۱۰ حقیقت خواندنی درباره کشور کانادا که شاید نشنیده باشید

۱۰ حقیقت خواندنی درباره کشور کانادا که شاید نشنیده باشید

کانادا گرچه دومین کشور پهناور دنیا است، اما بسیاری از خارجی ها هنوز چیز زیادی از آن نمی دانند. بسیاری از ما چیزهایی درباره ی سیروپ افرای کانادا و علاقه ی مردمش به ورزش هاکی شنیده ایم، اما چیزهای بسیار جالب تری درباره ی این کشور وجود دارد که هر کسی از آن ها باخبر نیست.

با حقایقی جالب و خواندنی درباره ی کشور کانادا همراه باشید.

۱- کانادا یک سایت فرود بشقاب پرنده دارد

سن پل، شهر کوچکی در استان آلبرتای کانادا، اولین سایت فرود بشقاب پرنده ی دنیا را در خود جای داده است. این سایت یک پایگاه پهناور است که به منظور ایجاد مکانی برای فرود آدم فضایی ها بنا شده است. این پایگاه در دهه ی ۱۹۶۰ ساخته شد، زمانی که اکتشافات فضایی برای نخستین بار آغاز شد و حتی به یک کپسول زمان مجهز است که قرار است در دهه ی ۲۰۶۰ میلادی گشوده شود.

با این حال، ساخت این پایگاه معنایی به مراتب تأثیرگذارتر از این ها دارد: کانادایی واقعاً انتظار ندارند آدم فضایی ها یک روز در این پایگاه فرود بیایند، بلکه این بنا مظهری از آغوش باز و پذیرا بودن آن ها در برابر هر کسی است که ممکن است پا به این سرزمین بگذارد.

۲- مردم مؤدبی دارد

بسیاری کانادایی ها را مردمانی بسیار مؤدب می دانند و این باور از عذرخواهی زیاد آن ها به وجود آمده است. درست هم هست؛ در حقیقت، در استان انتاریوی کانادا، دولت یک «لایحه عذرخواهی» به تصویب رسانده که می گوید عذرخواهی یک شخص در دادگاه لزوماً به معنای پذیرش گناه از سوی او نیست و صرفاً عادت او است.

۳- کانادا یکی از بالاترین نرخ های مهاجرت در دنیا را دارد

خارجی بودن در کانادا امر غیرمعمولی نیست. بر اساس آمارها، بیش از ۲۰ درصد جمعیت کانادا متولد کشورهای دیگر دنیا هستند. گرچه مهاجرت به این کشور کار ساده ای نیست، اما افراد زیادی موفق به این کار شده اند.

۴- کانادا یکی از باسوادترین کشورهای دنیا است

در سال ۲۰۱۹ کانادا رکورد بالایی در رابطه با تعداد کانادایی های دارای تحصیلات دانشگاهی به ثبت رساند که ۷۳ درصد از کانادایی های ۲۵ تا ۳۴ سال بود. کیفیت آموزش در کانادا تحسین فراوان کارشناسان را به دنبال داشته و آن را یکی از بهترین ها در دنیا عنوان کرده اند.

۵- در کانادا مسابقات وان سواری برگزاری می شود

مسابقه ی وان سواری در کانادا از حدود دهه ی ۱۹۶۰ هر ساله در ماه ژوئیه برگزار می شود. این مسابقه یک رویداد بزرگ است که به دلیل محبوبیتش در میان مردم، اقلام یادگاری ای هم ویژه ی آن تولید شده است.

هر کسی می تواند در این مسابقه شرکت کند، به شرط اینکه یک وان داشته باشد و در محدود ی سنی مشخص شده برای شرکت کنندگان باشد. و البته بتواند نزدیک به ۶۰ کیلومتر را با وان حمام روی آب طی کند. هر ساله بیش از ۱۰۰ نفر در این مسابقه شرکت می کنند.

۶- پلیس به کسانی که عمل خوبی مرتکب شوند برگ تشویق می دهد

برخی کلانتری ها در کانادا برای جوان ها برگ تشویق صادر می کنند تا آن ها را ترغیب به انجام کارهای خوب کنند. این ایده از اقدام ابتکاری یک مأمور پلیس شکل گرفت که سال ها سابقه ی خدمت داشت. او معتقد بود جوان ها باید تشویق شوند و بدانند که کارهای خوب شان از چشم پنهان نمی ماند چون این کار باعث می شود آن ها مسئولیت پذیرتر و واکنش گرا تر باشند.

۷- کانادا نرخ جرم نسبتاً پایینی دارد

کانادا در مجموع کشور امنی برای زندگی و سفر محسوب می شود. به علاوه، پایتخت آن، اوتاوا، یکی از پایین ترین نرخ های جرم در کانادا را دارد.

۸- هوای کانادا آنقدرها که فکر می کنید سرد نیست

شاید فکر کنید که کانادا کشوری بسیار سرد با برف بی پایان است. اما اینگونه نیست. گرچه در مناطق شمالی آن دمای هوا به میزان بسیار پایینی می رسد، و تابستان آن ۲ ماه بیشتر به طول نمی انجامد، اما اغلب کانادایی ها در این مناطق زندگی نمی کنند. در ونکوور که یکی از بزرگ ترین شهرهای کانادا است، حتی برف چندانی نمی بارد اما شهر بسیار بارانی ای محسوب می شود.

۹- کانادا هم یک هیولای آبی مثل هیولای لاخ نس دارد

اوگوپوگو (Ogopogo) یک هیولای آبی است که به طور فرضی در دریاچه اوکاناگان در استان بریتیش کلمبیای کانادا زندگی می کند. این افسانه از فرهنگ بومیان کانادا نشأت می گیرد. درست است که واقعاً چنین موجودی وجود ندارد، اما از آن به عنوان یک نماد برای تبلیغ و شناساندن استان بریتیش کلمبیا در تبلیغات مختلف استفاده می شود.

۱۰- کانادا ۶۲ درصد از دریاچه های دنیا را در خود جای داده

کانادا از بقیه ی دنیا بیشتر دریاچه دارد. دریاچه ها گرچه نقش مهمی در محیط زیست دارند، اما در عین حال مناظر زیبایی هم پدید می آورند. و کانادا هم از چشم اندازهای زیبا چیزی کم ندارد.

 

بیشتر بخوانید:

۹ حقیقت خواندنی درباره اقتصاد کشور ثروتمند و پررونق «کانادا»

مردم هر کشور دوست دارند به کجا مهاجرت کنند؟ کانادا محبوب قلب ها

زن مهاجر با شماره هایی که همسرش در خواب دیده بود برنده قرعه کشی ۶۰ میلیون دلاری کانادا شد

جا به جایی یک خانه کامل در کانادا از روی آب

منبع: brightside
۳ نظر

ورود

 • نازی بهمن ۱۳, ۱۴۰۰

  کاش یکی بود منو تو چمدونش قایم میکرد میبرد کانادا.

  یه دختری رو میشناختم ۲۰۰ هزار دلار به یکی داد عروسی صوری کرد باهاش. الان داره عشق و حال میکنه تو کانادا.
  اما خودم بخوام مهاجرت کنم حتما سوئد میرم. اسکاندیناوی یه پله بالاتر از استرالیا و کانادا هست.

  • مارکوپولو بهمن ۱۴, ۱۴۰۰

   فعلا این کشورپذیرای اختلاسگران نظیرخاوری ومرجان شیخ الا سلامی شده

 • جواد بهمن ۱۴, ۱۴۰۰

  از نکات دیگر کانادا میشه گفت که تقریبا هر دزد و اختلاس گری رو با آغوش باز میپذیرند.