آیت الله صافی گلپایگانی درگذشت + بیوگرافی «شیخ المراجع»

آیت الله صافی گلپایگانی درگذشت + بیوگرافی «شیخ المراجع»

آیت الله صافی گلپایگانی ، از مراجع عظام تقلید، ساعت ۱:۲۰ صبح امروز (۱۲ بهمن ماه) در پی ایست قلبی در ۱۰۳ سالگی دار فانی را وداع گفت. ایشان از چندی پیش دچار بیماری شده و در بیمارستانی در شهر قم بستری بود.

ایشان که به «شیخ المراجع» معروف بود در ۳۰ بهمن ۱۲۹۷ در شهر گلپایگان اصفهان متولد شد. وی سالیان دراز در حوزه علمیه قم به تدریس، تحقیق و تالیف آثار گوناگون فقهی، حدیثی و کلامی پرداخت.

بیوگرافی آیت الله صافی گلپایگانی

پدر آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی، ملا محمدجواد صافی گلپایگانی از فقهای عصر خویش و مادرش دختر مجتهدی به نام آخوند محمد علی بود. برادر بزرگ تر ایشان، آیت الله علی صافی گلپایگانی نیز از مراجع تقلید شیعه بود. وی همچنین داماد آیت الله العظمی سید محمدرضا موسوی گلپایگانی از فقهای مجاهد و مراجع تقلید بود.

ایشان از شاگردان برجسته آیات عظام بروجردی، گلپایگانی، خوانساری و حجت بود و مدتی نیز در نجف اشرف از محضر آیات عظام محمد علی کاظمی و محمد کاظم شیرازی بهره برده بود.

بیوگرافی آیت الله صافی گلپایگانی

ایشان بیش از ۱۰۰ اثر به زبان های فارسی و عربی تالیف کرده و به واسطه تالیف کتاب «التعزیر؛ أنواعُه و ملحقاتُه» که کتابی فقهی است، برنده کتاب سال جمهوری اسلامی، به خاطر تالیف کتاب «پرتوی از عظمت حسین» برنده کتاب سال ولایت و به پاس تالیف کتاب «منتخب الاثر» برگزیده هفتمین همایش دکترین مهدویت شده است.

عضویت در مجلس خبرگان و اولین دبیری شورای نگهبان از جمله فعالیت های سیاسی آیت الله صافی گلپایگانی بود.

بیوگرافی آیت الله صافی گلپایگانی

اطلاعیه دفتر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الذین تتوفیهم الملائکه طیبین یقولون سلام علیکم ادخلوا الجنه بما کنتم تعملون.

ساعاتی قبل قلب تپنده مرجعی بیدار و مدافع غیور حریم اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و زبان گویای دفاع از حق واحکام الهی و خادم دلباخته آستان ملائک پاسبان حضرت ولی الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء، زعیم حوزه های علمیه، حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی قدس سره الشریف، از حرکت باز ایستاد و روح بلند و بی قرارش که مشتاق لقای پروردگار بود، کالبد تن را شکست و به ملکوت اعلی پیوست.

کارنامه پرافتخار این مرجع عالیقدر، مشحون از نُصح و خیرخواهی برای کیان اسلام و تشیّع و دلسوزی برای همه بندگان خدا بود.

ضمن عرض تسلیت این ضایعه جبران ناپذیر به پیشگاه مقدس مولا و محبوبش، حضرت بقیت الله الاعظم، عجل الله تعالی فرجه الشریف، و حوزه های مبارکه علمیه و مردم شریف ایران و دوستداران مرجعیت در همه نقاط جهان به اطلاع می‌رساند مراسم تشییع و تدفین پیکر مطهر ایشان متعاقبا اعلام خواهد گردید.

بیشتر بخوانید:

آیت الله یوسف صانعی درگذشت

۲ نظر

ورود

  • ali بهمن ۱۲, ۱۴۰۰

    زندگی هنوز خوبی‌های خودشو داره :)))

  • ناشناس بهمن ۱۴, ۱۴۰۰

    بنده خدا جوانمرگ شد …!.