برای نخستین بار دو زوج هالیوودی نامزد اسکار بازیگری شدند

برای نخستین بار دو زوج هالیوودی نامزد اسکار بازیگری شدند

برای نخستین بار در تاریخ جایزه اسکار، دو زوج همزمان باهم در یک سال نامزد اسکار بازیگری شده اند.

کریستن دانست (نامزد اسکار بهترین بازیگر زن) و جسی پلمونس (نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد) که در سال ۲۰۱۶ با یکدیگر نامزد کردند، هر دو برای نقش آفرینی هایشان در فیلم «قدرت سگ» (The Power of Dog) به کارگردانی جین کمپیون کاندیدای جایزه اسکار شده اند.

اسکار بازیگری
کریستن دانست و جسی پلمونس در فیلم قدرت سگ

از سویی دیگر، پنه لوپه کروز به خاطر بازی اش در فیلم «مادران موازی» (Parallel Mothers) در بخش بهترین بازیگر زن نامزد جایزه اسکار شده است. این در حالی است که همسرش، خاویر باردم هم برای بازی اش در فیلم «ریکاردو بودن» (Being The Ricardos) نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد شده است.

این نخستین باری است که دانست و پلمونس نامزد جایزه اسکار می شوند. کروز و باردم اما هر دو پیش از این ۴ بار نامزد این جایزه شده و یک بار هم موفق به دریافت اسکار در بخش بازیگر نقش مکمل شده بودند.

کروز در سال ۲۰۰۹ برای بازی اش در فیلم کمدی رمانتیک وودی آلن به نام «ویکی کریستینا بارسلونا» (Vicky Cristina Barcelona) این جایزه را دریافت کرد و اسکار باردم هم در سال ۲۰۰۸ به خاطر نقش آفرینی اش در فیلم برادران کوئن به نام «جایی برای پیرمردها نیست» (No Country for Old Men) به او تعلق گرفت.

پیش از این چند باری پیش آمده بود که یک زوج همزمان در یک سال نامزد جایزه اسکار شوند. مثلاً نوآ بامباک وقتی در سال ۲۰۲۰ برای فیلم «داستان ازدواج» (Marriage Story) در بخش بهترین فیلمنامه اورجینال نامزد اسکار شد، شریک عاطفی اش، گرتا گرویگ هم برای فیلم «زنان کوچک» (Little Women) نامزد اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شده بود.

با این حال، باردم و کروز ششمین زوج متأهلی هستند که همزمان در یک سال نامزد اسکار بازیگری می شوند. برخی نامزدهای قبلی عبارتند از: فرانک سیناترا و اوا گاردنر در سال ۱۹۵۳، السا لنچستر و چارلز لاتن در سال ۱۹۵۷، و ریچارد برتون و الیزابت تیلور در سال ۱۹۶۶.

اسکار بازیگری
پنه لوپه کروز در فیلم مادران موازی
اسکار بازیگری
خاویر باردم در فیلم ریکاردو بودن

فهرست نامزدهای اسکار ۲۰۲۲ که روز گذشته اعلام شد، با چند نامزدی تاریخی همراه بود.

آری وگنر حالا دومین زنی است که نامزد اسکار بهترین فیلمبرداری می شود. او برای کارش در فیلم «قدرت سگ» نامزد این جایزه شده است. نفر قبلی، ریچل موریسون بود که در سال ۲۰۱۷ برای کارش در فیلم «گل گرفته» (Mudbound) در این بخش نامزد شد.

جین کمپیون برای فیلم «قدرت سگ» نامزد اسکار بهترین کارگردانی شده و حالا نخستین زنی محسوب می شود که بیشتر از یک بار در این بخش نامزد اسکار شده است. او بار قبل در سال ۱۹۹۴ برای فیلم خود به نام «پیانو» (Piano) نامزد اسکار بهترین کارگردانی شده بود.

استیون اسپیلبرگ هم برای یازدهمین بار نامزد اسکار بهترین فیلم شده که برای یک تهیه کننده یک رکورد محسوب می شود.

منبع: insider
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود