سرطان و مرگ ثمره تنهایی و شکست عشقی برای مردان

سرطان و مرگ ثمره تنهایی و شکست عشقی برای مردان

تجربه ی شکست های عشقی متعدد و تنها زندگی کردن برای بیش از یک سال می تواند احتمال مرگ را در مردان افزایش دهد. این نتیجه ی تحقیقی است که به تازگی صورت گرفته است.

برای انجام این پژوهش که در نشریه Epidemiology & Community Health به چاپ رسیده، محققان دانشگاه کپنهاگ در دانمارک به بررسی نشانگرهای سلامت ۱،۴۴۲ زن و ۳،۱۷۰ مرد دانمارکی ۴۸ تا ۶۲ ساله پرداختند.

محققان می خواستند بدانند هر فرد چند بار در زندگی خود شکست عشقی را تجربه کرده و چند سال به تنهایی زندگی کرده بود. آن هایی که به گفته ی خودشان کمتر از یک سال به تنهایی زندگی کرده بودند، در گروه کنترل قرار گرفتند. سطح تحصیلات، سابقه ی ابتلا به بیماری های مزمن، میزان شاخص توده بدنی (BMI) و سوابق خانوادگی، دیگر مواردی بودند که مورد توجه محققان قرار گرفتند.

وقتی محققان افراد شرکت کننده را بر اساس این عوامل تحت کنترل قرار دادند، متوجه شدند مردانی که در مجموع شکست های عشقی بیشتری را تجربه کرده بودند، میزان التهاب در آزمایشات خون آن ها به طور متوسط ۱۷ درصد بیشتر از گروه کنترل بود. سطح التهاب در مردانی که در مجموع ۷ سال یا بیشتر به تنهایی زندگی بودند هم ۱۲ درصد بیشتر بود، امری که می تواند احتمال مرگ زودرس را افزایش دهد.

تجربه مردان از شکست عشقی و تنهایی چیست؟

زنان شرکت کننده در پژوهش که شکست عشقی بیشتری تجربه کرده یا مدت بیشتری را به تنهایی زندگی کرده بودند، سطح التهاب آن ها بالاتر نبود.

در تحقیقاتی که تاکنون درباره ی آثار روابط عاطفی بر سلامت صورت گرفته، تمرکز بر روی افراد مطلقه بود. حالا با ابراز نگرانی تعداد فزاینده ای از کارشناسان نسبت به گسترش تنهایی، محققان دانشگاه کپنهاگ قصد دارند مردانی که هرگز ازدواج نکرده اند و احتمال بروز مشکلات جسمی در آن ها وجود دارد را هم مورد مطالعه قرار دهند.

التهاب می تواند باعث بالا رفتن احتمال ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع دو در سنین بالاتر شود.

البته این تحقیق دارای نواقصی است. از آنجایی که تعداد مردان شرکت کننده در این پژوهش بیشتر از زنان بود، ممکن است این تفاوت باعث شده باشد محققان التهابی در زنان مشاهده نکنند. به علاوه، متوسط سن شرکت کنندگان ۵۴/۵ سال بود که می تواند برای بروز نشانه های التهاب مزمن بیش از حد پایین باشد.

به گفته ی محققان، تفاوت میان سطح التهاب در میان زنان و مردان می تواند به طور بالقوه با رفتار معمول آن ها مرتبط باشد. در این تحقیق آمده که مردان بعد از شکست عشقی رفتارهای برونگرایانه تری مثل نوشیدن الکل دارند، امری که می تواند در بالاتر بودن سطح التهاب نقش داشته باشد.

کارشناسان توصیه می کنند برای اینکه کمتر احساس تنهایی کنید، شبکه های اجتماعی را کنار بگذارید، ورزش کنید، وقت بیشتری را در طبیعت سپری کنید و فعالیت های داوطلبانه داشته باشید. در صورت تداوم این احساس یا داشتن حس افسردگی، به متخصص مراجعه کنید.

منبع: insider
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • من بهمن ۷, ۱۴۰۰

    البته مردان متاهل زودتر از مردان مجرد پیر می‌شوند. من این پدیده رو تو افراد زیادی از دوستان و آشنایان دیدم . شکست عشقی به مردان آسیب میزنه ولی مجرد بودن بهتر از متاهل بودنه . کلا برای مردان بهتره که از رابطه با زنان اجتناب کنند ، چون زنان رشدشون از مردان سریعتره و مردان رو به لحاظ روحی و روانی بازی میدن .

  • ?Who بهمن ۷, ۱۴۰۰

    باور کنین یا نه پای همین پست شما یکی بهم گفت فلانی رو زنش تو خونش راه نداده بعد چند روز که دنبالش میگردن جسدشو کنار رودخونه پیدا میکنن امروز دوستاش تو شمال کشور .