تصاویر ویرانی بزرگ ترین هواپیمای جهان در اثر حمله روسیه به اوکراین + ویدیو

تصاویر ویرانی بزرگ ترین هواپیمای جهان در اثر حمله روسیه به اوکراین + ویدیو

تصاویر تکان دهنده ای منتشر شده که نشان می دهد که بزرگترین هواپیمای An-225 «مریا» پس از حمله روس ها به فرودگاهی نزدیک کیف، اکنون سوخته و نابود شده است. این تصاویر لاشه گلوله آتشین بزرگ ترین هواپیمای جهان را پس از انفجار توسط نیروهای روسی در فرودگاهی در اوکراین نشان می دهد. آنتونوف An-225 پس از هجوم سربازان ولادیمیر پوتین به فرودگاه هوستومل (Hostomel ) در حومه کیف در حالی که پایتخت همچنان در محاصره است، منهدم شد.

شرکت آنتونوف گفت تا زمانی که توسط کارشناسان بازرسی انجام نشده باشد نمی تواند وضعیت فنی هواپیما را تأیید کند.

 

این هواپیما که در زبان اوکراینی با عنوان «مریا» یا «رویا» شناخته می‌شود، سنگین‌ترین هواپیمایی بود که تا کنون با وزن ۳۱۴ تن ساخته شده و بیش از سه دهه از فعالیتش می گذشت. پس از انتشار گزارش‌هایی در روز یکشنبه مبنی بر اینکه هواپیمای قدرتمند در میان نبرد آتشین برای کنترل فرودگاه ویران شده است، تصاویر و ویدئویی از لاشه سوخته آن، در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

این هواپیما در حالی منهدم شد که نیروهای روسی فرودگاه ها و پایگاه های هوایی اطراف اوکراین را هدف قرار دادند. طبق یک تصویر ماهواره ای این هواپیما در تاریخ ۲۰ فوریه سالم و بدون آسیب در فرودگاه پارک شده بود. تصویر دیگری که تنها چند روز بعد یعنی در ۲۸ فوریه گرفته شد، آسیب قابل توجهی را به آشیانه‌های فرودگاه و آوارهای ناشی از حمله نشان می‌دهد.

بزرگترین هواپیمای جهان

بزرگترین هواپیمای جهان

علیرغم به اشتراک‌گذاری فیلم‌هایی از دود برآمده از صحنه با کپشن «نه نه نه نه…» شرکت آنتونوف در توییتی اعلام کرد که نمی‌تواند “وضعیت فنی” هواپیما را تا زمانی که “توسط کارشناسان بازرسی شود” تایید کند .

تصاویر ویرانه بزرگ ترین هواپیمای جهان که در حمله روسیه نابود شده است

روز یکشنبه، شرکت دفاعی دولتی اوکراین Ukroboronprom – که آنتونوف را مدیریت می کند – قول داد که این هواپیما با استفاده از پول نقد مسکو بازسازی می شود. در بیانیه آمده است:

تخمین زده می شود که بازسازی بیش از ۳ میلیارد دلار (۲.۲ میلیارد پوند) و بیش از ۵ سال طول بکشد. وظیفه ما این است که اطمینان حاصل کنیم که این هزینه ها توسط فدراسیون روسیه پوشش داده می شود که باعث آسیب عمدی به هوانوردی اوکراین و بخش حمل و نقل هوایی شده است. به گفته مدیر شرکت هواپیمایی آنتونوف، یکی از موتورها برای تعمیر برچیده شده بود و هرچند دستورات لازم داده شد اما هواپیما نتوانست آن روز بلند شود.  این هواپیمای غول پیکر قبلاً پس از زلزله هائیتی در سال ۲۰۱۰ تجهیزات امدادی و کمک های پزشکی در طول همه گیری کووید را تحویل می داد.

بزرگترین هواپیمای جهان

هفته گذشته، دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، عکسی از این هواپیما را در توییتر به اشتراک گذاشت و تاکید کرد که اوکراین تسلیم نخواهد شد. روسیه ممکن است “مریا” ما را نابود کرده باشد. اما آنها هرگز نخواهند توانست رویای ما را برای داشتن یک کشور اروپایی قوی، آزاد و دموکراتیک از بین ببرند. ما پیروز خواهیم شد!

این نوشته پس از انتشار تصاویری بود که از لحظه منفجر شدن یک هلیکوپتر روسی در آسمان در حالی که نیروهای اوکراینی برای کنترل آسمان در حال نبرد بودند، منتشر شد. این کلیپ هلی کوپتر را هنگام فرو رفتن در آب در چند روز اول تهاجم روسیه نشان می دهد. به نظر می رسد که هلیکوپتر Mi-24 که در ۲۴ فوریه از آن فیلمبرداری شده است (همان روزی که انبوهی از هلیکوپترهای روسی به سمت پایتخت اوکراین حرکت می کنند)، از سوی موشک های استینگر و ضد هوایی اوکراینی مورد هدف قرار گرفته شده است.

تصاویر ویرانه بزرگ ترین هواپیمای جهان که در حمله روسیه نابود شده است

تصاویر ویرانه بزرگ ترین هواپیمای جهان که در حمله روسیه نابود شده است

طبق گزارش ها، سرلشکر آندری سوخووتسکی در نبرد برای فرودگاه هاستومل در حدود ۳۰ مایلی خارج از پایتخت کیف کشته شده است. این در حالی است که پس از حمله نیروهای روسیه به بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا، اوکراین پوتین را متهم کرده است که خواهان یک چرنوبیل دیگر است. رئیس جمهور این کشور، ولودیمیر زلنسکی، پس از آتش زدن نیروگاه، گفت که روسیه به دلیل “تروریسم هسته ای” مقصر است، به دنبال آن بوریس جانسون اعلام کرد که به دنبال تشکیل جلسه اضطراری سازمان ملل است.

رئیس جمهور زلنسکی در سخنانی پس از حمله، روس ها را محکوم کرد. وی در پیامی ویدئویی به روسیه گفت: «هیچ کشوری به جز روسیه تا به حال به واحدهای انرژی هسته‌ای شلیک نکرده است. این اولین بار در تاریخ ما و در تاریخ بشریت است. این دولت تروریست اکنون به ترور هسته ای متوسل شده است.»

بیشتر بخوانید:

خشم مجری مشهور روس از مصادره اموالش در اروپا به خاطر حمله روسیه به اوکراین

شورش در کشتی جنگی روسیه و نافرمانی ملوانان علیه دستور حمله به اوکراین

دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • radin.bhr اسفند ۱۵, ۱۴۰۰

    لعنت بر پوتین
    لعنتی اگه اینطوریه نصف اسیا برای ایرانه