ظرف متعلق به روم باستان پس از ۷ سال اسرار جدیدی را برملا کرد

ظرف متعلق به روم باستان پس از ۷ سال اسرار جدیدی را برملا کرد

هنگامی که دفینه ی گالووی در سال ۲۰۱۴ در زمینی در غرب اسکاتلند بیرون آورده شد، توسط رسانه ها «غنی ترین مجموعه از اشیاء نادر و منحصر به فرد متعلق به عصر وایکینگ هاست که در بریتانیا پیدا شده» لقب گرفت. اما یکی از اشیائی که از زیر خاک بیرون آورده شده بود، در پارچه پیچیده شده بود و این بدین معنی بود که تیم تحقیقاتی می بایست ابتدا از تصویرنگاری سه بعدی اشعه ایکس استفاده کند تا تصویری بهتر از آن به دست بیاورد و پس از آن امکان جدا کردن پارچه ها به وجود بیاید. و حالا این کار انجام شده است.

به گزارش CNN، نوشته های روی این ظرف که به زبان لاتین هستند شاید در مورد خاستگاه اسرارآمیزش اطلاعاتی به دست بدهد. محققان موزه ملی اسکاتلند ـ محل نگهداری این ظرف که به دوران وایکینگ ها تعلق دارد ـ فکر می کنند که این ظرف احتمالا برای مقاصد مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته است. و یکی از کارشناسان معتقد است که شاید هدیه ای دیپلماتیک از طرف امپراطوری روم به یک پادشاهی آنگلوساکسون در بریتانیا بوده باشد.

بر روی این ظرف که ۵ سانتی متر ارتفاع دارد و به یک شیشه عطر می ماند، حک شده: «اسقف هیگولد دستور ساخته شدن من را داد.» پژوهشگران معتقدند این نشان می دهد که ظرف در پادشاهی نورثامبریا در شمال انگلیس و جنوب اسکاتلند کنونی ساخته شده است. اگرچه دفینه ی گالووی متعلق به حدود سال ۹۰۰ میلادی است اما باورها بر این است که این ظرف قدیمی تر از این باشد.

مارتین گلدبرگ، مسئول بخش قرون وسطای موزه ملی اسکاتلند معتقد است که فردی بلندمرتبه از امپراطوری روم این ظرف را در قالب شیشه عطری به سبک کورینت به آنگلوساکسون ها هدیه داده که بعدتر به ظرفی با این طلاکاری ها مبدل شده است.

نظریه گلدبرگ را ۲ مطلب تقویت می کنند: یک، مشاهده ی اشیاء مشابه در مجموعه ی واتیکان و دو، علم به این که تنها دو فروانروایی توانایی استفاده از کوارتز را بدین شکل داشته اند: امپراطوری روم و خلافت فاطمی در شمال آفریقا.

پارچه هایی که این ظرف در آن پیچیده شده بود نیز در حال بررسی هستند و گلدبرگ امیدوار است که تا یکی دو سال آینده چیزهای هیجان انگیز بیشتری در مورد آن برملا شود.

بخش زیادی از دفینه ی گالووی در حال حاضر در گالری های کرکادبرایت به نمایش در آمده است. برخی اشیاء آن همان جا خواهند ماند و گروهی دیگر برای به نمایش درآمدن در موزه ملی اسکاتلند به ادینبورو منتقل خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

هشت سنگ مولد و پاک‌کننده ذهن برای نگهداری روی میز کارتان

منبع: CNN
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود