کشف دندان چموش در بینی مرد ۳۸ ساله پس از سال ها مشکل تنفسی

کشف دندان چموش در بینی مرد ۳۸ ساله پس از سال ها مشکل تنفسی

مرد ۳۸ ساله‌ای که سال‌ها مشکل تنفس داشت سرانجام پس از مراجعه به پزشکان متوجه رشد یک دندان سرکش در سوراخ سمت راست بینی‌اش شد.
پزشکان در گزارش ماه دسامبر در مجله پزشکی نیو انگلند (New England Journal of Medicine) نوشتند که هیچ ضربه‌ای به صورت این مرد وارد نشده بود و هیچ‌گونه ناهنجاری در صورت یا سر او مشاهده نمی‌شد. اما به نظر می‌رسید که در حفره بینی او انحراف وجود داشته باشد و غضروفی که سوراخ‌های بینی را جدا می‌کند از مرکز خارج شده یا کج شده باشد. انحراف تیغه بینی به تنهایی می‌تواند تنفس از بینی را با مشکل مواجه کند، اما در این مورد موضوع بیش از یک انحراف ساده بود.
با استفاده از روش‌های تهاجمی‌تر مشخص شد توده‌ای سفید و سخت در سوراخ سمت راست بینی این مرد وجود دارد که تمام ویژگی‌های یک دندان وارونه خارج از مکان طبیعی خود را داشت. جراحان این دندان ۱۴ میلی‌متری را بدون مشکل خارج کردند و سه ماه بعد بیمار قادر به تنفس طبیعی شد.


دندان‌های چموش عموما کجا رشد می‌کنند؟

به گفته پزشکان دندان‌های نابه‌جا پدیده غیرمعمولی نیستند، اما اگر فضای کافی در امتداد خط لثه وجود نداشته باشد، معمولا در قسمت‌های دیگری از دهان مثل سقف دهان رشد می‌کنند. همانند بسیاری از مسائل ارتودنسی، ژنتیک نیز در بروز این پدیده دخیل است. زنان بیشتر از مردان رشد دندان در خارج از جایگاه طبیعی خود را تجربه می‌کنند. با این حال مشاهده دندان در سینوس‌ها پدیده نادری است.
پیش از این یک زن ۲۱ ساله به مدت یک ماه درد و تورم در ناحیه گونه را تجربه کرده بود و زن ۴۸ ساله دیگری نیز ماه‌ها در نزدیکی گونه و لب چپ خود احساس سنگینی و بی‌حسی داشت. چند بیمار دیگر نیز بدون آنکه علائم عمده‌ای داشته باشند، به کمک اسکن متوجه رشد دندان‌ خارج از موقعیت اصلی خود شدند.
توصیه پزشکان این است که دندان‌ها و کیست‌های اطراف آن خارج شوند زیرا قابلیت سرطانی شدن دارند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود