جزئیات طرح بازتوزیع یارانه بنزین در کیش

جزئیات طرح بازتوزیع یارانه بنزین در کیش

در روزهای اخیر طرح بازتوزیع یارانه بنزین با کارت کیشوندی در جزیره کیش خبرساز شده است که بر اساس آن، همه شهروندان دارای کارت کیشوندی اعم از مالکان خودرو و افراد بدون خودرو می توانند ۲۰ لیتر سهمیه بنزین دریافت کنند. اما جزییات طرح بازتوزیع یارانه بنزین در جزیره کیش چیست؟

طرح آزمایشی «بازتوزیع یارانه بنزین» از اول اسفند در جزیره کیش آغاز شد و حالا همه ساکنین دارای کارت کیشوندی، چه مالکین خودرو و چه افراد بدون خودرو ماهانه ۲۰ لیتر بنزین دریافت خواهند کرد.

در این طرح کارت سوخت و کارت بانکی سرپرستان خانوار به تعداد اعضای خانواده شارژ خواهد شد. در صورتی که سرپرست خانواده مالک خودرو باشد، سهمیه ۶۰ لیتر بنزین کشوری خود را همچون گذشته دریافت خواهد کرد، اما این مقدار از سهمیه کل خانوار کسر خواهد شد. به‌طور مثال یک خانواده پنج نفره، ۶۰ لیتر سهمیه را در کارت بنزین و ۴۰ لیتر را در کارت بانکی دریافت خواهد کرد.

جزییات طرح بازتوزیع یارانه بنزین در کیش

قیمت بنزین در طرح یارانه بنزین تغییر نکرده؛ بنزین یارانه‌ای ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد همان سه هزار تومان است و افراد فاقد خودرو می‌توانند سهمیه بنزین یارانه ‌ای خود را به دیگران انتقال داده یا در اپلیکیشنی که به همین منظور طراحی شده به فروش برسانند.

کمیته اطلاع‌رسانی طرح بازتوزیع یارانه بنزین در اطلاعیه خود آورده که با توجه به موفقیت تست فنی این طرح در بهمن‌ماه، اعطای ۲۰ لیتر سهمیه به هر فرد در جزیره کیش از اول اسفند به صورت آزمایشی آغاز شده که خبر خوبی برای خانوارهای فاقد خودرو محسوب می‌شود. در پایان اسفند نیز نتایج اولیه این طرح آزمایشی به اطلاع ستاد اقتصادی دولت خواهد رسید و در خصوص اجرایی‌شدن این طرح در کشور تصمیم‌گیری خواهد شد.

مسئولین بر این باورند که از آنجایی که حدود ۵۴ درصد از افراد هیچ نوع کارت سوختی ندارند و عملا از یارانه اختصاص‌یافته به بنزین بی‌بهره‌اند، اجرای این طرح سبب نزدیک‌ شدن به عدالت اجتماعی و تغییر مبنای یارانه بنزین از هر خودرو به هر فرد خواهد شد.

گفتنی است خودروهای عمومی، تاکسی‌ها، اسنپ، خودروهای ارائه‌دهنده خدمات عمومی و همچنین ناوگان گازوئیل‌سوز از طرح بازتوزیع یارانه بنزین مستثنی شده‌اند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود