تازه ترین خبرها از حمله گسترده روسیه به اوکراین [بروز رسانی] + ویدیوها

تازه ترین خبرها از حمله گسترده روسیه به اوکراین [بروز رسانی] + ویدیوها

از اولین ساعات صبح امروز، روسیه عملیاتی تمام عیار را علیه اوکراین آغاز کرده و انفجارهای بزرگی در شهرهای اصلی اوکراین رخ داده است. ولادیمیر پوتین در تهدیدی علنی می گوید که متحدان اوکراین در صورت مداخله در عملیات نظامی او در این کشور با «عواقبی بزرگ تر از آنچه در تاریخ با آن مواجه شده اید» روبرو خواهند شد و هدف عملیات خود در اوکراین را نازی زدایی از این کشور اعلام کرده است. تنها لحظاتی بعد از هشدار صبحگاهی پوتین به غرب و تایید عملیات نظامی در اوکراین، انفجارهایی در این کشور رخ داد. هلیکوپترهای ارتش روسیه نیز ساعاتی پیش در تعداد فراوان در آسمان حاشیه شهر کیف در حال بمباران اهداف خود که ظاهراً یک فرودگاه است مشاهده شدند. همچنین یک هواپیمای اوکراینی نیز توسط نیروهای روسی ساقط شده که در نتیجه آن ۵ اوکراینی کشته شده اند. خبرها از تصرف اکثر پایگاه های هوایی و فرودگاه های اوکراین توسط نیروهای ویژه چترباز روسیه خبر می دهند. اوکراین از قطع کردن تمام روابط سیاسی خود با روسیه خبر داده است.

نیروهای روسی موشک هایی را به سمت برخی از شهرهای اوکراین پرتاب کرده و نیروهای زمینی را در ساحل جنوبی این کشور پیاده کردند. این همان لحظه ای است که اوکراین و کشورهای غربی از آن بیم داشتند و در ساعت ۴:۳۵ دقیقه صبح به وقت محلی بود که جنگ آغاز شد. ولودیمیر زیلینسکی رییس جمهور اوکراین به سرعت در تمام این کشور حکومت نظامی اعلام کرده و از مردم خواسته که فرزندانشان را به مدارس نفرستند اما شرایط در شهر نسبتاً عادی گزارش می شود. تصاویر منتشر شده از تلاش هزاران نفر از مردم کیف برای فرار از شهر خبر می دهند که باعث وقوع ترافیک سنگین در خیابان های شهر شده است. شهر کیف که هفتمین شهر پرجمعیت اروپا با نزدیک به ۳ میلیون نفر جمعیت است به شهر ارواح تبدیل شده و اکثر مردم شهر را ترک کرده یا به پناهگاه ها رفته اند.

فرماندهای نظامی اوکراین مدعی شده اند که در تازه ترین مورد حمله، ۴ فروند موشک بالستیک از بلاروس به سمت این کشور پرتاب شده است. یک نیروگاه برق در ۴۰ کیلومتری شهر کیف نیز منفجر شده است. همزمان اتحادیه اروپا در نشستی اضطراری اعلام کرده است که اقتصاد روسیه را به شکلی بی سابقه هدف قرار خواهد داد و امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه نیز خواستار واکنشی با تاثیرات عمیق و پایدار بر روسیه شده است. بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا نیز از اعمال تحریم هایی بی سابقه علیه روسیه خبر می دهد. بر اساس تازه ترین گزارش ها، چرنوبیل تقریبا به کنترل نیروهای روسی درآمده و مخزن نگهداری از زباله های اتمی چرنوبیل نیز در درگیری های از بین رفته است. اوکراین از هدف قرار دادن پنج هواپیما، یک هلیکوپتر و چندین تانک روسی و دستگیری تعدادی از سربازان این کشور خبر می دهد. کشته شدن ۴۰ سرباز و ۱۰ شهروند اوکراینی نیز تایید شده است.

همچنین ویدیوهای منتشر شده صف های طولانی از مردم اوکراین را در شهر کیف نشان می دهند که در انتظار سوار شدن به اتوبوس و فرار از این کشور در ترس از حملات هوایی روسیه هستند. دستکم ۱۸ نفر در حملات موشکی روسیه به شهر اودسا کشته شده اند و اوکراین خواستار واکنش سریع جامعه بین الملل شده است. الکساندر زینچنکو بازیکن اوکراینی تیم منچستر سیتی در پستی اینستاگرامی که توسط این پلتفرم اجتماعی حذف شده، بدترین و دردناک ترین مرگ را برای رییس جمهور روسیه خواستار شده و او را یک «هیولا» و نه یک انسان نامیده بود. وی در پستی که اکنون حذف شده نوشته بود: «امیدوارم بمیری و مرگ را به دردناک‌ ترین شکل ممکن تجربه کنی، هیولا!».

آخرین خبرها از حمله تمام عیار روسیه به اوکراین

آخرین خبرها از حمله تمام عیار روسیه به اوکراین

آخرین خبرها از حمله تمام عیار روسیه به اوکراین

ویدیوهای منتشر شده کاروان هایی از خودروها را نشان می دهد که از فرار مردم از کیف، پایتخت، خبر می دهند و دیگران در زیر زمین های خانه هایشان پناه گرفته اند در حالی که صدای انفجارهای مهیبی در اوکراین نیز شنیده می شود. دولت اوکراین تعداد کشته شدگان در حمله روسیه را تاکنون ۸ نفر غیر نظامی و ۴۰ سرباز اوکراینی اعلام کرده اما برآوردها از مرگ صدها نفر که بیشترشان نظامی هستند خبر می دهند. روسیه گفته است که شهرها و مناطق غیرنظامی را هدف قرار نداده و تنها گاردهای مرزی و مراکز استراتژیک و زیرساخت های نظامی اوکراین را مورد حمله قرار داده است. نیروهای ویژه و هوابرد روسیه نیز در فرودگاه بوریسپیل شهر کیف مستقر شده و نبرد شدیدی در این فرودگاه در جریان است. همچنین تصاویر منتشر شده از سوزاندن اسناد حساس در مراکز اصلی دولت اوکراین در شهر کیف خبر می دهند.

مقامات اوکراینی از ورود قریب الوقوع ۱۸ فروند هواپیمای ترابری سنگین به فرودگاهی در نزدیکی کیف خبر می دهند که به احتمال فراوان حامل تسلیحات سنگینی مانند تانک و خودروهای زرهی هستند.

موشک های کروز و بالستیک نیز در حال نابودی زیرساخت های نظامی و تجهیزات استراتژیک اوکراین هستند. جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده نیز عملیات نظامی روسیه در اوکراین را «بی دلیل و غیرموجه» خوانده است. در ساعات اولیه صبح امروز انفجارهای متعددی در شهرهای اصلی اوکراین رخ داده و در یک مورد به آپارتمانی در خارج از شهر خارکیف حمله هوایی صورت گرفته است. تانک های روسی از سه جهت وارد اوکراین شده و گزارش هایی از رسیدن نیروهای زمینی روسی به دروازه شهر خارکیف نیز شنیده می شود. ولادیمیر پوتین از سربازان اوکراینی خواسته که سلاح هایشان را زمین گذاشته و به خانه هایشان بازگردند. مقامات اوکراینی از انهدام چندین فروند تانک روسی و کشتن دستکم ۵۰ سرباز این کشور در درگیرهای چند ساعت گذشته خبر داده اند.

آخرین خبرها از حمله تمام عیار روسیه به اوکراین

آخرین خبرها از حمله تمام عیار روسیه به اوکراین

آخرین خبرها از حمله تمام عیار روسیه به اوکراین

آخرین خبرها از حمله تمام عیار روسیه به اوکراین

به گزارش خبرگزاری های مستقر در کیف، در اولین ساعات صبح امروز صدای ۱۵ تا ۲۰ انفجار بزرگ در این شهر شنیده شده و دودهای قرمز و نارنجی از دور دیده می شوند. وزارت دفاع روسیه می گوید که زیرساخت های نظامی پایگاه های هوایی اوکراین و سیستم های دفاع هوایی قدیمی این کشور را نابود کرده است. همچنین روسیه خبرها در مورد ساقط شدن یک هواپیمای این کشور بر فراز اوکراین را رد کرده است. ارتش اوکراین مدعی شده بود که پنج هواپیما و یک هلی کوپتر روسی در منطقه لوهانسک ساقط شده اند. جدایی طلبان منطقه شرق اوکراین نیز مدعی شده اند که امروز صبح کنترل دو شهر سچاستیا و استانیتسیا لوهانسکا در منطقه لوهانسک را بدست گرفته اند.

آخرین خبرها از حمله تمام عیار روسیه به اوکراین

آخرین خبرها از حمله تمام عیار روسیه به اوکراین

آخرین خبرها از حمله تمام عیار روسیه به اوکراین

تصاویر ویدیویی نیز فرود آمدن نیروهای چترباز روسیه در فرودگاه خارکیف که دومین شهر بزرگ اوکراین است را نشان می دهند. نیروهای روسی در اولین ساعات حمله مراکز فرماندهی و کنترل ارتش اوکراین را هدف قرار داده و نیروهایی نیز وارد شهرهای اودسا و ماریوپول شده اند. مردم منطقه سوردونتسک نیز برای فرار از شهر تلاش می کنند. در مرز بین اوکراین و منطقه کریمه نیز درگیری های شدیدی در جریان است و فرماندهای اوکراینی از عقب راندن تهاجم نیروهای روسی خبر می دهند.

حمله روسیه به اوکراین
نقشه حملات هوایی روسیه به شهرهای مختلف اوکراین
حمله روسیه به اوکراین
پلیسی در شهر کیف در حال خنثی کردن یک پرتابه نظامی روسی

نیروهای روسی از سمت شمال، جنوب و شرق وارد خاک اوکراین شده و فرماندهان روسی مدعی شده اند که تمامی زیرساخت های نظامی اوکراین را در ساعات اولیه حمله نابود کرده اند. در پی حمله روسیه به اوکراین بهای هر بشکه نفت برای اولین بار پس از سپتامبر ۲۰۱۴ به بیش از ۱۰۰ دلار رسیده و تاکنون رکورد ۱۰۴ دلار را به ثبت رسانده است. زیلینسکی نیز مدعی شده که اوکراینی ها پیروز این جنگ بوده و دستور توزیع سلاح در میان کهنه سربازان این کشور برای مقابله با نیروهای روسی را صادر کرده است.

در تازه ترین واکنش ها، اتحادیه اروپا تصمیم به بلوکه کردن دارایی های روسیه در این اتحادیه و قطع کردن دسترسی بانک های روسیه به بازارهای مالی اروپا گرفته است. یوفا نیز تصمیم دارد فردا میزبانی فینال لیگ قهرمانان اروپا در فصل جاری را که قرار بود در شهر سنت پترزبورگ برگزار شود، از این شهر بگیرد. برخی از نمایندگان مجلس اعلای بریتانیا نیز خواستار گرفتن مالکیت باشگاه چلسی از رومن آبراموویچ به عنوان یکی از اولیگارش های نزدیک به ولادیمیر پوتین و از دوستان نزدیک وی شده اند.

بیشتر بخوانید:

تنها نقطه ضعف ولادیمیر پوتین در حمله به اوکراین چیست؟

ناتو چیست و چه نقشی در حمله روسیه به اوکراین دارد؟

چرا اوکراین ۳۰ سال پیش سلاح های هسته ایش را به روسیه تحویل داد؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود