۱۸ فیلم کارآگاهی تاریک و پرتنش تاریخ سینما که باید دید؛ از Insomnia تا Mystic River

۱۸ فیلم کارآگاهی تاریک و پرتنش تاریخ سینما که باید دید؛ از Insomnia تا Mystic River

در حالی که نسخه مت ریوز از بروس وین به عنوان بزرگ ترین کارآگاه جهان با فیلم The Batman به سینماها بازگشته است، طرفداران برای تماشای نقش آفرینی رابرت پتینسون در نقش این شخصیت ماندگار هیجان زده شده اند، شخصیتی که ریشه های کارآگاهی نسبتاً فراموش شده ای دارد. بروس وین دائماً با دردها و مشکلات بیشتری مواجه می شود، این سال دوم ایفای نقش او به عنوان بتمن است و وسواس او نسبت به جرم و جنایت روز به روز خطرناک تر می شود. مخاطبان انتظار بروس وینِ بسیار انسانی تری از نسخه های پیشین را دارند، شخصیتی که نزدیکی بیشتری با کارآگاهان کلیشه ای سینما داشته باشد تا با شخصیت های ابرقهرمانی با لباس های تنگ و چسبیده. فیلم های کارآگاهی به عنوان یک ژانر، داستانی تاریک مملو از شخصیت ها و سبک ها را ارائه می دهند، حال و هوایی که از تازه ترین فیلم بتمن نیز انتظار می رود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های کارآگاهی تاریک تاریخ سینما آشنا کنیم.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۱- The Big Sleep (1946)

کارآگاهان در سینما حال و هوا و قالب خاصی دارند. کارآگاهان سینما عموماً خونسرد و گاهی بی علاقه به اطرافشان هستند که هیچ احساسی جز لبخندی کوتاه از آن ها دیده نمی شود. این نوع از بازی را باید به اولین و بهترین اقتباس از کارآگاهی نمادین به نام فیلیپ مارلو در داستان The Big Sleep از ریموند چندلر دید. فیلم The Big Sleep از بسیاری جهات دقیق ترین و درست ترین نمونه فیلم نوآر است، ژانری که بیش از پیش ما را با رابطه بین بتمن و زن گربه ای به عنوان زن زیبا و مرگبار داستان آشنا می سازد. این فیلم یکی از بهترین فیلم های ژانر کارآگاهی با بازی هامفری بوگارت است که یکی از بهترین بازی های او نیز به شمار آمده و به نحوی نقش شخصیتی خونسرد را در او نهادینه کرد.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۲- (۱۹۹۵) Se7en

در حالی که تریلرها به طور کلی از فیلم های محبوب مخاطبان به شمار می آیند، فیلم Se7en ساخته دیوید فینچر بعد از انتشارش در سال ۱۹۹۵ زلزله ای در ژانر فیلم های تریلر ایجاد کرد. این فیلم با بازی برد پیت و مورگان فریمن در مورد دو کارآگاهی است که برای دستگیری قاتلی ترسناک تلاش می کنند، قاتلی که قربانیانش را بر اساس هفت گناه کبیره مجازات می کند. اگر چه Se7en می تواند یک تریلر قاتل سریالی سرراست باشد اما ابایی از گیج کردن و آزار مخاطب ندارد. این فیلم مخاطب را به دنیایی تکان دهنده می آورد و نهایت تلاش خود را می کند که پاسخ هایی آسان یا پایانی خوش به مخاطب ندهد. سمبلیسم، ترس و بیرحمی در انگیزه های قاتل داستان نهفته است و بدون شک کسانی که به سبک کارهای فینچر و داستان های معمایی و تعلیقی علاقه دارند از تماشای این فیلم لذت خواهند برد.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۳- The Usual Suspects (1995)

این فیلم که همزمان با فیلم Se7en منتشر شد به درستی در کنار فیلم فینچر به عنوان یکی از بهترین تریلرهای دهه ۱۹۹۰ شناخته می شود. این فیلم داستان گروهی خلافکار را روایت می کند که بر حسب اتفاق دور هم جمع شده و در ادامه توسط یک رهبر مافیایی مورد تهدید قرار می گیرند. این فیلم داستان تکان دهنده ای مانند Se7en ندارد اما با همان حال و هوای شوم روایت می شود و البته مانند فیلم فینچر به خاطر پایان شوکه کننده و تاثیرگذارش شناخته می شود. بدون شک هر چه در مورد The Usual Suspects کمتر بدانید و به تماشای آن بنشینید بهتر خواهد بود، یکی از بهترین و شوکه کننده ترین فیلم های کارآگاهی و تریلر تاریخ سینما.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۴- The Bone Collector (1999)

اگر چه The Bone Collector به اندازه دیگر فیلم های این فهرست مورد تقدیر و شناخت قرار نگرفته اما The Bone Collector تریلری نادیده گرفته شده است که ارزش تماشا کردن دارد. دنزل واشنگتن نقش یک کارآگاه علیل را بازی می کند که پلیس جوان با استعدادی با بازی آنجلینا جولی را در پیدا کردن یک قاتل سریالی راهنمایی می کند. این فیلم از لحاظ عددی فاصله زیادی با داستان قاتل سریالی فیلم فینچر دارد اما حس پرتنش و بازی های فوق العاده از دو بازیگر اصلی اش جبران اورجینال نبودن داستانش را خواهند کرد.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۵- Wind River (2017)

با خروج از دنیای سینمایی مارول، جرمی رنر و الیزابت اولسن برای این تریلر جنایی با هم همکار شدند. رنر نقش شکارچی را بازی می کند که در منطقه حفاظت شده سرخپوست ها کار می کند، جایی که جنازه بی جان زنی جوان پیدا شده است. او به یک مامور جوان اف بی آی (اولسن) کمک می کند تا در مورد مرگ این زن تحقیق کرده و همزمان هم به دنبال انتقام است. فیلم Wind River از فضای یخ زده و برفگیر استفاده می کند که اثر خارق العاده ای بر حس و حال داستان داشته و در شرایطی که تنش رو به افزایش است، مخاطب را دائماً در حال حدس زدن نگه می دارد. رنر و اولسن در فیلم فوق العاده ظاهر شده اند و وقتی همه معماها حل می شوند، اوج داستانی بسیار پرتنش و غیرمنتظره ای در انتظار مخاطب است.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۶- No Country For Old Men (2007)

فیلم No Country For Old Men ساخته برادران کوئن فیلمی تاریک در مورد میزان شیطان صفتی است که یک انسان می تواند به نمایش بگذارد. جاش برولین نقش مردی را بازی می کند که کیفی پر از پول را در بیابان پیدا کرده و سعی می کند آن را برای خود نگه دارد. این کار باعث می شود او به هدفی برای یک قاتل خونسرد مصمم به نام آنتون چیگور با بازی خاویر باردم تبدیل شود. باردم در این فیلم یکی از ماندگارترین و ترسناک ترین شخصیت های منفی تاریخ سینماست. این فیلم را می توان بازی موش و گربه با دو گربه و یک موش دانست، کلاسیکی از برادران کوئن که یکی از بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینماست اگر چه خیلی زود نمی توان تشخیص داد که در این ژانر قرار می گیرد. فیلم No Country For Old Men به تم هایی مانند مرگ، میرا بودن و آزادی اراده می پردازد.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۷- The Silence Of The Lambs (1991)

یکی از شخصیت های منفی فراموش نشدنی تاریخ سینما که در واقع از جان دو هم فراتر می رود هانیبال لکتر تریلر تحسین شده The Silence Of The Lambs است. جودی فاستر در این فیلم نقش یک مامور جوان اف بی آی را بازی می کند که وظیفه دستگیری قاتل سریالی ترسناکی به او محول شده است. برای اینکه بتواند ذهنیت این قاتل سریالی را درک کند، این مامور با هانیبال لکتر آدمخوار (آنتونی هاپکینز) که دستگیر شده و زندانی است مصاحبه می کند. فاستر و هاپکینز در فیلم جاناتان دمی بی نقص ظاهر شده اند و سکانس هایشان در کنار هم به شدت تاثیرگذار هستند.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۸- Memories Of Murder (2003)

سال های قبل از این که با فیلم Parasite تاریخ ساز شود، بونگ جون هو یک درام جنایی خارق العاده بر اساس داستان واقعی یک قاتل سریالی اهل کره جنوبی ساخت که Memories Of Murder نام دارد، فیلمی که تحقیقات نامنظم، بدون مهارت و فاسد این پرونده توسط نیروهای پلیس محلی را به نمایش می گذارد. این فیلم به مخاطب اجازه می دهد نگاهی به جنبه تحقیقاتی یک پرونده بیندازد در حالی که قاتل داستان را در تاریکی نگه می دارد. این فیلم هم اهمیت چندانی به نشان دادن پایانی خوش به داستان که شاید مورد انتظار مخاطب باشد نمی دهد.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۹- Insomnia (2002)

کریستوفر نولان هنوز فیلمسازی کمتر شناخته شده بود زمانی که این تریلر بسیار پرتنش را ساخت. در این فیلم، آل پاچینو نقش یک کارآگاه لس آنجلسی را بازی می کند که به یک جامعه کوچک در آلاسکا آمده تا پرونده قتل یک دختر جوان را بررسی کند. جستجوی قاتل پیچیده تر از آن چیزی می شود که در ابتدا به نظر می رسد، پس از آنکه روح و روان شکنجه شده ی کارآگاه داستان علیه او مورد استفاده قرار می گیرد. Insomnia اگر چه به اندازه کارهای بعدی نولان بزرگ و جاه طلبانه نیست اما همچنان یک داستان جنایی تکان دهنده و جذاب است که از رابین ویلیامز فقید یک شخصیت منفی بسیار تاثیرگذار و ترسناک می سازد.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۱۰- Chaser (2008)

فیلم Chaser یکی دیگر از تریلرهای ساخت کره جنوبی است که داستان ترسناک و تکان دهنده یک قاتل سریالی را روایت می کند. این فیلم داستان پلیسی سابق را روایت می کند که تلاش دارد برخی از دخترانی که برایش کار می کنند و به شکل رازآلودی گم شده اند پیدا کند. او در ادامه خود را در شرایطی می یابد که باید مردی دیوانه را دنبال کند که همیشه یک قدم از او جلوتر است. داستان موش و گربه فیلم در تمام طول داستان مخاطب را در حال حدس زدن نگه می دارد. فیلم Chaser همچنین ابایی از آزار مخاطب نداشته و برخی از ترسناک ترین سکانس های فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما را در خود دارد که مخاطب را به معنای واقعی کلمه تکان می دهد.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۱۱- Prisoners (2013)

برای کسانی که به فیلم های دنی ویلنوو علاقه دارند، اولین فیلم هالیوودی او Prisoners بود که یک معرفی پرتنش از مهارت های او به عنوان یک فیلمساز به شمار می آید. در این فیلم هیو جکمن نقش مرد خانواده ای را روایت می کند که دخترش گم شده و او برای پیدا کردن دخترش دست به هر کاری می زند، حتی کارهای خطرناک و غیرانسانی. جکمن در این فیلم یکی از بهترین بازی هایش را ارائه می دهد و داستان تاریک فیلم نیز در تمام مدت زمان داستان خود مخاطب را روی صندلی اش در حالت اضطراب و در حال حدس زدن نگه می دارد. و آخرین لحظات فیلم هم مملو از تنشی است که باعث می شود نفستان در سینه حبس شود.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۱۲- Blade Runner (1982)

فیلم Blade Runner یک تریلر کارآگاهی نئونوآر بود که کارآگاهی بازنشسته را در ماجراجویی خطرناکی قرار می دهد که یا او را بیدار کرده یا ویرانش خواهد کرد. در شرایطی که به تازگی ساخت نسخه سریالی Blade Runner نیز تایید شده، زمان خوبی است که با این فرانچایز آشنا شوید. دست و پا چلفتی بودن کلی شخصیت دکارد در این فیلم بخشی از چیزی است که او را به کارآگاهی قابل باور تبدیل کرده است، کسی که دائماً شلیک هایش به هدف نمی خورند یا مجروح می شود و اصلاً شخصیت بی نقصی نیست که شاید مخاطب از یک فیلم علمی تخیلی انتظار داشته باشد.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۱۳- Shutter Island (2010)

در فیلم Shutter Island هیچ چیز آنطور که به نظر می رسد نیست او ذهن در حال زوال شخصیت اصلی آن به خوبی با فضای ترسناکی که مارشال تدی دانیلز در آن به سر می برد هماهنگی خاصی دارد، از بیمارستانی روانی تا یک فانوس دریایی ترسناک و غاری در کنار یک صخره خطرناک. در قلب فیلم Shutter Island یک تراژدی عمیق نهفته است، تراژدی که تدی هر کاری برای مخفی کردن آن انجام می دهد، حتی اگر خلق داستان ها و انگیزه های دقیق و بی نقص که به او اجازه می دهد واقعیت گذشته اش را نادیده بگیرد.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۱۴- Red Dragon (2002)

فیلم Red Dragon که در واقع پیش درآمدی بر سکوت بره ها است، بیشتر یک فیلم کارآگاهی کلیشه ای است تا فیلمی اورجینال مانند شاهکار جاناتان دمی و برخی از پیچش های داستانی معمول را به داستان اضافه می کند بدون اینکه خبری از ترس و وحشت زیادی باشد. پیچیدگی احساسی Red Dragon و میزان استفاده از روانشناسی به عنوان هم سلاح و هم نقطه ضعف، چیزی است که باعث تفاوت این فیلم شده است.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۱۵- Mystic River (2003)

فیلم Mystic River به عنوان نگاهی مهربانانه به اهمیت جامعه، یک فیلم کارآگاهی ویران کننده و احساسی است که وحشت های بالقوه ای را به نمایش می گذارد که جستجوی عدالت بدون در نظر گرفتن قانون باشد. کار کارآکاهی ساده نیست، گاهی اوقات دلیلی برای رویه ها و کاغذبازی ها وجود دارد و گاهی اوقات وقت آن وجود ندارد. Mystic River به این موضوع می پردازد که حس شخصی از عدالت چگونه می تواند ترسناک باشد و به نقد این موضوع می پردازد.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۱۶- Zodiac (2007)

فیلم Zodiac نشان می دهد که برملا کردن یک راز تا چه اندازه می تواند اعتیادآور و ویرانگر باشد در حالی که در فیلم، پیدا کردن هویت قاتل زودیاکلی توسط دو کارآگاه نامعمول به یک وسواس فکری بیمارگونه تبدیل می شود. یک کارتونیست و یک گزارشگر جنایی با هم تلاش می کنند مانند کارآگاهانی کارکشته و خبره، یک قاتل سریالی باهوش و خوفناک را پیدا کنند و این همان چیزی است که فیلم Zodiac را قوی و دیدنی ساخته است.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۱۷- The Girl With The Dragon Tattoo (2011)

دیوید فینچر برخی از تاریک ترین تریلرهای تاریخ سینما را ساخته و برخی از بهترین فیلم های این فهرست نیز متعلق به اوست. فیلم The Girl With The Dragon Tattoo نیز این قاعده مستثنی نبوده و مانند دیگر فیلم های اوست. این فیلم بر اساس رمانی مشهور و محبوب در مورد تحقیقی یک دهه ای در مورد قتلی پرسروصدا در سوئد ساخته شده است. دانیل کریگ در این فیلم نقش روزنامه نگاری را روایت می کند که می خواهد در مورد این پرونده تحقیق کند و رونی مارا نیز بازی تحسین کننده ای در نقش لیزبت سالاندر دارد، هکری که به او در حل ماجرا کم می کند. این فیلم تریلری پرتنش، تکان دهنده و ترسناک است که به زیبایی توسط فینچر ساخته شده است.

بهترین فیلم های کارآگاهی تاریخ سینما

۱۸- Chinatown (1974)

در این فیلم نئونوآر و هزار تو مانند رومن پولانسکی که داستان آن در دهه ۳۰ می گذرد، جک نیکلسون یکی از ماندگارترین نقش آفرینی هایش را ارائه کرده است. او نقش یک کارآگاه خصوصی به نام جی جی جیک گیتس را بازی می کند که در مورد توطئه فساد در قلب اداره آب و برق لس آنجلس تحقیق می کند. Chinatown فساد اخلاقی آمریکا در دهه ۷۰ و لس آنجلس پیش از جنگ جهانی دوم را با هم ترکیب می کند و به درستی یکی از بهترین فیلم های موج نوی هالیووود به شمار می آید

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۷ نظر

ورود

 • رامین اسفند ۱۹, ۱۴۰۰

  این بخش معرفی فیلم خیلی خوبه

 • موری آرتی اسفند ۱۹, ۱۴۰۰

  واقعا خیلی تاثیر گذار بود
  پس فیلم شرلوک هلمز کجااااااان؟؟؟؟؟

  • جادوگر اسفند ۲۲, ۱۴۰۰

   بخدا منم اومدم فحش بدم که شرلوک هلمز کجاست??

 • مهناز اسفند ۱۹, ۱۴۰۰

  آقا کارآگاه کراش ما دهه شصتیا یادت رفت که کمیسر ملدوان ????❤❤❤

  • حسین اسفند ۲۲, ۱۴۰۰

   براووو?، سال ۶۵-۶۶ تو سینما فیلما دوئل، کمیسر متهم میکند، انتقاموو دیدم، اونم رنگی اونوقتا، یادش بخیر، بازیا فوق العاده، دوبله ی ب یادماندی ، خدابیامرزدش، کارآگاه فقط کمیسر مولدوان❤️

 • امیر بهادری اسفند ۲۰, ۱۴۰۰

  فیلم Mesrine: Killer Instinct بنام غریزه جنایت از سینمای فرانسه و قسمت دوم آن دشمن عمومی شماره یک فرانسه. براساس واقعیت .

 • پویان اسفند ۲۰, ۱۴۰۰

  فیلم insomnia کپی یک فیلم نروژی است .ضمنا کلی فیلم میشد از سینمای دهه ۶۰ میلادی فرانسه و ایتالیا گذاشت که از بسیاری از فیلم هایی که اینجا گذاشتید بالاترند