روش زیرکانه دفع حشرات و فرار از دست گونه های مزاحم با دوری از رنگ قرمز!

روش زیرکانه دفع حشرات و فرار از دست گونه های مزاحم با دوری از رنگ قرمز!

ممکن است بتوانید با اجتناب از رنگ قرمز از دست پشه ها خلاص شوید. این روش دفع حشرات و دور کردن انواع پشه های مزاحم مخصوص خود شماست.

تحقیقات نشان می‌ دهد که می‌ توانید با فیلتر کردن رنگ‌ های خاص یا پوشیدن لباس‌ های خاص، از خوراک حشرات شدن جلوگیری کنید و وظیفه خطیر دفع حشرات را به خوبی به پایان برسانید.

آیا تا به حال احساس کرده اید که در یک روز مرطوب مانند یک چراغ خیابان هستید و در معرض خطر پشه هایی که به نظر می رسد به شما وسواس دارند؟ اینجاست که ممکن است دلتان بخواهد در انتخاب لباس خود تجدید نظر کنید.

دفع حشرات

بر اساس مقاله ای که روز جمعه در مجله ارتباطات طبیعت ( Nature Communications ) منتشر شد، حشرات، این خونخواران مزاحم، پس از حس کردن نفس و بازدم انسان، محیط اطراف قربانیان را با مشخص کردن رنگ های خاص مانند قرمز، نارنجی، سیاه و فیروزه ای اسکن می کنند. به احتمال زیاد بهتر است خود را در سایه های سبز، بنفش، آبی و سفید بپوشانید.

جفری ریفل، زیست شناس دانشگاه واشنگتن و نویسنده ارشد این مطالعه، در بیانیه ای گفت: « تصور کنید در یک پیاده رو هستید و بوی کیک پای و دارچین را حس می کنید. این بو احتمالاً نشانه‌ آن است که یک نانوایی در آن حوالی و نزدیکی ها وجود دارد، و شما ممکن است به دنبال آن بگردید تا پای سیب بخرید و کام خود را شیرین کنید. در اینجا، ما شروع به مطالعه کردیم تا بفهمیم پشه‌ها به دنبال چه عناصر بصری هستند تا خوراک خود را پیدا کنند.»

دفع حشرات

ریفل و دیگر محققان آزمایش کردند که پشه‌ ها چگونه پس از قرار گرفتن در معرض دی اکسید کربن به صداهای مختلف واکنش نشان می‌دهند – یعنی همان چیزی که ما با هر بازدم بیرون می‌ دهیم. این تیم ابتدا پشه‌ های ماده Aedes aegypti را که به عنوان عامل انتقال دنگی، تب زرد، چیکونگونیا و ویروس زیکا شناخته می‌شوند در اتاق‌های کوچکی قرار دادند. حشرات ماده به این دلیل انتخاب شدند که برخلاف نرها، خون‌آشام‌ هایی هستند که تعطیلات استوایی را با ضیافت خون ما خراب می‌ کنند.

در ابتدا، خدمه مشاهده کردند که چگونه موجودات در قفس به محرک هایی مانند نقاط رنگی، در غیاب بو، واکنش نشان می دهند. اما اساساً این کار را نکردند. سپس محققان این فرآیند را با اسپری دی اکسید کربن تکرار کردند. در آن تکرار، با تنفس مصنوعی انسان، پشه‌ ها جذب قرمز، نارنجی، سیاه و فیروزه‌ ای شدند، اما وقتی نوبت به سبز، بنفش، آبی و سفید می‌رسید، چشم طمع نداشتند.

دفع حشرات

اما پشه ها ممکن است رنگ ها را آن طور که شما تصور می کنید تجزیه نکنند. دانشمندان مطمئن نیستند که حشرات بتوانند رنگ‌ ها را به همان شکلی که ما می‌ بینیم، ببینند – دقیقاً مانند اینکه ما نمی‌ توانیم CO2 را آن طور که می‌ توانیم «بوی» کنیم. با این حال، رنگ‌ هایی که باید مراقب همه آن‌ ها باشیم یک اشتراک عینی دارند: طول موج‌ های بلندتر در طیف مرئی.

این نظریه ما را به یک خبر بد در مورد دفع حشرات می رساند.

پوست انسان، صرف نظر از رنگدانه، طول موج های بلندی شبیه به رنگ های قرمز-نارنجی از خود ساطع می کند. ریفل گفت: «یکی از متداول‌ترین سؤالاتی که از من می‌پرسند این است که «چه کاری می‌توانم انجام دهم تا پشه‌ها مرا نیش نزنند؟» “من قبلاً می گفتم سه نشانه اصلی وجود دارد که پشه ها را جذب می کند: نفس شما، عرق شما و دمای پوست شما. در این مطالعه، ما یک نشانه چهارم پیدا کردیم: رنگ قرمز که نه تنها روی لباس های شما بلکه در پوست همه افراد نیز یافت می شود.”

دفع حشرات

در واقع، ریفل با قرار دادن دست انسان در قفس پشه‌ های سنگین CO2 با و بدون دستکش سبز، آن قطعه را نیز آزمایش کرد. مطمئناً، دستکش سبز برای عمل به عنوان یک لباس مبدل کافی بود و پشه ها را بی علاقه می کرد.

افزون بر این، اخبار تقریبا تلخ و شیرینی وجود دارد. پشه‌ های ماده در حضور CO2 می‌ توانند دچار نوعی «کور رنگی» باشند؛ البته، اگر ژنتیک آنها چنین ویژگی را کد کند. برای مثال، تیم می‌ گوید گونه‌ ای جهش یافته از حشرات وجود دارد که نمی‌ توانند طول موج‌ های خوشمزه و طولانی را ببینند.

مخلص کلام! دفعه بعد که یک رژ لب قرمز پررنگ یا ظاهری سر تا پا مشکی را امتحان می‌ کنید، با یک تهدید جهش‌یافته مواجه می‌ شوید یا کسی که از عطر وسوسه انگیز نفس شما غافل نخواهد شد.

به شما پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

این نشانه ها می گوید خانه شما لانه حشرات شده

۹ تصور اشتباه در مورد روش های دور کردن پشه ها

وقتی پشه نیش مان می زند دقیقاً چه اتفاقی در بدن مان می افتد؟

۷ بیماری هولناکی که از طریق نیش پشه منتقل می شوند

 

منبع: cnet
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود