بزرگ ترین هواپیمای جهان و «رویای» اوکراینی ها در حمله نیروهای روسی نابود شد

بزرگ ترین هواپیمای جهان و «رویای» اوکراینی ها در حمله نیروهای روسی نابود شد

بر اساس گزارش ها، بزرگ ترین هواپیمای جهان در بحبوحه حمله نیروهای روسی به اوکراین از بین رفته و بازسازی آن بیش از ۲.۲ میلیون پوند هزینه خواهد داشت. مقامات اوکراینی می گویند که این هواپیمای غول پیکر که تنها نمونه در نوع خود است، در پایگاهی هوایی در نزدیکی کی‌یف پارک شده بود که توسط نیروهای روسی آسیب دیده است. هواپیمای Antonov AN-225 که با نام Mriya به معنای «رویا» در زبان اوکراینی نیز شناخته می شود، سنگین ترین و بزرگ ترین هواپیمایی است که تاکنون ساخته شده و وارد سرویس شده است، هواپیمایی که بیش از سه دهه پیش در دوران اتحاد جماهیر شوروی ساخته شد.

نابود شدن هواپیمای آنتونوف AN-225 در حمله روسیه به اوکراین

اما بعد از اینکه پایگاه هوایی هوستومل در نزدیکی کی‌یف به تصرف نیروهای روسی درآمد، این هواپیما نیز خسارات زیادی دیده است. در توییتی، کمپانی آنتونوف گفته است که نمی تواند «شرایط فنی» این هواپیما را تایید کند و برای تایید این موضوع به بررسی های کارشناسی نیاز دارد. روز یکشنبه بود که کمپانی دفاعی دولتی اوکراینی Ukroboronprom  که مدیریت این هواپیمای آنتونوف را در اختیار داشت گفته است که بزرگ ترین هواپیمای جهان با استفاده از پول های مسکو بازسازی خواهد شد: «بازسازی بیش از ۳ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت و بیش از ۵ سال زمان خواهد برد. وظیفه ما اطمینان از این است که این هزینه ها توسط فدراسیون روسیه پرداخت شود که باعث خسارت عمدی به صنعت هوانوردی و بخش حمل و نقل هوایی اوکراین شده است. به گفته مدیر آنتونوف ایرلاینز، یکی از موتورها برای تعمیرات از هواپیما جدا شده و خود هواپیما آن روز توانایی بلند شدن نداشته است».

نابود شدن هواپیمای آنتونوف AN-225 در حمله روسیه به اوکراین

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین از آسیب دیدن این هواپیمای غول پیکر آنتونوف اظهار نگرانی کرده است، هواپیمایی که به منظور نقل و انتقال اقلام بشردوستانه در جریان زلزله هاییتی در سال ۲۰۱۰ و بحران کرونا به کار گرفته شده بود. وی در توییتری در این باره نوشته است: «اگر چه روسیه میریای ما را نابود کرده است اما هرگز نخواهند توانست رویای ما در داشتن یک کشور اروپایی قوی، آزاد و دموکراتیک را از بین ببرند. ما پیروز خواهیم شد!». تصاویر ماهواره ای آسیب جدی به آشیانه ای در پایگاه هوایی هوستومل را نشان می دهند، آشیانه ای که این هواپیمای غول پیکر آنتونوف در آن نگهداری می شود. هواپیمای آنتونوف AN-225 سنگین ترین هواپیمایی است که تاکنون ساخته شده و نیروی آن توسط شش موتور توربوفن تولید می شود.

نابود شدن هواپیمای آنتونوف AN-225 در حمله روسیه به اوکراین

حداکثر باری که این هواپیما می تواند منتقل کند ۲۵۰ تن بوده و امکان حمل این بار در داخل هواپیما یا روی پشت آن وجود دارد. هواپیمای آنتونوف AN-225 بلندترین طول بین دو پرواز را در میان تمام هواپیماهای در حال سرویس دارد. تنها یک فروند از این هواپیما توسط شرکت آنتونوف که در کی‎یف مستقر است ساخته شد و اولین پروازش در سال ۱۹۸۸ انجام گرفت. ساخت یک فروند دیگر از این هواپیمای غول پیکر نیز آغاز شد اما هرگز به پایان نرسید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود