بازیگر مشهور ترکیه، ارکان پتک کایا در سریال ایرانی «بلیط یکطرفه» کیست؟

بازیگر مشهور ترکیه، ارکان پتک کایا در سریال ایرانی «بلیط یکطرفه» کیست؟

بازیگر سرشناس و محبوب ، ارکان پتک کایا در سریال ایرانی بازی می کند.

همکاری ارکان پتک کایا با پوریا حیدری اوره رسما اعلام شد. این بازیگر مشهور کشور ترکیه قرار است در سریال «بلیط یکطرفه» که به زودی وارد مرحله پیش تولید می شود بازی کند. 

پوریا حیدری اوره ، نویسنده و کارگردان ایرانی، در سریال «بلیط یکطرفه» که جدیدترین پروژه اوست، با بازیگر سرشناس ترکیه ارکان پتک کایا قرارداد بست. این سریال جدید در آینده نزدیک با همکاری کمپانی VOR ترکیه ساخته شود.

سریال بلیت یکطرفه یک سریال ۸ قسمتی محصول مشترک ایران و ترکیه خواهد بود که پیش تولید آن به زودی با معرفی دیگر بازیگران ایرانی و ترک آغاز می شود.

پوریا حیدری اوره کیست ؟

پوریا حیدری اوره کارگردان، فیلمنامه نویس و تهیه کننده سینما است. او در آثاری همچون «گوهر»، «باغ های زردآلو»، «نگاه»، «هندی و هرمز» و… به عنوان کارگردان، تهیه کننده و نویسنده فیلمنامه حضور داشته است.

پوریا حیدری‌ اوره کارگردان فیلم «بعد از اتفاق» نیز بوده است. او توانست لوح ویژه یونیسف را در بخش سینمای ایران سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان کسب کند.

بیوگرافی ارکان پتک کایا

ارکان پِتِک‌ کایا (به ترکی استانبولی: Erkan Petekkaya) در ۱۱ دسامبر ۱۹۷۰ متولد شده و بازیگر کرد تبار اهل شهر دیاربکر در کشور ترکیه است.

پدر او آکین و مادرش شریفه پتک کایا هستند. ارکان خواهری به نام عایشه و برادری به نام ارجان دارد. والدین ارکان پس از تولد فرزندشان به شهر بزرگتری مهاجرت کردند تا فرصت شغلی بهتری پیدا کرده و فرزندانشان نیز از تحصیلات خوب برخوردار شوند.

نقش «سادی جوانمرد» در سریال اتاق قرمز ، نقش «رضا» در مجموعهٔ تلویزیونیِ دیلا خانم و نیز «علی کاپیتان» در مجموعهٔ روزی روزگاری (Öyle Bir Geçer Zaman Ki) معروف‌ترین بازی‌های او در تلویزیون ترکیه است.

ارکان سی سال است که به حرفه بازیگری می پردازد. او این اواخر در هنرهای متعدد دیگری مثل ضبط موزیک سریال‌ ها و ویدئو کلیپ‌ ها نیز شرکت داشته‌ است.

او در یکی از مصاحبه هایش با رسانه ها، نکات جالبی در مورد خودش افشا کرد. از جمله این که او در دوران نوجوانی وارد حرفه های مختلفی از جمله فروشندگی در بازار و باغبانی شده بود و همچنین برای تامین مالی خود گاهی مجبور می شد به طور همزمان در دو شغل فعالیت داشته باشد.

تحصیلات ارکان پتک کایا

ارکان پس از تحصیلات دبیرستان، وارد دانشگاه دولتی آناتولی در اسکی‌ شهیر ترکیه شد و رشته تئاتر را انتخاب کرد زیرا احساس می کرد مهارت های بازیگری دارد. در طول تحصیلات دانشگاهی، با پشتکار در کنفرانس ها و کارگاه های آموزشی که تمامی آنها مربوط به حرفه آینده او بود شرکت می کرد.

در سال ۱۹۹۰ ، یعنی در دوران دانشجویی ارکان، از او برای حضور در فیلم “Alman Avratin Bacisi” دعوت شد که با موفقیت از عهده نقش خود برآمد. بنابراین، دیگر متقاعد شد که انتخاب درستی کرده است و در سال ۱۹۹۳ از دانشگاه فارغ التحصیل شد. سپس، فورا شغل خوبی در تئاتر دولتی استانبول به دست آورد.

ارکان در طول ۳۰ سال بازیگری، با بازی در نقش رضا در مجموعه‌ی تلویزیونی دیلا خانم (Dila Hanım) و علی کاپیتان در مجموعه‌ روزی روزگاری در بین ایرانیان به شهرت رسیده است.

زندگی شخصی ارکان پتک کایا

در سال ۲۰۰۳، ارکان پتک کایا با دیدم پتکایا (Didem Petekkaya) ازدواج کرد. حاصل این ازدواج یک فرزند پسر به نام جم است.

البته گفته ها حاکی از آن است که ارکان با عایشه بینگل (بازیگر سریال روزی روزگاری)، ویلما الس و خدیجه شندیل نیز رابطه عاشقانه داشته  است.

ورود به عرصه بازیگری در تلویزیون

 بازیگری روی صحنه تئاتر، برای ارکان پتک کایا در سن جوانی مدرسه فوق العاده ای بود تا بتواند مهارت های بازیگری خود را بیشتر کند. او همزمان با تئاتر وارد تلویزیون نیز شد.

ارکان در سال ۱۹۹۸ با بازی در نقش های کوچک در سریال هایی همچون “روز زیبا” (Güzel Günler) و “آینه طاهر” (Aynalı Tahir) بازیگری را در تلویزیون را شروع کرد و مورد توجه بیننده های ترکیه قرار گرفت. او توانست تجارب ارزشمندی نیز در سینما به دست آورد ولی شهرت واقعی پتک کایا ده سال بعد از راه رسید.

زندگی و کار در هالیوود

ارکان در سال ۲۰۱۷ با کمک فاکس تی وی، قراردادی با کمپانی تولید فیلم “Karga Seven Pictures” وابسته به کمپانی “Red Arrow” امضا کرد. او برای یادگیری فرهنگ هالیوود در لس آنجلس اقامت کرد تا بدین ترتیب در سریال های تلویزیونی که در لس آنجلس و خارج از ترکیه فیلمبرداری می شود شرکت کند. این قرارداد بین المللی برای اولین بار در ترکیه صورت گرفته بود.

ارکان پتک کایا در سال ۲۰۰۵ نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد در اولین مراسم سالانه اهدای جوایز مروارید سفید (بیاز اینجی) شد و در سال ۲۰۱۱ توانست جایزه “بهترین بازیگر مرد سریال” را در ۳۸امین مراسم اهدای جوایز پروانه طلایی کسب کند.

ارکان پتک کایا در سریال روزی روزگاری

این بازیگر در سال ۱۹۹۸ با نقش های تالات و کادیر به ترتیب در سریال های “روز زیبا” (Güzel Günler) و “آینه طاهر” (Aynalı Tahir) در تلویزیون ظاهر شد. او سپس در سال ۲۰۰۱ در قالب شخصیت سادوجان در سریال ” به خاطر اشکیا” (Aşkına Eşkiya) دیده شد.

حضور در سریال عمارت سراب

نقش آفرینی در مجموعه های “خشخاش سفید ” (Beyaz Gelincik) و “سگ” (Köpek) به ترتیب در نقش های عمر اصلان باش و ایلماز در کارنامه کاری سال ۲۰۰۵ پتک کایا قرار دارد. وی در سال ۲۰۰۷ با نقش ایغیت سانجاکتار در سریال “طوفان خاموش” (Sessiz Fırtına) و در سال ۲۰۰۸ در نقش گالیپ تورکر در مجموعه تلویزیونی ” پاییز” (Sonbahar) مقابل دوربین رفت.

این بازیگر سرشناس ترکیه در سال ۲۰۰۹ در قالب شخصیت بالیکچی در سریال “شاخه‌های بهار” (Bahar Dalları) و شخصیت ملت وکیلی در سریال بسیار موفق ” بانوی مزرعه ” (Hanımın Çiftliği) که با نام “عمارت سراب” نیز شناخته می شود ظاهر شد و در سال ۲۰۱۰ نیز در نقش عثمان در سریال “خیابان هانیملی” (Hanımeli Sokağı) بازی کرد.

حضور در سریال های روزی روزگاری و گوزل

ارکان پتک کایا در طول سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ مشغول بازی در یکی از معروف ترین سریال های خود به نام “روزی روزگاری” (Öyle Bir Geçer Zaman ki) در نقش علی کاپیتان شد. او، بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴، در قالب شخصیت رضا بی در سریال موفق “دیلا خانم” (Dila Hanım) نقش آفرینی کرد.

در سال ۲۰۱۳ ، در نقش ارکان در سریال “من هنوز امیدوارم” (Benim Hala Umudum Var) بازی کرد. او یک سال بعد در سال ۲۰۱۴ در سریال بسیار محبوب و پرمخاطب “گوزل” (Paramparça) که با نام “از هم گسیخته” نیز شناخته می شود در نقش جیهان گورپینار مقابل دوربین رفت و نقش مقابل بازیگر معروف زن ترکیه نورگل یشیلچای را به عهده داشت.

پخش سریال مذکور تا سال ۲۰۱۷ ادامه داشت و دوبله فارسی آن نیز از شبکه های ماهواره ای پخش می شد. در این سریال، علاوه بر پتک کایا و نورگل یشیلچای بازیگران شناخته شده دیگری همچون لیلا تانلار، ابرو اوزکان، آلینا بوز، بوراک توزکوپاران و … در آن حضور داشتند.

این ستاره ترک برای بازی در سریال تلویزیونی “گوزل” مجبور به کاهش وزن بسیار زیادی بود ولی در نهایت از تناسب اندام و هیکل خود خوشنود شد. در طول این دوره ، او برای گذراندن تعطیلات به همراه خانواده اش راهی آفریقا شده بود ولی از آنجا که غذاهای آفریقایی باب میل او نبودند، همین امر به کاهش وزن بیشتر او کمک کرد.

اینستاگرام ارکان پتک کایا

ارکان پتک کایا در اینستاگرام نیز بسیار فعال است و صفحه رسمی او بیش از یک میلیون و ۵۳۰ هزار نفر (تا لحظه تحریر این پست) فالوئر دارد. او معمولا عکس و ویدیوهایی از خود، خانواده و یا همکارانش با فالوئرهای خود به اشتراک می گذارد. اگر دلتان می خواهد در مورد کارها و زندگی شخصی ارکان پتک کایا اطلاعات بیشتری داشته باشید، بهتر است صفحه اینستاگرام او را فالو کنید.

به شما پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

بیوگرافی داملا سونمز ؛ افسونِ سریال ترکی چوکور (گودال) و دلربای سریال عزیز

تغییر جنسیت بازیگر سریال ترکی چوکور یا «گودال»

درگذشت فاطمه گریک ؛ نازنین سینمای ایران و هنرپیشه دوران طلایی سینمای ترکیه

بیوگرافی هانده ارچل ؛ بازیگر ترکیه ای فیلم سینمایی ایرانی «مست عشق»

بازگشت شکوهمند ماهسون پس از ۱۶ سال دوری از صحنه با آلبوم جدید «خوش اومدی»

فیلم ریحانه پارسا در ترکیه ؛ آخرین نگاه

واکنش سزن آکسو به انتقادات رجب طیب اردوغان در ماجرای توهین به مقدسات

ایلایدا آلیشان بازیگر سریال معصومیت در نقش الا یوکسل را بیشتر بشناسید

ازدواج سرکان چای اوغلو و اوزگه گورل ؛ عشق سریالی بازیگران فصل گیلاس

نقابدار تو کی هستی ؟ مسابقه جدید تلویزیون ترکیه که می‌گویند تبلیغ شیطان‌پرستی است!

بیوگرافی آراس بولوت اینملی ؛ یاماچ کوچوالی در سریال گودال

یک نظر

ورود

  • الی بهمن ۱۳, ۱۴۰۰

    خیلی صمیمی و خونگرمه. اصلا ازین سلبریتی های مغرور حال به هم زن نیست. تو سریال خانه سرنوشت هم بازی کرد به عنوان بازیگر مهمان در کنار دمت اوزدمیر و ابراهیم چلیکول.