گروه واگنر چیست و آیا این گروه زبده واقعا در اوکراین هستند؟

گروه واگنر چیست و آیا این گروه زبده واقعا در اوکراین هستند؟

وزارت دفاع اوکراین مدعی شده که اعضای گروه واگنر (Wagner)، ارتش پنهان روسیه، در سومین هفته حمله روسیه به این کشور سلاح به دست گرفته‌اند.

وزارت دفاع کشور اوکراین این هفته در حساب فیس بوک خود تصویری از یک پلاک منتشر کرد که ظاهرا متعلق به یک سرباز مزدور گروه واگنر است. در توضیح این عکس نوشته شده بود: «واگنری‌ها دارند در خاک اوکراین می‌میرند.»

گزارش‌ها از حضور این ارتش محرمانه از سوی وزارت دفاع بریتانیا تایید شده و مقامات گفته‌اند روسیه به احتمال زیاد سربازان واگنر را برای کمک به نیروهای تحت رهبری کرملین در اوکراین مستقر کرده است. روزنامه انگلیسی تایمز در گزارشی ادعا کرد که بیش از ۴۰۰ سرباز گروه واگنر برای ترور ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در این کشور حضور دارند. اوکراین مدعی شده است که تا تاریخ ۹ مارس زلنسکی از حداقل ۱۲ سوءقصد جا سالم به در برده است که ظاهرا دو مورد از آنها از سوی گروه واگنر سازماندهی شده بود.

با گروه واگنر، ارتش پنهان روسیه، آشنا شوید

گروه واگنر چیست؟

تا کنون هیچ‌گونه کسب و کاری به عنوان واگنر ثبت نشده و بنابراین این گروه به احتمال زیاد شبکه‌ای از مشاغل و گروه‌هایی از مزدوران است که از طریق مالکیت به هم مرتبط هستند. سورچا مکلئود که کارگروه سازمان ملل در مورد استفاده از مزدوران را اداره می‌کند گفت: «از منظر قانونی، واگنر وجود خارجی ندارد.»

با این حال کندیس راندو، از همکاران ارشد Center on the Future of War می‌گوید: «اشاره به این مزدوران به عنوان گروه واگنر مساله‌ساز است، زیرا با این کار آنها شبیه به عاملین شبح‌واری به نظر می‌رسند که قابل ردیابی نیستند، اما این‌طور نیست.» گفته می‌شود این شرکت حداقل شش هزار کارمند دارد و طبق گزارش‌ها در آرژانتین ثبت شده و دفاتری در هنگ کنگ و سنت پترزبورگ روسیه دارد.

با گروه واگنر، ارتش پنهان روسیه، آشنا شوید
دمیتری اتکین، فردی که گمان می‌رود پایه‌گذار گروه واگنر باشد

ارتباط واگنر با کرملین

سربازان واگنر به احتمال قوی مجهزترین ارتش مزدوران جهان هستند که ارتباطی قوی با کرملین دارند. به گفته مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المل (CSIS)، «مدیریت و عملیات‌های واگنر عمیقا با ارتش روسیه و سیستم اطلاعاتی آن مرتبط است.» واگنر به عنوان دست نامرئی ولادیمیر پوتین در کشورهایی از سرتاسر جهان متهم شده و تا کنون ردپای آن در اوکراین، سوریه، سودان، ونزوئلا و جمهوری افریقای مرکزی دیده شده است. آنها به ارتکاب جنایات جنگی و همچنین دخالت و دستکاری در فرآیندهای انتخاباتی و دموکراسی غربی متهم شده‌اند.

با گروه واگنر، ارتش پنهان روسیه، آشنا شوید
دمیتری اتکین در یک مهمانی در مسکو

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که این گروه شبه نظامی توسط دمیتری اتکین (Dmitry Utkin)، افسر سابق اطلاعاتی ارتش روسیه که در هر دو جنگ چچن خدمت کرده بود تاسیس شده و نام آن از ریچارد واگنر، آهنگساز مورد علاقه آدولف هیتلر وام گرفته شده است. برخی نیز می‌گویند واگنر نام مستعار اتکین در ارتباطات نظامی بوده است. با آنکه نمی‌توان مطمئن بود اتکین، واگنر را ایجاد کرده باشد، اما او از سال ۲۰۱۴ در عملیات‌های نظامی روسیه در اوکراین شرکت داشته است. ارتباط نزدیک او با کرملین زمانی لو رفت که در سال ۲۰۱۶ تصویری از او ظاهرا در مراسمی در مسکو در توییتر به اشتراک گذاشته شد.

در پی گزارش‌ها از اعمال فجیع این گروه در سرتاسر قاره‌ها، اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه هشت نفر از افراد مرتبط با این گروه ازجمله اتکین و همچنین سه شرکت انرژی مرتبط با آن در سوریه، اعمال کرد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • Po اسفند ۲۹, ۱۴۰۰

  زلنسکی عروسک خیمه شب بازی الکساندر تورچینف
  زلنسکی توسط رسانه بولد شده تا نگاه ها از تورچینف دور بمونه ، واگنر شاید ساخته و پرپداخته پروپاگاندا غرب باشه ولی وجود گروه تروریستی آزوف حقیقت داره

 • ارژنگ اسفند ۲۹, ۱۴۰۰

  این‌ها مزدورند ولی جوانان آمریکایی که برای بیمه و شهریه کمرشکن دانشگاه عضو ارتش آمریکا میشن مزدور نیستند ؟

  • امیر فروردین ۱, ۱۴۰۱

   مزدور در مورد جنگها متفاوت از ارتش هستند. اون جوانان آمریکایی عضو ارتش هستند که یک نهاد مشخص و ثبت شده و دائمی کشوره. اما مزدورها و به خصوص گروه هایی مثل واگنر عملا ثبت شده نیستند و هرجور که بخوان رفتار و عمل می کنند. کاربردشون هم همینه که هر کاری که اگه ارتش انجام بده باعث ابروریزی میشه رو انجام میدن.