همه آنچه که باید درباره جشنواره فانوس ها در سال نو قمری چینی ها بدانید

همه آنچه که باید درباره جشنواره فانوس ها در سال نو قمری چینی ها بدانید

جشنواره فانوس ها یکی از معروف ترین جشن‌های کشور چین و نمادی برای پایان یافتن سال است. روستاها و شهرهای سراسر چین به دریایی از نور درخشان تبدیل می شوند تا پایان جشن های سال نو چینی را نشان دهند.

جشنواره فانوس قدمتی بیش از ۲۰۰۰ سال دارد که در روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری چینی جشن گرفته می‌شود. در این روز مردم چین بر طبق رسم ردیف‌هایی از شمع را در جلوی خانه‌های خود روشن می‌کنند و هنگام شب، فانوس به دست، مسیری را پیاده طی می‌کنند. این جشنواره پس از جشنواره فصل بهار، اولین جشن مهم در کشور چین به شمار می‌رود.

جشنواره فانوس ها : یک جشن و چند روایت

چندین روایت به عنوان منشااین جشنواره فانوس وجود دارد. یکی از مشهور ترین آنها این است که در اوایل حکومت سلسله امپراتوری شرقی هان، امپراتور مین پیرو مذهب بودا بود و پس از اینکه فهمید تعدادی از راهبان، روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری در معابد به نشانه ادای احترام به بودا فانوس روشن می‌کنند، دستور داد تمام معابد و خانه‌ها در آن شب فانوس روشن نمایند. این مراسم به تدریج در میان مردم به یک جشنواره مبدل گردید.

افسانه دیگری می گوید که امپراطور جید، خدای چینی، حیوان مورد علاقه‌ای داشت که توسط برخی از روستاییان کشته شد. او تصمیم گرفت در پانزدهمین روز از سال قمری روستا را با آتش ویران کند.

دختر امپراطور جید از این موضوع مطلع شد و به روستاییان هشدار داد. روستاییان پس از آن – به توصیه یک مرد خردمند – تصمیم گرفتند فانوس های قرمز را آویزان کنند تا به امپراتور یشم این تصور را بدهند که روستا قبلاً در آتش است. بنابراین امپراتور فریب  می خورد و مردم روستا جان سالم به در می برند.

جشنواره فانوس ها

جشنواره فانوس ها چگونه برگزار می شود؟

جشن فانوس با روشن کردن فانوس ها و فرستادن آن ها به آسمان به عنوان یک عمل نمادین برای احترام به اجداد، برگزار می شود. رها کردن فانوس، همچنین نماد این است که باید سال گذشته  را رها کنیم و با خوش شانسی از سال جدید استقبال می کنیم.

رایج ترین نوع فانوس، گوی کوچک است، اما همانطور که سنت تکامل پیدا کرده این گوی‌ها هم دچار تحولاتی شده اند. بسیاری از صنعتگران شروع به ایجاد طرح های منحصر به فرد در اندازه ها و اشکال مختلف کرده اند – از اژدهای غول پیکر گرفته تا فانوس های کوچکی که بچه ها هم بتوانند از آن استفاده کنند.

شب جشنواره فانوس چینی شبی پر جنب و جوش است. خیابان ها  با فانوس های رنگارنگ تزئین شده اند و همچنین مردم با خوردن توپ های برنج شیرین که «تانگیوان» نام دارد جشن می گیرند، رقص اژدها و شیر را تماشا می کنند و آتش بازی به راه می اندازند.

همه چیز در مورد جشنواره فانوس ها در سال نو میلادی چینی

این شیرینی از آرد برنج چسبنده تهیه می‌شود؛ هم می‌توان آن را بخارپز کرد و هم سرخ کرد و داخل آن مغزهای مختلف گنجاند. اما در حالت سنتی داخل این شیرینی را با کنجد سیاه یا خمیر لوبیای قرمز پر می‌کنند. سپس پخته و به‌صورت داغ همراه با آب شیرین زنجبیلی میل می‌کنند.

همه چیز در مورد جشنواره فانوس ها در سال نو میلادی چینی

البته در دو سال گذشته این جشن به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین بسیار بی سر و صدا و کم‌فروغ برگزار شد. 

دیجیاتو
بدون نظر

ورود