پرفروش ترین فیلم های کمدی تاریخ سینما؛ از The Intouchables تا Bruce Almighty

پرفروش ترین فیلم های کمدی تاریخ سینما؛ از The Intouchables تا Bruce Almighty

در حالی که فضای سینمایی کنونی پر از اکشن های بلاک باستر و فیلم های ابرقهرمانی است، تعداد فیلم هایی با فروش میلیارد دلاری از تعداد انگشتان دست بسیار فراتر رفته است. اما هنوز هیچ فیلم کمدی نتوانسته به فروشی بیش از یک میلیارد دلار برسد اگر چه فیلم های کمدی بسیاری تلاش کرده اند این سقف شیشه ای را بشکنند. با این وجود با توجه به اینکه فیلم های کمدی معمولاً با بودجه هایی اندک و بسیار کمتر از فیلم های بلاک باستر ساخته می شوند، برخی کمدی ها سود خالص بسیار بیشتری از فیلم های پرهزینه در پی دارند. در حالی که هر فیلمی و تقریباً تمام فیلم های انیمیشنی جنبه ای کمدی در خود دارند، در ادامه این مطلب پرفروش ترین فیلم های کمدی ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

پرفروش ترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۱۰- The Hangover Part III (2013)

میزان فروش: ۳۶۲ میلیون دلار

در حالی که مجموعه فیلم های Hangover پرفروش ترین فرانچایز کمدی تمام دوران هستند و سومین فیلم این مجموعه نیز بر حسب سود خالصی که داشت فیلم موفقی به شمار می آید، از دیگر جهات یک شکست بود. باید استودیو سازنده از نتیجه کار ناامید شده باشد، به ویژه با توجه که بیش از ۲۰۰ میلیون دلار کمتر از فیلم قبلی فروش داشت. در حالی که آقای چو بامزه ترین شخصیت بوده و همه آلن را دوست دارند، سومین فیلم فاصله زیادی دارد تا به نمایش چو و آلن تبدیل شود و دیگر شخصیت ها را به حاشیه می برد.

پرفروش ترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۹- Sex And The City (2008)

میزان فروش: ۴۱۸.۷ میلیون دلار

چه Entourage  باشد و چه فیلم تازه تر Many Saints of Newark، فیلم هایی که بر اساس سریال ها ساخته می شوند معمولاً فروش زیادی در گیشه ندارند. داشتن مخاطبانی آماده از قبل باعث نمی شود که همیشه موفقیت تجاری فیلمی تضمین شده باشد و تداوم سریال ها در قالب فیلم های سینمایی همیشه نتیجه عکس دارد. مردم می دانند که اپیزودهای بسیاری از نسخه سریالی را باید تماشا کنند تا فیلم را درک کنند و کمتر کسی مشتاق است برای درک چنین فیلمی ده ها اپیزود سریالی تماشا کند مگر اینکه آن سریال بازی تاج و تخت باشد. با این وجود، نسخه سینمایی Sex and the City همه را حیرت زده کرد. پایگاه طرفداری نسخه سریالی از زمان پایان سریال به شدت رشد کرده و همین موضوع باعث شد نسخه سریالی فراتر از انتظارات عمل کرده و دنباله اش بیش از ۳۰۰ میلیون دلار فروش داشته باشد.

پرفروش ترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۸- The Intouchables (2011)

میزان فروش: ۴۲۶.۵ میلیون دلار

وقتی بحث عملکردهای خیره کننده و غیرمنتظره در باکس آفیس به میان می آید، هیچ کمدی دیگر به اندازه The Intouchables عملکرد غیرمنتظره ای نداشته است. این فیلم فرانسوی اگر چه به اندازه دیگر کمدی های این فهرست شناخته شده نیست اما توانست آنقدر مخاطب در خارج از فرانسه پیدا کند که فروشش را به حدود نیم میلیارد دلار برساند. فیلم The Intouchables نه تنها بالاترین سود خالص در میان فیلم های کمدی در تاریخ سینما را دارد بلکه یکی از پرسودترین فیلم ها بدون در نظر گرفتن ژانر است زیرا بودجه ساخت آن تنها ۱۰ میلیون دلار بود. بازسازی هالیوودی این فیلم با نام The Upside اگر چه توانست ۱۲۷ میلیون دلار فروش داشته باشد اما موفقیتش در مقایسه به نسخه اورجینال فرانسوی چندان قابل توجه نبود.

پرفروش ترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۷- Mrs. Doubtfire (1993)

میزان فروش: ۴۴۱.۲ میلیون دلار

فیلم Mrs. Doubtfire تنها به این خاطر تاثیرگذار نیست که فروش بیشتری در مقایسه با بسیاری دیگر از فیلم های کمدی بدست آورده بلکه به این خاطر که سال های زیادی از فروش بالای آن می گذرد. اگر تورم را در میزان فروش این فیلم دخیل کنیم، این فیلم در رتبه ای بسیار بالاتر در این فهرست قرار می گرفت، همان قاعده ای که در مورد فیلم های کمدی ساخته شده پیش از دهه ۲۰۰۰ نیز صحت دارد. این فیلم حتی پتانسیل کسب درآمد بیشتر را هم داشت و برخی طرفداران خواهان انتشار نسخه کارگردان از این فیلم هستند. بسیاری بر این باورند که نسخه ای بسیار جذاب تر و متفاوت تر از نسخه منتشر شده وجود دارد که در آن ویلیامز بارها بداهه گویی می کند.

پرفروش ترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۶- The Hangover (2009)

میزان فروش: ۴۶۹.۳ میلیون دلار

داستان فیلم The Hangover بارها تست شده و شخصیت های آن پس از شبی سخت از خواب بیدار شده و سعی می کنند اتفاقات شب گذشته را بیاد بیاورند، داستانی که در فیلم های متعددی تکرار شده است. یکی از بهترین فیلم ها با چنین داستانی فیلم کالت کلاسیک و کمتر دیده شده Dude, Where’s My Car? است. اما شوربختانه، این فیلم اشتون کوچر اگر چه بسیار خنده دار و جذاب است عملکرد موفقی در باکس آفیس نداشت. دستکم نه در مقایسه با فیلم The Hangover که نزدیک به نیم میلیارد دلار فروش داشت. موفقیت این فیلم بسیاری را غافلگیر کرد زیرا رقابت دشواری با فیلم Up داشت. در واقع فیلم The Hangover زمانی منتشر شد که تنها یک هفته از اکران انیمیشن بسیار موفق و پرطرفدار Up گذشته بود. بودجه ساخت فیلم ۳۵ میلیون دلار بود و همان هفته نیز فیلم ۱۰۰ میلیون دلاری The Land of the Lost با بازی ویل فرل اکران شد. و برخلاف تمامی انتظارات، The Hangover در باکس آفیس بسیار جلو افتاد.

پرفروش ترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۵- Home Alone (1990)

میزان فروش: ۴۷۶.۶ میلیون دلار

در حالی که ممکن است کسی بگوید کوین در فیلم Home Alone یک شخصیت شرور است، او یک کودک غیرمعمول و به شدت انتقام جو است که به وضوح به خشونت علاقه دارد اما این فیلم کریسمسی یکی از خنده دارترین فیلم های دهه ۱۹۹۰ است. فیلم Home Alone  غیر از کمدی بودن چیزهای دیگری نیز در خود دارد، فیلمی که حال و هوای مهمانی دارد و انتشارش در فصل تعطیلات باعث شد عملکرد موفقی در باکس آفیس داشته باشد. اما این فیلم به چیزی دست یافت که با استانداردهای امروزی تقریباً غیرممکن به نظر می رسد. این فیلم به مدت ۱۲ هفته متوالی در صدر باکس آفیس باقی مانده و ثابت کرد که جذابیت و کشش فیلم صرفاً به کریسمسی بودن فضای آن ارتباط نداشت.

پرفروش ترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۴- Bruce Almighty (2003)

میزان فروش: ۴۸۴.۵ میلیون دلار

در کنار رابین ویلیامز، جیم کری دیگر بازیگر کمدی است که استودیوها و تهیه کنندگان به راحتی می توانستند روی پرفروش بودن فیلم او و قدرت ستارگی اش تکیه کنند. در دهه ۲۰۰۰، طرفداران فیلم های کمدی به هر فیلمی که او در آن بازی می کرد رغبت نشان می دادند و بهترین نمونه استقبال سینماروها از فیلم های کمدی، Bruce Almighty بود. فیلم داستانی خنده دار دارد و در مورد گزارشگری است که قدرت هایی فراانسانی به او بخشیده می شود و همه چیز برای بازی متفاوت دیگری از کری فراهم می شود با آن حرکات کمدی بدنی خاصش. این فیلم به خوبی نشان می دهد که قدرت ستارگی چقدر در موفقیت تجاری یک فیلم تاثیرگذار باشد، فیلمی که با نقدهای عمدتاً منفی روبرو شده بود اما نقدهای منفی باعث نشد که فیلم Bruce Almighty به پنجمین فیلم پرفروش سال ۲۰۰۳ تبدیل نشود.

پرفروش ترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۳- Meet The Fockers (2004)

میزان فروش: ۵۲۲.۶ میلیون دلار

در حالی که فیلم های با عناوین دوپهلو و غلط انداز شبیه فیلم هایی که مستقیماً به بخش پخش خانگی فرستاده می شوند و همچنین دنباله های American Pie باشند، این موضوع در مورد فیلم Meet the Fockers کاملاً برعکس است. این فیلم که دنباله Meet the Parents است به خنده دار بودن و مضحک بودن داستانش نسبت به قسمت اورجینال افزوده و در مقایسه با کمدی موجود در نسخه اورجینال، کمدی موجود در آن کاریکاتوری است. علیرغم اینکه از فیلم های مورد نفرت منتقدان بود، این فیلم به فروش باورنکردنی ۵۲۲ میلیون دلار دست یافت. جالب اینکه این فیلم کمدی به پرفروش ترین فیلم کارنامه هنری رابرت دنیرو تبدیل شد که بسیار شوکه کننده است وقتی به حضور او در فیلم های کلاسیک بسیار باکیفیت و مشهور تاریخ سینما نگاه می کنیم.

پرفروش ترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۲- Ted (2012)

میزان فروش: ۵۴۹.۳ میلیون دلار

در کمال ناباوری، داستان فیلم Ted در مورد خرسی عروسکی است که زنده می شود و سراسر فیلم نیز باید دشنام شنید. اما مفهوم فیلم چنان منحصربفرد بود که تا آن زمان مشابهش دیده نشده بود و نقطه قوت دیگر فیلم این است که هنوز هم بسیاری از دیالوگ های آن را می توان در میان مردم شنید. بدین ترتیب بود که فیلم Ted در سال ۲۰۱۲ نزدیک به فروش بیش از نیم میلیارد دلار شد. اما این تنها نوک کوه یخی بود زیرا این فیلم در بخش خرده فروشی و فیلم های خانگی فروش بیشتری را تجربه کرده و یونیورسال در این بخش نیز ده ها میلیون دلار از فروش این فیلم کسب کرد.

پرفروش ترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۱- The Hangover Part II (2011)

میزان فروش: ۵۸۶.۷ میلیون دلار

به دنبال موفقیت و فروش باورنکردنی فیلم اورجینال، The Hangover Part II خیلی زود دستور ساخت گرفته و تنها دو سال بعد از فیلم اول ساخته شد. این فیلم چیز جدیدی نداشت و دقیقاً همان داستان فیلم اول را داشت و همه چیز دقیقاً مانند فیلم اول بود. و دقیقاً به همین دلیل بود که به موفقیت قابل توجهی در باکس آفیس دست یافت زیرا تمام نقاط قوت و بامزه فیلم اورجینال را به حد اعلایش رسانده بود. این فیلم رکوردهای بسیاری را شکست، از تبدیل شدن به پرفروش ترین فیلم کمدی تا بهترین هفته اول اکران برای فیلمی که در آخر هفته روز یادبود اکران می شود.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • حامد اسفند ۱۶, ۱۴۰۰

  هنگاور ها (مخصوصا ۱ و ۲) و تد بی نظیرن
  خنده دار ترین فیلمایین که تا حالا دیدم
  میت د فاکرز رو ندیدم که واجب شد ببینمش

 • حسین اسفند ۱۶, ۱۴۰۰

  چی معرفی میکنید شما
  اینها رو اصلا با خانواده که هیچ بدون خانواده هم نمیشه دید
  … تو روحتون