بازگشت محمدرضا حیاتی به تلویزیون پس از ۲ سال ممنوع التصویری + ویدئو

بازگشت محمدرضا حیاتی به تلویزیون پس از ۲ سال ممنوع التصویری + ویدئو

محمدرضا حیاتی ، مجری سابق صدا و سیما که به دنبال اظهار نظر جنجالی اش درباره ی یکی از خوانندگان ایرانی مقیم آمریکا از بخش های خبری صدا و سیما کنار گذاشته شد، پس از ۲ سال ممنوع التصویری، در یک برنامه تلویزیونی حضور پیدا کرد.

حیاتی پنجشنبه ۱۹ اسفند ماه به عنوان مهمان در برنامه «نوروز در راه است» که از شبکه پنج سیما پخش می شود، حضور یافت.

ویدئوی حضور دوباره ی محمدرضا حیاتی در تلویزیون، طی روزهای اخیر در فضای مجازی بارها دست به دست شده است و حتی برخی آن را نشانه ای دال بر احتمال بازگشت این گوینده قدیمی به رسانه ملی تعبیر کرده اند.

با این وجود، حیاتی در گفتگوی جدیدی درباره ی همکاری مجددش با صدا و سیما گفت: «من فقط به عنوان مهمان در یک برنامه تلویزیونی حضور پیدا کردم.»

این گوینده خبر پیشکسوت در پاسخ به این سؤال که آیا این حضور غافلگیر کننده می تواند نویدی برای بازگشت او به قاب تلویزیون باشد، گفت: «فعلاً قرار نیست به تلویزیون برگردم و صحبتی در این زمینه نشده است.»

محمدرضا حیاتی در خرداد سال ۹۹ در یک برنامه ی اینترنتی گفتگو محور شرکت کرد. در بخشی از این برنامه مجری نظر حیاتی را درباره ی ماجرای دعوای محسن چاوشی با همسر ابراهیم حامدی معروف به ابی، یکی از خوانندگان ایرانی مقیم آمریکا جویا شد. حیاتی در پاسخ به ابی اظهار ارادت کرد. این صحبت های محمدرضا حیاتی جنجال آفرین شد و وی با انتشار ویدئویی در فضای مجازی اظهار کرد از موضوع دعوای این دو خواننده اطلاعی نداشته و صرفاً علاقمندی خود را مطرح کرده است. این گوینده ی باسابقه ی تلویزیون اندکی بعد در همان خرداد ۹۹ در مصاحبه ای اعلام کرد اظهار نظرش درباره ی ابی باعث قطع همکاری او با صدا و سیما شد. او گفت از طرف مدیران صدا و سیما با وی تماس گرفتند و گفتند دیگر به تلویزیون نیاید. حیاتی خاطر نشان کرد ۵ سالی بود بازنشسته شده بود اما همکاری اش را با بخش خبر صدا و سیما ادامه می داد.

پس از این اتفاق، محمدرضا حیاتی فعالیت خود را در فضای مجازی با حضور در برنامه های اینترنتی و ویدئوهای تبلیغاتی ادامه داد. این فعالیت ها البته گهگاه انتقاد کاربران فضای مجازی از حیاتی را به دنبال داشته و آن ها برخی از این همکاری ها را به دور از شأن وی دانستند.

محمدرضا حیاتی در مدت دوری اش از صدا و سیما بارها در مصاحبه های خود از برکناری از این سازمان گلایه کرده است.

او بهمن ۹۹ در لایو اینستاگرامی مشترکش با داریوش فرضیایی (عمو پورنگ) گفت: «من توقع نداشتم وقتی بازنشسته شدم با من به طرز ویژه ای برخورد شود اما طبعا کسی که علاقه‌مند به رسانه است اگر زمانی هم قرار است کنار رود باید مقداری محترمانه تر برود.»

محمدرضا حیاتی در تلویزیون

حیاتی همچنین در مصاحبه ی دیگری در بهمن ۱۴۰۰ با بیان اینکه هنوز هم نفهمیده است که دلیل ممنوعیت فعالیتش در صداوسیما چیست، تاکید کرد: «کار اهالی فرهنگ و هنر و رسانه بازنشستگی نمی‌شناسد و این قشر تا وقتی توان دارند و مردم دوستشان دارند، می‌توانند کار کنند.»

او درباره‌ی وعده‌ی پیمان جبلی، رییس جدید صداوسیما مبنی بر باز بودن درهای تلویزیون به روی سرمایه‌هایش و مطالبه جدی مردم در این زمینه، در پاسخ به این سؤال که آیا با او در این ارتباط صحبتی شده است، تصریح کرد: «خیر، در این زمینه با من صحبتی نشده است. تلویزیون خانه ماست. من بخش اعظم عمرم را در تلویزیون و در جام‌جم گذرانده‌ام. اصلا این واژه ممنوع کردن فعالیت درست نیست؛ البته ممنوع کردن من که یکی از عجیب‌ترین ممنوع کردن‌هاست که نمی‌دانم دلیلش چه بود و هیچ‌وقت هم هیچکس به من نگفت که علت ممنوع‌الفعالیت شدن من چیست.»

حیاتی افزود: «جالب است در دیدارهایی که با برخی از معاونان صداوسیما داشتم می‌گفتند خیر شما ممنوعیتی ندارید، اما در عمل وقتی برنامه‌ای پیشنهاد می‌شد جلوی کار ما را می‌گرفتند.»

این گوینده خبر در پاسخ به این پرسش که اگر شرایط حضورش در تلویزیون فراهم شود، تمایلی به بازگشت دارد یا خیر، پاسخ داد: «من خودم نباید پیش‌قدم شوم، آن‌ها باید پیش‌قدم شوند و اگر بخواهند باید تماس بگیرند که من به تلویزیون برگردم. نه تنها من بلکه هر پیشکسوت و هر هنرمند قدیمی، تلویزیون خانه‌اش است و حق دارد برود به خانه‌اش سر بزند.»

حیاتی با اشاره به قانون سازمان صداوسیما مبنی بر جلوگیری از ورود بازنشسته‌ها به محل جام‌جم، تصریح کرد: «متاسفانه در حال حاضر بازنشسته‌ها را به سازمان راه نمی‌دهند. بازنشسته‌ها اگر بخواهند دیداری با همکارانشان داشته باشند، اجازه ندارند وارد محل سازمان صداوسیما شوند و کارت‌های بازنشستگی گیت‌ها (درهای ورودی) را باز نمی‌کند.»

او تاکید کرد: «درست است که از لحاظ ضوابط کار اداری بازنشسته شده‌ایم، اما کار مجری، هنرمند، خواننده، آهنگساز و به طور کلی هر فردی که در عرصه فرهنگ و هنر و رسانه است، بازنشستگی نمی‌شناسد. تا موقعی که توانایی دارد و تا وقتی مردم دوستش داشته باشند و بخواهند برنامه داشته باشد، هنرمند می‌تواند کار خودش را ادامه دهد. مگر اینکه ناتوان شود یا مردم او را نپذیرند و علاقه‌ای به کارش نداشته باشند. یک نقاش تا وقتی دستش نمی‌لرزد نقاشی می‌کند، یک موزیسین تا وقتی توان دارد آهنگسازی می‌کند، یک بازیگر هم تا آخر عمرش در نقش‌های متفاوت بازی می‌کند. اینکه بخواهند کسی را از کار هنری محروم کنند، حتی حرفش هم خنده‌دار است.»

بیوگرافی محمدرضا حیاتی

محمدرضا حیاتی متولد سال ۱۳۳۴ در آبادان و دانش آموخته ی رشته علوم سیاسی است.

او کار خود را از سال ۶۰، از رادیو در یک برنامه اجتماعی آغاز کرد و مدتی هم در بخش نمایش‌ های رادیویی فعال بود.

وی کار گویندگی خبر در تلویزیون را از صداوسیمای مرکز خوزستان شروع کرد.

حیاتی در سال ۹۴ در ۵۹ سالگی، پس از ۳۴ سال گویندگی، بازنشسته شد، اما با موافقت رئیس وقت سازمان صدا و سیما به ادامه ی گویندگی پرداخت. با این حال، در خرداد ۹۹ پس از مصاحبه‌ ای که در آن خود را یکی از ارادتمندان به ابی معرفی کرد، از طرف صدا و سیما کنار گذاشته شد.

مطالب مرتبط
۷ نظر

ورود

 • HH اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

  اینم از حیاتی. چندتا هنرمند های دیگه هم که مجوز گرفتن. یه عده ای یه وقتی میگفتن اگه رئیسی و دولتش بیاد دیوار میکشه و هنرمندا بیکار میشن و غیره و غیره

 • مهدی اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

  مرتیکه زشت کلام میگه من نوکر آمریکام بعد تو دانشگاه درس غرب پرستی میده، اونوقت یک مرد شریف اینکه گفته از صدای یک ایرانی خوشش میاد چون غرب پرست نیست می اندازنش بیرون

 • محمد اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

  سلام خیلی خاطره داریم از آقای حیاتی
  ولی دیگه برن استراحت کنن و از بازنشستگی لذت ببرن
  دو تا جوان هم جای ایشون شاغل بشن قرار نیست از روز بدنیا آمدن تا فوت حتما آقای حیاتی برای ما زحمات مجری گیری بکشن

 • سعید اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

  چقد کارمون درسته طرف میلیاردی میبره بعد راست راست میگرده،اونوقت بنده خدا یه نظر شخصی میده ممنوع ….

 • بهنام اسفند ۲۲, ۱۴۰۰

  ابی بهترین صدای جهان بی شک تکرار نشدنی

 • افشین اسفند ۲۲, ۱۴۰۰

  کوله ونجس است اگر بخاد دوباره توی تلفزیون حاظر بشه

 • سید مهدی اسفند ۲۳, ۱۴۰۰

  بنده به سهم خودم اعلام میکنم که در اخبار ۲۱ واقعا خبرا رو واضح و با دقت مرور میکرد. ولی چون در صدا و سیما فعالیت بی نظیری داشته حیف واقعا حیف شد.خدایا ایشون رو صد در دنیا بی نهایت در آخرت جبران کنم. آمین