NeoCov ؛ سویه جدید ویروس کرونا در ووهان که از هر سه نفر یک نفر را خواهد کشت

NeoCov ؛ سویه جدید ویروس کرونا در ووهان که از هر سه نفر یک نفر را خواهد کشت

بر طبق پژوهش جدید محققان چینی، نوع جدیدی از ویروس کرونا با نام NeoCov که در حال گسترش در میان خفاش های آفریقای جنوبی است، در صورت جهش ژنتیکی می تواند خطر بزرگی برای بشر باشد.

به گزارش NDTV این پژوهش که هنوز توسط کارشناسان دیگر مورد داوری دقیق قرار نگرفته، اخیراً در BioRxiv منتشر شده و نشان می دهد که NeoCov ارتباط تنگاتنگی با «سندرم تنفسی خاورمیانه» یا MERS دارد. این بیماری ویروسی نخستین بار در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی گزارش شده است.

ویروس های کرونا خانواده ی بزرگی از ویروس ها هستند که می توانند باعث بروز بیماری های مختلفی از سرماخوردگی گرفته تا سارس (سندرم تنفسی حاد) بشوند.

NeoCov سویه کشنده جدید ویروس کرونا

محققان آکادمی علوم چین و دانشگاه ووهان این نکته را ذکر کردند که این ویروس جدید در حال حاضر صرفا در میان خفاش ها در حال انتشار است. NeoCov در شکل کنونی خود انسان ها را مبتلا نمی کند اما جهش های ژنتیکی آتی می تواند آن را به تهدیدی بالقوه تبدیل کند. به گفته ی این محققان تنها یک جهش نیاز است تا این ویروس توانایی نفوذ به سلول انسانی را پیدا کند.

یافته های این پژوهش بر آن است که ویروس کرونای جدید به این خاطر خطرناک است که به طرزی متفاوت از پاتوژن کرونا به گیرنده ی ACE2 می چسبد. در نتیجه، نه پادتن ها (آنتی بادی ها) و نه مولکول های پروتئینی که توسط اشخاص دارای بیماری های تنفسی تولید شده هیچ کدام نمی توانند فرد را در مقابل NeoCov محافظت کنند.

بر طبق گفته های این پژوهشگران چینی، NeoCov نرخ مرگ و میر MERS (یک مورد از هر سه نفر) و همچنین نرخ سرایت پذیری بالای ویروس کرونا را توأمان دارد.

NeoCov سویه کشنده جدید ویروس کرونا

نویسندگان این تحقیق در پایان اضافه می کنند: «با توجه به جهش های متعدد “دومِین اتصالی گیرنده” سویه های SARS-COV-2 و به ویژه سویه ی به شدت جهش یافته ی اومیکرون، این ویروس ها می توانند پتانسیل پنهانی برای بیمار کردن انسان ها از طریق سازگاری های بعدی داشته باشند.»

«دومین اتصالی گیرنده» بخش مهمی از یک ویروس است که به آن اجازه می دهد تا به گیرنده های بدن چسبیده و با نفوذ به سلول ها، باعث آلوده شدن شان بشود.

بیشتر بخوانید:

خطرات «مه مغزی» بعد از ابتلا به کرونا چیست و آیا برای آن درمانی وجود دارد؟

همه چیز در مورد فلورونا ؛ ترکیب کرونا و آنفلوانزا چقدر خطرناک است؟

اختراع ماسک مخصوصی که کرونایی ها را معلوم می کند

شناسایی سویه جدیدی از ویروس کرونا در فرانسه

منبع: NDTV
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • Who بهمن ۹, ۱۴۰۰

    میبینم دستشونم چقدر بازه یه نمونه دارن از هر سه نفر یکی رو می‌کشه اونم تضمینی !
    اونوقت چقدر مونده با کشف نمونه ای که تضمینی از هر سه نفر دونفر رو بکشه ؟