رو که به نظرتون ایراد داره به نظر من که این سکانس به طور عمدی اینگونه فیلم برداری شده و گاف نیست چون با بقیه سکانس همخوانی داره و تغییر جمله خانوم حجار هم برای تاکید بیشتره

 • گلبن آذر ۲۵, ۱۴۰۰

  موادبد کشیدن صدرحمت به فیلم ترکی ها??

 • بهرنک آذر ۲۷, ۱۴۰۰

  متاسفم برای این نقد ، اگه قسمت ۸ رو ببینید متوجه میشید این مدل بازی خانم حجار هست به عنوان روانشناس گروه که سعی در تصیح دیگران وحتی خودش داره که رابطش با شاهنگ بزرگ برملانشه !

 • ساحل دی ۳۰, ۱۴۰۰

  بنظرمن دراین سکانس هیچ سوتی وجودنداره اول ک آقای ارشدشاهنگ متوجه میشه ک مهشیدباپدرش در رابطه هس ازاون گل‌هایی ک کریم شاهنگ برای مهشیدفرستادوبعدک ارشدمریض شدوبالای سرش بودن مهشیدمیگ گلهاقشنگتربودن وارشدهمون گلهاروتوی کیف مهشیددیدبدشم دلیل اینکه مهشیدمیگ خواهدخواست ینی منظورش اینه بخاطررابطه ای ک یاکریم شاهنگ داره می‌تونه ب هرکاری راضیش کنه بعد خودش متوجه میشه وجملشویریع اصلاح می‌کنه ک ارشدمتوجه نشه ولی خب ارشدمتوجه میشه وشک می‌کنه.حتی ی قسمت فیلم مادرارشدک دارن تصویری باهمسرش حرف میزنن کریم شاهنگ حرف میزنن میگ اونی ک برنامهاتوبهدمیگ نگف امشب تولدمنه ینی داره ب کریم میفهمونه ک من می‌دونم توبامهشیدرابطه داری یایک صحنه ک مهشیدداره ازعشق میگ ارشدازش می‌پرسه توچی ک بعدنازین میادمیگ مهرآیین نیس حرفشون نصفه میمونه

  • ... بهمن ۶, ۱۴۰۰

   باریکلا .. خیلی قشنگ بود دلیل هایی که اوردی..واقعا حق گفتی

   • امیر تیر ۳۰, ۱۴۰۱

    چرا توهین میکنی باشه آقا فیلم مشکل داره و ابنا ولی به چه حقی به خودت اجازه اینو میدی که به سرمایه های مملکت‌ توهین کنی عه هیچ رقمی نیستین‌ مردم‌ گیر آوردین‌ که چی از رو برگه خوند خو توروسننه‌ بابا

 • ساحل دی ۳۰, ۱۴۰۰

  من نمیگم همه فیلمهای ایرانی خوب وبدون نقص هستن ولی بعضیاشونم واقعن خیلی عالی ساخته شدن و موضوعات اجتماعی خوبی دارن مث زخم کاری.آقازاده.جزیره و….حتی انتخاب خانوم شادی مختاری هم توی این فیلم درست بوده چون موضوع درباره یک دختره خبرنگاره وخانوم مختاری هم سابقه خبرنگاری دارن

 • امیر تیر ۳۰, ۱۴۰۱

  هه واقعا متوجه نمیشم ربطش‌ آلوچه باشه آقا این نگا‌‌کرد به چه حقی به سرمایه های مملکت‌ مون مملکت‌ خودت‌ اینارو‌میگی بابا این تروسسنه‌ شعورتو

 • پریا شهریور ۹, ۱۴۰۲

  خب این یچیز طبیعیه همیشه ی مشکلات ریزی وجود داره
  بعد خب از امیر مقاره ک اولین تجربه بازیگریش بوده چ توقعی داربد؟ با این وجود خیلی بهتر از بازیگرای مثلا با تجربه بازی کرد