۵ سریال علمی تخیلی برتر سال ۲۰۲۱ که باید دید؛ از Invasion گلشیفته تا انیمیشن Arcane

۵ سریال علمی تخیلی برتر سال ۲۰۲۱ که باید دید؛ از Invasion گلشیفته تا انیمیشن Arcane

سال ۲۰۲۱ سالی بسیار خوب برای ژانر علمی تخیلی بوده و سریال های علمی تخیلی بسیار باکیفیتی تولید شدند. علاوه بر سریال هایی که فصل های جدیدشان در سال گذشته منتشر شد، شاهد انتشار سریال های علمی تخیلی جدیدی بودیم. در این میان باید به سریال کره ای The Silent Sea اشاره کرد، یک درام رازآلود علمی تخیلی از چوی هانگ-یونگ که دنباله ای مستقیم از یک فیلم کوتاه به همین نام است. سال ۲۰۲۱ همچنین سال خوبی برای ترجمه های رمان به سریال بود که از آن میان می توان به نسخه سریالی Foundation  و Station Eleven اشاره کرد که مورد توجه مخاطبان نیز قرار گرفته اند. علیرغم تعدد سریال های علمی تخیلی در سال ۲۰۲۱، تعداد معدودی از آن ها کیفیت بسیار بالاتری نسبت به بقیه داشتند که در ادامه به معرفی ۵ مورد از آن ها خواهیم پرداخت.

علیرغم تعدد سریال های علمی تخیلی در سال 2021، تعداد معدودی از آن ها کیفیت بسیار بالاتری نسبت به بقیه داشتند که در ادامه به معرفی 5 مورد از

۵- Invasion

سریال Invasion به عنوان بهترین و پرچمدار درام های علمی تخیلی سرویس اپل تی وی پلاس با نقدهای متفاوتی روبرو شد. برخی چندان از برداشت روش مند و پرتعلیق Invasion از تسخیر زمین توسط موجودات فضایی چندان خوششان نیامده است. این سریال که گلشیفته فراهانی نیز در آن بازی می کند در مورد گروه هایی مختلف از انسان ها در نقاط مختلف جهان است که مجبور می شوند عواقب روانشناختی و اجتماعی حمله موجودات فضایی را تحمل کرده و با آن روبرو شوند.

اگر چه داستان سریال Invasion به هیچ عنوان اورجینال نیست اما زیبایی واقعی این سریال در رویکردش به روایت داستان است که باعث شده حسی از ترس و تنش بر تمام اپیزودهای سریال حاکم باشد. تصویری که در Invasion ارائه می شود بسیار نزدیک به همان حسی است که توده ها از حمله فرازمینی ها به زمین دارند و این سریال به خوبی توانسته گیجی و عدم شفافیتی که مردم جهان در صورت حمله موجودات فضایی حس خواهند کرد را به خوبی نشان می دهد.

علیرغم تعدد سریال های علمی تخیلی در سال 2021، تعداد معدودی از آن ها کیفیت بسیار بالاتری نسبت به بقیه داشتند که در ادامه به معرفی 5 مورد از

۴- Resident Alien

شاید جای تعجب ندارد که سریال Resident Alien از شبکه Syfy به خاطر آنچه در متن داستانش قرار دارد به این سرعت به جایگاه یک کالت کلاسیک دست یافته است. داستان سریال در مورد یک موجود فضایی است که با ماموریت نابود کردن بشریت به زمین فرستاده می شود اما رفته رفته با انسان ها رابطه برقرار کرده و روز به روز به اطرافیانش نزدیک تر می شود. آلن تودیک بهترین گزینه برای ایفای نقش یک موجود فضایی گیج و مبهوت است، کسی که مهارت های کمدی منحصربفردی دارد.

اما شاید بهترین ویژگی سریال Resident Alien که در مقایسه با دیگر سریال های علمی تخیلی تاریک و پادآرمانشهری سال ۲۰۲۱، پرداختی بسیار کمیک و همراه با لودگی به حمله موجودات فضایی دارد و می توان آن را دمیدن روحی تازه در کالبد این ژانر دانست. داستان این سریال بدون شک به خطرناک ترین شرایط اشاره دارد که همان خطر از بین رفتن کامل زمین است اما اشارات انسانی و تلاش های شخصیت فرازمینی دوست داشتنی داستان برای شباهت بیشتر به جامعه انسانی است که باعث شده Resident Alien یک سریال علمی تخیلی متفاوت باشد که باید حتماً ببینید.

علیرغم تعدد سریال های علمی تخیلی در سال 2021، تعداد معدودی از آن ها کیفیت بسیار بالاتری نسبت به بقیه داشتند که در ادامه به معرفی 5 مورد از

۳- Arcane

انیمیشن Arcane از سرویس نتفلیکس به سرعت اعتبار و کیفیت خود را ثابت کرد و یکبار دیگر نیز نشان داد که قرار نیست همه اقتباس های انیمیشنی از بازی های ویدیویی، در عرصه سینما و تلویزیون با شکست مواجه شوند. داستان این انیمیشن در دنیای داستانی لیگ افسانه ها رخ می دهد و داستان دو خواهر است که به خاطر ایدئولوژی های متفاوت و تکنولوژی های ممتاز، در درگیری دو شهر بزرگ، خود را روبروی همدیگر می بینند. زیبایی انیمیشن علمی تخیلی Arcane، علیرغم ریشه آن در یک بازی ویدیویی، این است که این سریال نتفلیکسی به دانش قبلی از جذابیت قهرمان لیگ افسانه ها برای درک داستان نیاز ندارد و داستان جذاب و پیچیده شخصیت های اصلی آن هرگونه اشاره به بازی های اورجینال را تحت تاثیر قرار می دهد.

از آن مهم تر اینکه، انیمیشن سازی Arcane بسیار هیجان انگیز، جذاب و باکیفیت بوده و منتقدان آن را با دیگر انیمیشن های مشهور و باکیفیتی مانند Spider-Man: Into The Spider-Verse و Invincible مقایسه کرده اند. این سریال فانتزی ترکیبی از عناصر فانتزی، سایبرپانک و علمی تخیلی است که باعث شده Arcane چیزی متفاوت از دیگر انیمیشن ها باشد.

علیرغم تعدد سریال های علمی تخیلی در سال 2021، تعداد معدودی از آن ها کیفیت بسیار بالاتری نسبت به بقیه داشتند که در ادامه به معرفی 5 مورد از

۲- Foundation

در حالی که سال ۲۰۲۱ با اقتباس سینمایی جدید دنیس ویلنوو از Dune همراه بود که به خاطر سبک خاص اقتباسش از منبع اورجینال مورد استقبال منتقدان قرار گرفت، سریال Foundation از سرویس اپل تی وی پلاس به گواه بسیاری، یک اقتباس رمانی بسیار تروتمیزتر را با جذابیت بیشتری ارائه کرده است. این سریال علمی تخیلی که بر اساس رمانی مشهور از آیزاک آسیموف ساخته شده، در مورد گروهی مشهور به همین نام است، گروهی تبعیدی که در می یابند تنها راه نجات امپراطوری کهکشانی از نابودی، مقابله با آن است.

سریال Foundation به شکلی هوشمندانه به تم های متفاوت و متعددی می پردازد و نمونه های تمثیلی شکار جادوگران و ترس از استعمار را در ده اپیزود ابتدایی خود به هم می دوزد. همانند دیگر سریال های این فهرست، Foundation نیز از لحاظ بصری بسیار حیرت انگیز بوده و دنیای آیزاک آسیموف به شکلی هوشمندانه و جذاب توسط دیوید اس گویر و جاش فریدمن جان گرفته است.

علیرغم تعدد سریال های علمی تخیلی در سال 2021، تعداد معدودی از آن ها کیفیت بسیار بالاتری نسبت به بقیه داشتند که در ادامه به معرفی 5 مورد از

۱- Loki

بهترین سریال علمی تخیلی سال ۲۰۲۱ سریالی است که شاید بسیاری انتظارش را نداشتند، در حالی که سریال اسپین آفی Loki از دنیای سینمایی مارول مملو از سفر در زمان، واقعیت های جایگزین و یک سازمان پادآرمانشهری شبیه داستان فیلم پرتقال کوکی است که باعث شده این سریال دیزنی پلاس شبیه نامه ای عاشقانه به ژانر علمی تخیلی باشد. این سریال از حال و هوایی مشابه دیگر فیلم های دنیای مارول به یک تریلر جنایی مسافرت در زمان تبدیل می شود که تام هیدلستون توانسته با مهارت خاص خود، نقش یک شخصیت افسونگر را از یک الهه نوردیک را به شکلی باورنکردنی ایفا کند. سریال Loki چنان از منبع مارولی خود فاصله می گیرد که وجود چنین سریالی بسیار شجاعانه به نظر می رسد در حالی که معرفی بازیگرانی که هیچ ارتباطی با دنیای مارول نداشته اند، از جمله اوون ویلسون در نقش مامور موبیوس، بیش از پیش این حس را در مخاطب ایجاد می کند که لوکی بیشتر ضدقهرمان دنیای مارولی خود است. بدین ترتیب بهترین سریال علمی تخیلی سال ۲۰۲۱ سریالی است که ارزش توجه به عنوان یک سریال مجزا و مستقل از دنیای مارول را دارد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۸ نظر

ورود

 • علی دی ۱۳, ۱۴۰۰

  سریال آرکین بر طبق IMDB که معتبر ترین سایت برا مفید فیلمه بالاتر از تمام اینهاست پس در نتیجه باید در رتبه اول قرار می دادینش!

  • عرشیا دی ۱۳, ۱۴۰۰

   حتا در نتفلیکس هم از اسکویید گیم رتبش بالا تره .

   • عرشیا دی ۱۳, ۱۴۰۰

    در ادامه این مطلب که خودم نوشتم که تو نتفلیکس از اسکویید گیم رتبش بالا تره یک چیز دیگه اینکه در نتفلیکس بهترین سریا ل هست و در تمام فیلم و سریال های نتفلیکس رتبه یک رو داره .? داره این فیلم .

 • عرشیا دی ۱۳, ۱۴۰۰

  از لحاظ رتبه در نتفلیکس ارکین از اسکوید گیم هم بالا تره و خوب واقعا فیلمیه که بینهایت خفنه . کسی نبوده بدش بیاد ازش . اهنگ فوقولاده ای هم داره منظورم اهنگ انمی نیست به جز اون اهنگ های بقیه بخش ها و سکانسا هم خفنه و هم بیت خوب و خفنی داره و هم به اون بخش فیلم میاد .

 • Yasin دی ۱۳, ۱۴۰۰

  سریال ارکین باید اول لیست میبود

 • Mr.Withe دی ۱۵, ۱۴۰۰

  خیلی ممنون از شما ولی توصیه نکنید سنگین تره

 • Ebi دی ۱۵, ۱۴۰۰

  آرکین باید اول میبود، من کلا دوتا انیمیشن سریالی دیدم اتک آن تایتان و آرکین که آرکین خیلی ازش بهتر بود، به اندازه فیلم های مصور روش کار شده

  • بمیر دی ۱۶, ۱۴۰۰

   از کجا می‌دونی؟
   تو که فقط این دو تا رو دیدی!شاید یه انیمیشن سریالی دیگه می‌دیدی و درمورد اون این حرفو میزدی