روسیه تهدید کرد که فضانورد آمریکایی را در فضا رها می کند

روسیه تهدید کرد که فضانورد آمریکایی را در فضا رها می کند

گزارش ها حاکی از آن است که یک مقام روسی تهدید کرده است که مارک ونده هی (Mark Vande Hei) را در فضا رها می کند. به نظر می رسد پیامدهای جنگ روسیه و اوکراین، بازگشت برنامه ریزی شده مارک ونده هی از فضا به زمین در پایان ماه را تهدید می کند.

تحریم های جو بایدن رئیس جمهور آمریکا علیه روسیه تهدیدهایی را از سوی رئیس آژانس فضایی روسیه در پی داشت. دیمیتری روگوزین در ویدئویی که در ۲۶ فوریه منتشر شد تهدید کرد که ونده هی را در فضا رها میکند و بخش روسیه را از ایستگاه فضایی جدا خواهدکرد.

ونده هی در مداری حدود ۲۵۰ مایلی بالای زمین در ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌چرخد، جایی که برای بیش از دو دهه، آژانس‌های فضایی ایالات متحده و روسیه در تحقیق و نگهداری این ایستگاه با یکدیگر همکاری می کردند. ناسا روز جمعه گفت که به همکاری با تمام شرکای بین المللی خود، از جمله شرکت فضایی دولتی روسکوسموس، برای ایمن نگه داشتن عملیات و بازگشت خدمه به زمین ادامه می دهد.

سخنگوی ناساگفت: در ۳۰ مارس، یک فضاپیمای سایوز طبق برنامه‌ریزی ها، مارک ونده هی، پیوتر دوبروف و آنتون شکاپلروف را به زمین بازخواهد گرداند. پس از بازگشت، ونده هی رکورد آمریکا را در طولانی ترین ماموریت فضایی ۳۵۵ روزه انسانی در اختیار خواهد داشت.

مارک ونده هی

ونده هی اولین پرواز فضایی خود را در سال ۲۰۱۸ در اکسپدیشن ۵۳/۵۴ انجام داد، او در طی آن سفر، پیاده روی های فضایی انجام داد، در مورد میکروگرانش تحقیق کرد و انرژی ورودی خورشید به زمین را اندازه گیری کرد. آوریل گذشته، ونده هی به دو فضانورد روسی در خدمه Expedition 64/65 ملحق شد، که وظیفه انجام صدها آزمایش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زندگی در فضا را بر عهده داشتند. ناسا گفت برای درک و غلبه بر چالش‌ها، پرواز فضایی طولانی مدت بسیار مهم است. این اطلاعات و دانش به دست آمده به فرستادن انسان به ماه و در نهایت به مریخ کمک می کند.

ونده هی در سال ۲۰۰۹ پس از اینکه استاد فیزیک در آکادمی نظامی ایالات متحده در وست پوینت شد، به عنوان فضانورد انتخاب شد. وی پیش از این در ارتش خدمت می کرد. به گزارش ای بی سی نیوز، پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه، بایدن تحریم هایی را علیه روسیه، از جمله کاهش بیش از نیمی از واردات فناوری پیشرفته این کشور، اعلام کرد و خاطرنشان کرد که چنین اقدامی «صنعت هوافضا، از جمله برنامه فضایی آنها را تخریب خواهد کرد». این امر باعث تهدید روگوزین به رهاکردن ونده هی شد.

توماس کرکمن، استاد فیزیک در دانشگاه سنت جان که به وند هی استاد ونده هی در دوران کارشناسی بوده، گفت که اخلاق کاری، تحصیلات و تجربه نظامی ونده هی به او کمک می کند تا با این تنش ها حرفه ای برخورد کند.

مارک ونده هی

کرکمن گفت: من گمان می کنم که او گهگاه از پنجره به اوکراین نگاه می کند. او یک سرهنگ بوده، بنابراین می داند چگونه با مردم در شرایط سخت رفتار کند. او مرد مناسبی برای حضور در آن بالا است. اطمینان دارم افرادی که در ایستگاه فضایی هستند حرفه ای تر از مردانی هستند که در مسکو حضور دارند.

ونده هی در یک کنفرانس مطبوعاتی ویدئویی بین‌المللی بهار گذشته در استار سیتی روسیه، از مشارکت‌هایی که باعث موفقیت تحقیقات فضایی در چند دهه اخیر شده است، تمجید کرد. او همچنین گفت که قرار بود تنها به مدت شش ماه در فضا باشد، اما ممکن است سفرش تمدید شود؛ که شد. او معتقد بود که این یک پاداش برای او خواهد بود. او گفته بود: سعی می کنیم برای هر چیزی آماده باشیم.

بیشتر بخوانید:

۱۸ مورد از بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد حمله موجودات فضایی به زمین

الماس سیاه ۷ میلیون دلاری که از فضا آمده روی میز مزایده می رود

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود