۱۱ عضو بدن که بدون آن ها هم می توانیم زندگی کنیم

۱۱ عضو بدن که بدون آن ها هم می توانیم زندگی کنیم

بدن انسان قدرت زیادی در سازگاری با تغییرات دارد. ما می توانیم بسیاری از اندام های خود را از دست بدهم و در عین حال عملکرد مناسبی داشته باشیم، مگر اینکه همه ی آن ها همزمان با هم رخ دهند که در اینصورت نتیجه ی خوبی نخواهد داشت. با این حال، اگر عمده ی اندام های بدن تان را که نقش مهمی ایفا می کنند از دست دهید، همیشه راه حلی هست، مانند اضافه کردن مکمل های ویتامین به رژیم غذایی خود. در هر صورت این امر اثر چندانی بر زندگی تان نخواهد داشت و می توانید کماکان زندگی شاد و رضایت بخشی داشته باشید.

در ادامه از اندام هایی خواهیم گفت برای ادامه ی حیات لزوماً به آن ها نیاز نداریم.

۱- سوراخ های بینی

بینی ما دو سوراخ دارد که با یک تیغه از هم جدا شده اند. این سوراخ ها دستخوش / متحمل چیزی به نام چرخه بینی می شوند و این امر در حقیقت دو بینی برای ما فراهم می کند. بر اساس چرخه بینی، فعالیت یکی از سوراخ های بینی بیشتر از دیگری است.

هر چند ساعت، سوراخ بینی که از آن نفس ممی کشیم به دیگری تغییر می یابد. علت این مسأله التهاب بافت های درونی است. جریان هوایی که یک سوراخ از خود عبور می دهد باید کمتر از دیگر باشد چون این امر ما را از قدرت بویایی بسیار قوی ای برخوردار می کند.

۲- ریه

همانطور که همه ی ما می دانیم کار ریه ها رساندن اکسیژن به بدن است. اما نکته ی حیرت انگیز این است که بدن ما می تواند با تنها یک ریه هم کار کند و به زندگی ادامه دهد، گرچه با اندک محدودیت هایی مواجه می شود. مثلاً ورزشکاران نمی توانند با تمام پتانسیل خود ورزش کنند، اما کماکان قادر به ورزش هستند.

بدن به اینکه با جبران کمبود اکسیژن ناشی از حذف یک ریه، به کار کردن با تنها یک ریه عادت می کند. به علاوه، ریه ی باقیمانده با تطابق دادن خود با تغییرات رخ داده، اندازه ی بزرگ تری پیدا می کند. برای اینکه به طور کامل به این شرایط عادت کنید تنها به زمان و تمرین نیاز است.

۳- معده

بله درست متوجه شدید، بیشتر افراد می توانند بدون معده زندگی کنند. روده های کوچک برای ادامه ی حیات ضروری و مهم بخش از دستگاه گوارش هستند، اما معده اینگونه نیست. بدن ما می تواند مواد غذایی را بدون تجزیه شدن، به روده ها منتقل کند.

جراحان می تواند با یک عمل جراحی، مری (لوله ای که حلق را به معده متصل می کند) را به روده های کوچک متصل کنند. در نتیجه، فرد ممکن است بتواند با مصرف مکمل های ویتامین، تغذیه ای طبیعی داشته باشد. با این حال، معده تنها در صورتی برداشته می شود که بیماری جدی ای همچون سرطان معده داشته باشد.

۴- لوزه ها

11 عضو بدن که بدن آن ها هم زنده می مانیم

در اغلب موارد، لوزه ها در سنین پایین برداشته می شوند. اما افراد بزرگسال هم می توانند اقدام به برداشتن لوزه های خود کنند و زندگی بدون آن ها ممکن است. لوزه ها در انتهای حلق قرار دارند و کارشان جلوگیری از ورود میکروب ها به درون دهان است.

در اغلب افراد اندازه ی لوزه ها با بالا رفتن سن کوچک تر می شود اما گاهی هم این اتفاق رخ نمی دهد. یعنی مواقعی که لوزه ها عفونی شدند و لازم بوده طی عملی جراحی برداشته شوند.

۵- ماهیچه های مورمور شدن

11 عضو بدن که بدن آن ها هم زنده می مانیم

همه ی ما با آن حس مورمور شدن آشنا هستیم، وقتی که به آهنگ پراحساسی گوش می دهیم، وقتی که هوای بیرون بسیار سرد است، یا وقتی که از چیزی می ترسیم. اما ما واقعاً نیازی به آن ها نداریم، مگر اینکه هنوز مثل اجداد پشمالوی خود باشیم که برای محافظت بیشتر در برابر سرما به آن ها نیاز داشتند.

رشته های ماهیچه ای که Arrectores Pilorum نام دارند، همان هایی هستند که باعث مورمور شدن می شوند و اجداد ما از آن ها مثل یک ژاکت پفی در برابر سرما استفاده می کردند.

۶- برخی قسمت های گوش

درست است که برای شنیدن به گوش نیاز داریم اما برای این کار لزومی به تکان دادن گوش هایمان نیست. یک گروه از ماهیچه ها به نام Auriculare هستند که اجداد ما از آن ها برای تکان دادن گوش های خود به منظور بهتر شنیدن و ابراز احساسات استفاده می کردند، یعنی همان کاری که حیوانات انجام می دهند.

گرچه ما امروزه هنوز از این ماهیچه ها برخورداریم و می توانیم تا حدودی گوش هایمان را تکان دهیم، اما به دلایل تکاملی ضعیف تر هستند. با این حال، گوش های ما زمانی که احساساتی مانند شادی را تجربه می کنیم تکان می خورند و این پدیده ای غبرقابل توضیح است.

۷- روده بزرگ

کار اصلی روده بزرگ خارج کردن فضولات از بدن است. واقعاً نقشی در فرآیند گوارش ندارد و مسیر سرراست تر به شکم است و به همین دلیل است که بدون آن هم می توان به زندگی ادامه داد. هیچ دلیلی برای برداشتن آن وجود ندارد، مگر آنکه به خاطر بیماری ای جدی باشد. اما نترسید، بدون آن هم می توانید زندگی رضایتبخشی داشته باشید.

۸- پلک سوم

اگر در آینه به چشمان خود نگاه کنید در گوشه ی چشم خود یک دایره ی کوچک صورتی رنگ می بینید. این پلک سوم تان است، که برای ما بی مصرف اما برای حیوانات، مانند پرندگان کاربرد دارد و به وسیله ی آن جلوی ورود گرد و خاک به درون چشم ها را می گیرند.

اگر از انتخاب طبیعی چیزی شنیده باشید، این مسأله ممکن است برایتان آشنا باشد. مخلص کلام آنکه، انتخاب طبیعی اعضای بدن را طی نسل ها حفظ می کند، اما بعضی از آن ها که مضر هستند در نسل بعدی ادامه پیدا نمی کنند.

۹- دنبالچه

ما یک استخوان دنبالچه داریم که برایمان کاملاً بی مصرف است، برخلاف پستاندارانی که برای حفظ تعادل و برقراری ارتباط به آن نیار دارند. این استخوان حتی برای اجداد ما هم زمانی که رفته رفته راه رفتن روی دو پا را یاد گرفتند هم بی مصرف بود.

فرآیند تکامل آن را تبدیل به استخوانی در انتهای ستوان فقرات مان کرد. برخی یافته ها می گوید این استخوان هنوز برای حفظ برخی ماهیچه ها و ناحیه لگن کاربرد دارد اما ثابت شده که کاربرد آن جزئی تا صفر است.

۱۰- طحال

طحان در سمت چپ شکم، کنار معده قرار دارد. اندام مهمی است اما بدون آن هم می توان زندگی کرد. وقتی طحال دیگر درست کار نکند، مثلاً بزرگ شود یا آسیب ببیند، مشکل ساز می شود. به همین دلیل آن را درمی آورند.

بعد از برداشتن طحال ممکن است زودتر دچار عفونت شوید. با این حال، برای مثال، کبد وظایف آن را برعهده می گیرد و کماکان می توانید این عفونت ها را مدیریت کنید.

۱۱- کیسه صفرا

کیسه صفرا سمت راست شکمپ، زیر کبد قرار دارد. بدون آن بدن قادر به جمع آوری مایعات گوارشی به نام صفرا نبود، اما کبد می توان جایگزین آن شود و این وظیفه را انجام دهد و صفرا را به درون روده کوچک بریزد.

بدون کیسه صفرا کمکان می توانید بسیاری از مواد غذایی را هضم کنید. با این حال، مصرف بیش از اندازه ی غذاهای روغنی یا چرب ممکن است مشکل ساز شود چون باعث نفخ و باد روده می شود.

منبع: brightside
بدون نظر

ورود